14/6/2024
בנק יהב
טבע מעודכן
מופ"ת
סמינר הקיבוצים 12

כל הכותרות 21.2.07-1.3.07

ונדליזם נגד מכוניות של מורים באור עקיבא (ynet)
סדק ראשון בהסכם הסטודנטים ושרת החינוך (nfc)
מלכיאור: "נאלץ לתמוך בשביתת המורים" (nfc)
בריטניה: מכונת שיקוף בכניסה לביה"ס (וואלה)
אוניברסיטת ת"א מציגה: מרד הסטודנטים (ynet)
קריאה למשרד החינוך לא לבטל הממונה על זכויות התלמיד (הארץ)
המורים: המו"מ עם האוצר לא מתקדם - אך לא צפויה שביתה (הארץ)
תמיר: "תלמידים חשים חרדה נוכח גל השחיתות" (nfc)
האוניברסיטה העברית מציגה: תואר באקלים ובאטמוספרה (nfc)
יוזמה חדשה בכנסת לקידום החינוך היהודי (וואלה)
15 שנות ותק, ומורה מקבלת רק 4,860 שקל (הארץ)
פרשיית סמים בקרב בני הנוער (nfc)
"כשאנשי עסקים מממנים חינוך - זו פשיטת רגל" (ynet) 
נוחי דנקנר יבנה כיתות שמדינה לא בונה (ynet)
חשד להתקשרות שלא כדין בין משרד החינוך למיקרוסופט (nfc)
משותקים מול משרד החינוך (nrg)
השקעה לטווח ארוך? רק בהשכלה (וואלה)
היום: שביתה בתיכונים באזור ירושלים ותל אביב (הארץ)
מחר שביתה בתיכונים בירושלים ובגוש דן (וואלה)
מערכת קו לחינוך מוסיפה; מנכ"ל משה"ח, שמואל אבואב, קרא לארז שלא להשבית את התלמידים הניגשים השנה לבגרות, אך לא נענה בינתיים. ארז נותר בודד במערכה מול האוצר ומשה"ח לאחר שארגון הסטודנטים והסתדרות המורים הגיעו איתם להבנות.

אלימות נגד מורים, לא רק בישראל (וואלה)
עמותות ציבוריות קיבלו מיליארד שקל שלא כדין (nfc)
הישגים דלים (הארץ)
הסטודנטים נסוגו מרוב הדרישות (הארץ)
היום: שביתה ברוב התיכונים (nfc)
בוטלה שביתת הסטודנטים מחר (nfc)
ארגון המורים העל יסודיים ישבית ביום ראשון את הלימודים בתיכונים (רשת ב')
הארגון מוחה על הסחבת שנוקט האוצר במשא ומתן איתו
גורם בוועדת שוחט: שכה"ל יעלה; יינתן סיוע לסטודנטים (הארץ)
ארגון המורים העל יסודיים שוקל להצטרף (הארץ)
הסטודנטים ישביתו את הלימודים באוניברסיטאות החל מיום ראשון (הארץ)
הנערות הושארו, הנהלים ירועננו (nrg)
משרד החינוך יוסיף מקצוע חובה לבגרות: לימוד מדעים (הארץ)
היום: רוב התיכונים שובתים; תמיר: לחזור למו"מ (ynet)
מחר: שביתת אזהרה בכל התיכונים בארץ (nfc)
"אם רוצים להרוס את הסגל האקדמי, תהיה מלחמה" (nfc)
HOLA מורים ותלמידים! (nfc)
המורים ברהט שובתים לאחר שלא קיבלו שכר (ynet)
לראשונה יוקם גן יהודי-ערבי בבאר שבע (הארץ)
ראשי האוניברסיטאות רוצים חוזים אישיים לסגל (הארץ)
התלמידים טעמו גבעולי נרקיסים ואושפזו (ynet)
"להורים אין זמן לקרוא עם הילדים" (nfc)

משה"ח מפעיל מערך הסברה לקראת חגיגות הפורים בבתיה"ס
משה"ח מפעיל מערך הסברה לקראת חגיגות הפורים בבתיה"ס כדי למנוע פגיעות בקרב תלמידים. מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, אומר, כי למרבה הצער, ילדים רבים נפגעים מקפצונים, חזיזים ומשחקים אחרים במהלך מסיבות הפורים. לדבריו לא פעם, תלמידים אינם מודעים להשלכות ולסכנות הטמונות שבמשחקי פורים. אגף הביטחון במשרד החינוך בשיתוף עם משרד התמ"ת הכין כרזות ומנשרים אודות הסכנות הטמונות במשחקי פורים, וכן נהלים לקציני הביטחון שבמחוזות המשרד וברשויות המקומיות. המנשרים, הכרזות וההנחיות הועברו אל בתיה"ס כבר לפני שבועיים כדי שהמנהלים יוכלו להיערך בהתאם.

