25/3/2019
בנק יהב 3=11
טבע מעודכן
מופ"ת
סמינר הקיבוצים 12

כל הכותרות 1.4.05-10.4.05

בארה"ב לומדים על ישראל (הארץ)
אהוד מנור יקבל תואר דוקטור כבוד של אוניברסיטת בר-אילן (NFC) 
בר אילן תחויב לחשוף את הליך מינוי הסגל (הארץ)
בית המשפט חייב אם שקיללה מורה בתשלום פיצוי בגובה 2.700 שקלים (NFC)
התלמידים בישראל קיבלו מספיק בקושי במבחן ידע בגיאוגרפיה (הארץ)
משרד החינוך דורש שמות מורים המיועדים לפיטורים (הארץ)
ארגוני המורים הפסיקו את המשא ומתן: לא נשב עם נוכלים (NFC)
התלמיד נזרק מביה"ס כי זרק נפץ בפורים (YNET)
מי מכיר טוב מכולם את גדולי הציונות? תלמיד ערבי (YNET)
המדינה הרגה את הבת שלי וברחה מאחריות (NRG)
הוריה של אמיליה כהן, שנפלה מחלון בי"ס לוריא בירושלים, תובעים מהמדינה 20 מיליון ש"ח.
חוג חדש באוניברסיטת תל אביב: החוג ללימודי התרבות העברית (NFC)
הליבה בגנים: מיומנות היום למען ההיי-טק של מחר (הארץ)
התוכנית: יישום חלקי כבר בשנה הבאה (הארץ)
חשש: הגן יהפוך לעוד מקום הישגי (הארץ)
תוכנית הליבה על פי  ועדת דברת תיושם בגני הילדים (NFC)
המשטרה במבצע הדרכה למניעת אלימות בקרב בני הנוער (NFC)
היסטוריה כבקשתך (NRG)
השוואה בין נושאי הבגרות בהיסטוריה ואזרחות בזרמים השונים של מערכת החינוך.

הליבה בגנים: מיומנות היום למען ההיי-טק של מחר (הארץ)
התוכנית: יישום חלקי כבר בשנה הבאה (הארץ)
חשש: הגן יהפוך לעוד מקום הישגי (הארץ)
תוכנית הליבה על פי  ועדת דברת תיושם בגני הילדים (NFC)
המשטרה במבצע הדרכה למניעת אלימות בקרב בני הנוער (NFC)
היסטוריה כבקשתך (NRG)

תלמידים, טומי יסדר לכם טיול (NRG)
רוב הכסף של שינוי - לחינוך (הארץ)
רכלבסקי: "על משרד החינוך להיערך מייד לפיטורי אלפים" (YNET)

צפת: כל ביה"ס שובת מזה שבוע (NRG)
השר שמחון יעמוד בראש מועצה ארצית לחינוך סביבתי (NFC)
מחר היום הלאומי לאינטרנט בטוח (NFC)
הנשיא קצב מציע להעניק למכללת יהודה ושומרון מעמד של אוניברסיטה (הארץ)
המורים והאוצר יחלו מחר במשא ומתן מרתוני ליישום דו"ח דברת (הארץ)
המורים ומשרד החינוך ייכנסו למו"מ מרתוני (YNET)
עובדי המינהלה שבתו, הסטודנטים למדו במחנק (YNET)

כשהתיכון רחוק ובהסעה יש נערים זרים, הנערות הבדוויות נאלצות להישאר בבית (הארץ)
התקנת חגורות בטיחות בהסעות לילדים עלולה להימשך שנים ולעלות עשרות מיליוני שקלים (הארץ)
המורים נקטו סחבת במו"מ על דו"ח דברת, והסיכויים לממשו בשנה הבאה קטנו משמעותית (הארץ) 
נתוני משרד החינוך: פחות מחצי מבני ה-18 זכאים לבגרות (הארץ) 
האם העלייה בזכאים מבטלת הצורך ביישום הדו"ח (הארץ)
בשינוי כבר מחלקים כסף לסטודנטים, אבל בלי סמכות (הארץ)
מחר: המועד האחרון למשא ומתן עם המורים על פי דו"ח דברת (YNET) 
עלייה קלה באחוזי התלמידים הזכאים לתעודת בגרות (NFC)
ח"כ תמיר: כספים לסטודנטים יועברו גם למכללות פרטיות (הארץ) 
יועץ חינוכי חשוד בבעילת קטינה שבאה לייעוץ (הארץ) 
מאות בתי"ס קטנים עלולים להישאר ללא אבטחה עקב היעדר תקציב (הארץ) 