סטודנטים יהודים, דרוזים וערבים, לומדים ביחד את הוראת השואה
במכללה האקדמית לחינוך גורדון שבחיפה, מתקיים קורס להוראת השואה. מטרת הקורס היא להכשיר את דור מחנכי העתיד ללמד את נושא השואה לתלמידים ביסודי, בגיל הרך ובחינוך המיוחד. בקורס, ששמו הוא "עולם יהודי שהיה ואיננו", משתתפים סטודנטים יהודים, דרוזים וערבים.
בשבוע שעבר השתתפו הסטודנטים שלומדים בקורס בסדנת לימוד מרוכזת בביה"ס המרכזי להוראת השואה, הפועל לצד מוזיאון יד ושם בירושלים. בסדנה נחשפו הסטודנטים למגוון כלים חינוכיים, שיסייעו בידם בעתיד להתאים את הוראת נושא השואה לגילם של התלמידים הצעירים. הסטודנטים מגורדון גם ישתתפו השנה בסיור לימודי בפולין, וייטלו חלק בשיקום אחד מבתי הקברות היהודיים שם.

מועצת הנוער של חולון מקימה צוות היגוי שיעסוק בנושאי חינוך
מועצת הנוער העירונית של חולון קיימה בשבוע שעבר ישיבה חגיגית. בישיבה השתתפו ראש עיריית חולון, מוטי ששון, ראש מינהל החינוך, אבינועם גרנות, מנהל מחלקת הנוער, אריאל ליסמן, עובדי נוער, מפקחות של מינהל חברה ונוער במחוז תל אביב של משרד החינוך ומלוות מועצות התלמידים.
במהלך הישיבה הציגו חברי מועצת הנוער את תוכנית העבודה שלהם לשנת 2007. בתוכנית העבודה מתחייבים חברי המועצה לפעול מתוך מחויבות לצורכיהם של  12,000 בני הנוער בעיר ולשמור איתם על דו-שיח מתמיד. בנוסף, תפעל המועצה למען הגנה על זכויות הנוער ותפיק אירועים ובהם: אירוע התרמה לנוער במצוקה, בימת נוער, הצדעה לשמיניסטים מתנדבים ומסיבות קיץ.
יעדים נוספים של המועצה: הפקת כרטיס תושב לנוערהכולל הנחות והטבות לחנויות ביגוד, מזון ובילוי הפעלת שירות  SMS שבאמצעותו יוכלו בני הנוער בעיר לשתף את חברי המועצה בכל בעיה שבה הם נתקלים בביה"ס ומחוץ לו, הקמת מועדון תרבות לנוער לפעילות בשעות הפנאי ולבילוי בערבים ובסופי שבוע ועוד.
כמו כן, תקים המועצה צוות היגוי של בני נוער שיעסוק בסוגיות בתחום החינוך ובהם: ביטול השלמות לימודים בחופשות, יחסי מורים ותלמידים, קריטריונים להערכת תלמידים, ושילוב מערכת החינוך הבלתי פורמאלית בחיי ביה"ס. הצוות ילווה על ידי מנהלת תיכון אילון, רונית חיימוב, ורכזת ההדרכה, יעל מטלון.

 חיילי גרעין הנח"ל הנחו את מועצת התלמידים בסמינר מנהיגות
חברי מועצת התלמידים של בי"ס עמל שרונים בהוד השרון, השתתפו בשבוע שעבר בסמינר מנהיגות צעירה, שהתקיים במרכז הנוער והספורט נווה הדר שבהוד השרון. את הסמינר הנחו חיילי גרעין הנח"ל "עוז" המאומץ על ידי עיריית הוד השרון , ורכזת הנוער העובד והלומד במרחב השרון. במהלך הסמינר נחשפו חברי מועצת התלמידים למגוון נושאים ובהם: עקרונות המנהיגות, הפעלת תלמידים, ארגון ימי תלמיד בביה"ס ועוד. את הסמינר פתחה מנהלת בי"ס עמל שרונים, רחל קוצ'ין, בהרצאה על מנהיגות אפקטיבית ועקרונותיה. לדברי המנהלת, הסמינר יצמיח הנהגה צעירה, שתוביל יחד עם הנהלת ביה"ס ליצירת סביבת למידה נעימה, אווירת שותפות וקידום פרויקטים חברתיים למען תלמידי ביה"ס והקהילה.