פרשנות; פיטורי מורים? האוצר משחק והמורים יודעים זאת (קו לחינוך)
כמה מורים בפחות משליש משרה יש במערכת? כמעט ואין, כיון שאי אפשר לעבוד במערכת בפחות משליש משרה אם אתה רוצה לעבוד כמורה. סוג של משרה כזה קיים אולי בבתי"ס מקצועיים, אולי של משרד העבודה - הם לא שייכים למשרד החינוך. כמה מורים לנגרות, אופנה, כלכלת בית וכיו"ב יש במערכת החינוך? כמעט ואין. המורים הללו כבר נופו מהמערכת בחמש השנים האחרונות - בכל פעם שהיה קיצוץ. נשארו כמה מאות מורים שמקבלים שכר על הוראת החקלאות, בעיקר בחוות החקלאיות.
אז מה יוצא מזה? שרכלבסקי מאיים סתם, והמורים יודעים שזה איומי סרק. אז למה רכלבסקי עושה זאת? ראשית כדי להשיג עמדה של מיקוח במו"מ, שנית לעורר אהדה ציבורית - הציבור רוצה שינוי בחינוך. ומה הלאה? לרכלבסקי אין ברירה. המורים, שלא רוצים את דברת, עושים הכל כדי להשהות את המו"מ. רכלבסקי יעשה את כל התרגילים האפשריים כדי להפחיד אותם. והם נבהלים? בינתיים הם שותקים. ימים יגידו.


 תלמידים פיתחו מתקן המודיע מתי לקחת תרופות (קו לחינוך)
חמישה תלמידים, מהמגמה המדעית-הנדסית באורט אלון יקנעם, פיתחו כחלק ממבחן הבגרות מיכל ממוחשב המאחסן תרופות ומודיע כשמגיע מועד נטילתן.  המיכל מיועד לחולים כרוניים וקשישים, הנוטלים תרופות מספר פעמים ביום. המערכת מסייעת לחולים לזכור ליטול את התרופות בזמן.
מביה"ס נמסר, כי התלמידים מתכוונים להתמודד עם המיכל שפיתחו בתחרות החדשנות של רשת אורט, בתחרות המדען הצעיר ובתחרויות ארציות נוספות, ואף שוקלים את רישומו כפטנט.
 

 מנהלי בתיה"ס במחוז חיפה ילמדו מינהל עסקים כחלק מההכשרה (קו לחינוך)
מנהל מחוז חיפה במשרד החינוך, אהרן זבידה, ונשיא אוניברסיטת חיפה, פרופ` אהרן בן זאב, נפגשו בשבוע שעבר לדון בהרחבת שיתוף הפעולה בין המחוז והאוניברסיטה. במפגש נידונו תוכניות חדשות ובהן: לימודי תלמידי תיכון בקורסים אקדמיים באוניברסיטה, שיאפשרו להם להשלים את מחצית הנקודות לתואר הראשון עד סוף כתה י"ב; הכשרת מנהלי בתי"ס בחוג למינהל עסקים בנוסף להכשרה הרגילה בפקולטה לחינוך; הגדלת מספר הסטודנטים החונכים המסייעים לתלמידי השכונות ועוד. בפגישה סוכם על הקמת ועדה מצומצמת, שתורכב מאנשי המחוז והאוניברסיטה, אשר תדון בתוכניות ותאשר אותן.פרס לזוכה בחידון לבטיחות בדרכים (קו לחינוך)
עומר דורי מביה"ס לב טוב" בהרצליה זכה השבוע בחידון עירוני בנושא "בטיחות בדרכים". בחידון השתתפו כ-2,000 תלמידי כיתות ה`-ו` מהרצליה. החידון היה שיאה של פעילות בבתיה"ס להקניית הרגלים נכונים לבטיחות בדרכים . הפעילות נערכה על ידי מטה הבטיחות בעירייה בשיתוף משרד החינוך ועמותת `אור ירוק`. מועדון "רוטרי" המקומי תרם את הפרס לזוכה - אופניים.