מאיינשטיין ועד נינט
ביה"ס לאומנויות התקשורת, הטלוויזיה והמולטימדיה של האוניברסיטה הפתוחה, "חשיפה", יציג בפורים את תערוכת המסכות: "מאיינשטיין ועד נינט". התערוכה היא פרי יצירתם של סטודנטים מהמסלול לתקשורת חזותית,
התערוכה תיפתח ביום ראשון ה-4.3 בשעה 17:30 בכפר הירוק תל-אביב, במסגרת אירועי פורים של ביה"ס חשיפה, ותינעל ביום ראשון ה- 11.3. בתערוכה יוצגו כמאה מסכות המשקפות את דעתם של היוצרים על דמויות מפתח בתרבות הישראלית והעולמית.

מחווה לשבויי צה"ל: חידון תנ"ך בית ספרי
צוות המורים לתנ"ך באולפנית אורט בטבריה, בניצוחה של הרכזת רחל סלע, ערך לאחרונה חידון בנושא "שבויים בתנ"ך". בחידון השתתפו נציגות של התלמידות מכל השכבות בביה"ס. השאלות בחידון הוצגו באמצעות הצגות, ציורים וחפצים שונים. בשלב הגמר של החידון - שלב השאלה הזהה, השתתף יעקב אביטן, אביו של החייל עדי אביטן שנחטף ללבנון ונהרג לפני למעלה משש שנים. אביטן בירך את תלמידות האולפנית על עשייתן להעלאת נושא השבויים והתכבד בקריאת שאלה הגמר. במהלך האירוע גם הוקרן סרט בנושא החיילים השבויים, שהופק על ידי אחת התלמידות. החידון הסתיים בתפילה שמשפחות השבויים והנעדרים יזכו לראות את יקיריהן במהרה.

סדנה לעיצוב נעליים בכפר הנוער
12 שנים לאחר שסיימה את לימודיה בכפר הנוער ויצ"ו ניר העמק, שבה בשבוע שעבר מעצבת הנעליים גל שוקרון, כיום תושבת תל-אביב, אל ביה"ס. שוקרון, בוגרת המגמה הארבע-שנתית לעיצוב תלבושות ואביזרים במכללה להוראה טכנולוגית בתל-אביב, משמשת גם כמנהלת אקדמית של בי"ס אקילס ללימוד עיצוב נעליים. המעצבת העבירה בניר העמק סדנה לשיפוץ נעליים ולשדרוגן ל-25 תלמידים מהחטיבה העליונה. התלמידים שהשתתפו בסדנה הסירו את נעליהם, חלקן בלויות, שיפצו, שדרגו, עיצבו וקישטו אותן. תלמידים בעלי גישה לעיצוב מכפר הנוער ישתתפו בשנת הלימודים הבאה בסדנה שנתית בת ארבע שעות שבועיות בעיצוב נעליים. מנכ"ל כפר הנוער ויצו ניר העמק, יוסי גושן, שאירח את חניכתו לשעבר, מקווה שהודות לקשר החם שנוצר בינה לבין תלמידי הכפר, ניתן יהיה לפתח את הסדנה ולהפוך אותה בעתיד למגמת לימוד רשמית נוספת בכפר.

לומדים מתמטיקה בכיף
ביום שישי שעבר התקיים בבי"ס בן גוריון בגן-יבנה יום מתמטיקה חוויתי לתלמידי כיתות א'-ג' והוריהם. במהלך היום ביצעו התלמידים משימות מתמטיות מלוות במשחקים, שהיו מפוזרות במספר מרחבי למידה שנוהלו על ידי הורים מתנדבים. לתלמידים ניתנה האפשרות להשתלב במשימות בכיתות שונות. גם ההורים ניסו להתמודד עם המשימות, שלעיתים לא היו קלות אפילו עבורם. מביה"ס נמסר, כי היענותם של התלמידים וההורים לפעילויות והתלהבותם היו גדולים.

התלמידים אספו אלפי גולות לאנדרטה לזכר הילדים שנספו בשואה
בית להיות בחולון הוא מוזיאון העוסק בשואה מהצד האנושי שלה.  בבית להיות מתוארים במאות תמונות ומוצגים שונים סיפוריהם של אנשים שחוו את השואה, ניצלו וזכו להקים משפחות. את בית להיות מנהלת ציפי קיכלר. לאחרונה יזם המוזיאון הקמת אנדרטת ענק בחולון לזכר מליון וחצי הילדים היהודים שנספו בשואה, שתורכב ממיליון וחצי גולות. תלמידי ביה"ס היסודי רביבים בחולון נרתמו לעזור באיסוף הגולות. כל אחת מכיתות ביה"ס הגיעה לביקור בבית להיות עם הגולות שאספה. כיתה ה'1  הצטיינה במיוחד ואספה 4,500 גולות. קיכלר סיפרה לתלמידים, כי הגולות מסמלות את עולם הילדים משום שהן משחק של ילדים, צבען הזוהר מסמל את זוהר הנעורים וצורתם היא ככדור הארץ. לדבריה, כל ילד הוא עולם שלם ואובדנו - הוא אובדן של עולם ומלואו. התלמידים הבטיחו כי ימשיכו לאסוף גולות ולבקר בבית להיות.

בגן יבנה: מתחילים לבנות אגף שלישי לתיכון
במועצה האזורית גן יבנה גדלה אוכלוסיית המשפחות הצעירות בשנים האחרונות בקצב מואץ ועמה - הצורך בהרחבת בתי"ס קיימים ובבניית בתי"ס חדשים בישוב. בסוף החודש שעבר אישרה המועצה המקומית תקציב של כ-2.8 מיליון שקלים, שהתקבל ממפעל הפיס, לבניית האגף השלישי והאחרון של ביה"ס התיכון ביישוב, אורט רבין. באגף החדש יהיו 6 כיתות לימוד, חדר עזר ושני מבני שירותים. בנייתו של האגף תשלים את יישום התוכנית שלפיה יוכל ביה"ס לאכלס 1,440 תלמידים ב-46 כיתות אם. עד לפני כשנתיים, למדו תלמידי ביה"ס באגף בודד שעמד לרשותם באותה עת, וב-15 מבנים יבילים שפוזרו בחצר. ב-2005 הסתיימה בניית האגף השני של ביה"ס והמבנים היבילים הורחקו ממנו. לדברי דרור אהרון, ראש המועצה, במקביל להשלמת האגף האחרון של ביה"ס "רבין" שוכנע משרד החינוך בנחיצותו של תיכון צומח נוסף ביישוב. בימים אלה מתחילה לפעול ביישוב ועדה ובה נציגים של אנשי חינוך, תלמידים והורים, שתעסוק בגיבוש החזון הפדגוגי לתיכון החדש.

שרת החינוך: צריך להבהיר לראש הממשלה את המצב החמור של מערכת החינוך
"נדמה לי שחומרת מצבה של מערכת החינוך לא הובהרה מספיק לראש הממשלה. אנו, נציגי משרד החינוך והרשויות המקומיות, צריכים ללכת יחד לראש הממשלה אהוד אולמרט, ולהבהיר לו את תמונת המצב, כדי שתקציב 2008 ישקף שינוי אמיתי בנוגע אליה", כך אמרה שרת החינוך, יולי תמיר, בוועידת ראשי הרשויות המקומיות של מרכז השלטון המקומי, שהתקיימה במלון דן כרמל בחיפה. תמיר הוסיפה, "ביום א' אגיש לראש הממשלה אהוד אולמרט דו"ח בנוגע לחוק נהרי, שמסקנתו היא שאין צורך בחוק". לדברי תמיר, חוק נהרי יפתח פתח לתקצוב זרמים שאינם ממלכתיים בחינוך. "אני נאבקת לשמירה על החינוך הממלכתי במדינת ישראל - מאבקנו המשותף נסב על עצמאות הרשויות המקומיות ועל שמירת החינוך הממלכתי", אמרה השרה לראשי הרשויות המקומיות. שרת החינוך סקרה את מכלול הנושאים התלויים ועומדים לדיון בין משה"ח והרשות המקומית ובמיוחד השיתוף בהקצאת משאבים: "ברגע שהממשלה היא שתקבע איך לחלק את כספי החינוך, למן הפעם הראשונה שתציב רגל בדלת - היא לא תצא משם. אני לא מאמינה שכך צריכים הדברים להתנהל, ואני מאמינה באוטונומיה של השלטון המקומי", אמרה השרה. בהמשך דבריה עמדה השרה תמיר על חשיבות מקומם של המורים בכל הנהגת רפורמה עתידית במשרד החינוך. "היום עלינו לאמץ את הטוב שבכל אחת מכל הרפורמות שהוצעו בשנים האחרונות,אין ההבדלים ביניהם כה גדולים, ואותם נושאים חוזרים על עצמם בכל אחת מהן: הצורך בהקטנת כיתות האם ושינויים ביום הלימודים, בתפיסת עבודת המורה ובשכרו".