מקדימים תרופה למכת הוונדליזם "בחגיגות" סיום התיכון (קו לחינוך)
מחוז חיפה במשרד החינוך בשיתוף עיריית ומשטרת חיפה שיגרו השבוע איגרת לתלמידי כיתות י"ב. באיגרת מוזכרים מעשי הוונדליזם והאלימות בבתיה"ס, אשר ביצעו בוגרי י"ב ב"חגיגות" סיום הלימודים בשנים קודמות ובהם: ריסוס גרפיטי על קירות, השחתת גדרות, כבישים ובניינים, אלימות מילולית ופיזית כלפי מורים ומנהלים, השלכת ביצים על עוברי אורח, נהיגה פרועה ועוד. התלמידים מוזהרים, כי השנה הפורעים ייעצרו וייפתח נגדם תיק פלילי. התלמידים גם לא יורשו לגשת לבחינות הבגרות עם חבריהם למחזור.
בתמונה: נציגי המשטרה, המחוז והעירייההתלמידים מעצבים את ביה"ס
(קו לחינוך)
קבוצת תלמידים בביה"ס היסודי "אילן רמון" בגן-יבנה, מעצבת את חזות ביה"ס. התלמידים נפגשים פעם בשבוע, אחרי יום הלימודים, לומדים על אומנים ידועים ויצירותיהם ועל טכניקות אומנות שונות, ויוצרים יצירות המשמשות לקישוט ביה"ס. בפורים, למשל, עיצבו התלמידים את ביתני הפעילות בביה"ס וכאשר למדו על הצייר מנשה קדישמן, יצרו כבשים מעיסת נייר ברוח ציוריו. בימים אלה שוקדים התלמידים על הקישוט לפסח: בכניסה לביה"ס הם יעמידו שולחן חג גדול, שאת כל מרכיביו יכינו בעצמם. השולחן יעוצב בהשראת ציור של ואן גוך. 
מגמת אופטיקאות תיכונית ראשונה
(קו לחינוך)
רשת עמל1 פתחה השנה מגמה לאופטיקאות בביה"ס עמל שרונים בהוד השרון. המגמה, הראשונה מסוגה בארץ, כוללת לימודים תיאורטיים ועיוניים בביה"ס לצד לימוד מעשי, שמתקיים בשיתוף פעולה עם שתי חברות אופטיקה גדולות. במסגרת שיתוף הפעולה מבקרים תלמידי המגמה במפעלים ובחנויות המשקפיים של החברות ולומדים על התאמת העדשות למסגרת המשקפיים. מרשת עמל נמסר, כי בעקבות הצלחת המגמה בהוד השרון מתכננת הרשת, בשיתוף עם משרד התעשייה והמסחר, לפתוח בתשס"ו מגמה נוספת בביה"ס עמל זיו ברחובות.

הדפסשלח לחבר הוסף תגובה
גיליון 724 של קו לחינוך

לא מנויים על קו לחינוך? הירשמו עכשיו ללא עלות

        


קו לחינוך, היסמין 1 רמת אפעל. 03-6354484

אחוה תואר שני
באנר שמאל 1 270 125
בנק יהב
חינוך בארץ ובעולם

משרד החינוך יצמצם את ההטבות הניתנות לתלמידים בעלי לקויות למידה
מספרם של התלמידים בעלי לקויות למידה במערכת החינוך עלה בשנים האחרונות בצורה תלולה. בתיכונים לא מעטים, בעיקר ביישובים מבוססים, מגיע מספר התלמידים שאובחנו כלקויי למידה ומקבלים התאמות בבחינות והטבות שונות ל-25% מכלל התלמידים. מסתבר, כי משה"ח לא נערך לעלייה זו. כך, בכנס שהתקיים סמוך לפתיחת שנת הלימודים תשע"ב, אמר מנכ"ל משה"ח היוצא, ד"ר שמשון שושני, כי משה"ח לא צפה את הגידול העצום במספר התלמידים לקויי הלמידה בשנתיים האחרונות, ואינו מסוגל להתמודד עמו בתקציבו הנוכחי. לדבריו, החל מהשנה יפעל המשרד לצמצום מספר בעלי לקויות הלמידה ותלמידים לקויי למידה לא יקבלו תוספת שעות, אלא במקרים החמורים. ואכן בימים אלו מתחיל משה"ח בפעולה לצמצום מספר התלמידים לקויי הלמידה המקבלים תוספת שעות ותגבור. לחילופין מתכוון המשרד להעניק לצוותי המורים בבתיה"ס, שלא תמיד מיומנים בעבודה עם התלמידים לקויי הלמידה, תמיכה לעבודה עמם בתוך המסגרת הרגילה. במשרד מכנים פעולה זו "מתן מענה דיפרנציאלי להכלת תלמידים".

 -  הסחות דעת, חוסר מנוחה והיפראקטיביות הם מאפיינים שיכולים לפגוע בריכוז בלימודים, בחיי החברה ובהתפתחות האישית. קיימות שיטות טיפול בבעיות קשב ואנשים המתמחים בתחום זה עוזרים להתגבר על בעיות ולשפר את התפקוד למי שסובל מהם. עדיף להגיע בשלב גילוי מוקדם כדי למנוע דימוי עצמי נמוך, פגיע בהישגים לימודיים ובעיות התנהגותיות וחברתיות. במקרה של חשש לבעיית קשב וריכוז, מומלץ מאוד לקחת את הילד לאבחון ובמידת הצורך להתאים לו את הטיפול המתאים.

דרונט בניית אתרים
השתלמויות מורים | לימודי חינוך | תוכניות העשרה | הפרעות קשב וריכוז | עיצוב סביבה לימודית | ספרי לימוד | עזרי לימוד | מחשבים בחינוך | ציוד עזרה ראשונה | קורס עזרה ראשונה | טיפול בעזרת בעלי חיים | למידה מתוקשבת | אומנויות הבמה | הצגות לילדים | רפואה משלימה | אימון אישי לילדים | יעוץ כלכלי | טיפול בהפרעת קשב | ספרי לימוד משומשים | אבטחת טיולים | תואר ראשון בחינוך | חינוך