100,000 תלמידים השתתפו עד כה בתוכנית "לומדים עם אינטל"
טקס חגיגי לציון הכשרת 100,000 תלמידים בתוכנית "לומדים עם אינטל", נערך אתמול במפעל אינטל בקריית גת. בטקס השתתפו שרת החינוך, פרופ' יולי תמיר, סגן נשיא אינטל העולמית ומנכ"ל אינטל ישראל, אלכס קורנהאוזר, יו"ר עמותת תפוח, ליאון רקנאטי, ו-60 תלמידים מתל שבע ומקריית מלאכי, אשר לוקחים חלק בתוכנית. "לומדים עם אינטל" של חברת אינטל ועמותת תפוח, החלה במערכת החינוך בישראל לפני כשלוש שנים. התוכנית נועדה להקנות לתלמידים מהפריפריה מיומנויות טכנולוגיות לצד חשיבה ביקורתית ויכולת שיתוף פעולה. התוכנית היא בת 60 שעות ומועברת לילדים בתוך בתיה"ס, או במרכזים קהילתיים בשעות אחר הצהריים. שרת החינוך הודתה בטקס לאינטל ולעמותת תפוח. "אני סבורה", אמרה השרה, "שכל ילד היום צריך לדעת לעבוד על מחשב. על מערכת החינוך להטמיע את הטכנולוגיה של המאה ה-21, הן בקרב המורים והן בקרב התלמידים, ולהפוך את המחשב לכלי עבודה שימושי ונגיש".

חצרות בתיה"ס היסודיים בתל-אביב יהפכו לגלריה ליצירות אומנות
אומנות יודעת להיראות טוב במוזיאונים, בגלריות ואפילו בשדרות העיר או על שלטי חוצות. פרויקט חדש בשם "קרוב", של המחלקה לאומנויות בעיריית תל-אביב-יפו ושל האוצרת עידית פורת, מביא את האומנות גם לחצר ביה"ס היסודי. מטרת הפרויקט היא לקרב את ילדי ביה"ס ואת קהילת השכונה שבה הוא נמצא לאומנות ולאמן שמאחוריה. במסגרת הפרויקט הוצבו שתי סירות שיצרה האומנית ורד לוי בחצרות בתיה"ס תל נורדאו ותל חי. כל סירה בנויה משילדת עץ באורך 4 מטר ובגובה 2. בתוך כל סירה יוצבו ריהוט בית ספרי שהתבלה, הגה, תורן ומשקפת שישמשו את התלמידים במשחקם. הסירה אמנם יציבה על קרקע החצר, אך שהותה הבלתי שגרתי בביה"ס נועד לאפשר לילדים להפליג בדמיון. הפרויקט יושק בשבוע הבא ויכלול בהמשך תצוגות אומנות נוספות בבתיה"ס.

הדפסשלח לחבר הוסף תגובה
תקופת הקורונה

לא מנויים על קו לחינוך? הירשמו עכשיו ללא עלות

        


קו לחינוך, היסמין 1 רמת אפעל. 03-6354484

באנר שמאל 1 270 125
בנק יהב
אחוה תואר שני
חינוך בארץ ובעולם

משרד החינוך יצמצם את ההטבות הניתנות לתלמידים בעלי לקויות למידה
מספרם של התלמידים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז במערכת החינוך עלה בשנים האחרונות בצורה תלולה. בתיכונים לא מעטים, בעיקר ביישובים מבוססים, מגיע מספר התלמידים שאובחנו כלקויי למידה ומקבלים התאמות בבחינות והטבות שונות ל-25% מכלל התלמידים. מסתבר, כי משה"ח לא נערך לעלייה זו. כך, בכנס שהתקיים סמוך לפתיחת שנת הלימודים תשע"ב, אמר מנכ"ל משה"ח היוצא, ד"ר שמשון שושני, כי משה"ח לא צפה את הגידול העצום במספר התלמידים לקויי הלמידה בשנתיים האחרונות, ואינו מסוגל להתמודד עמו בתקציבו הנוכחי. לדבריו, החל מהשנה יפעל המשרד לצמצום מספר בעלי לקויות הלמידה ותלמידים לקויי למידה לא יקבלו תוספת שעות, אלא במקרים החמורים. ואכן בימים אלו מתחיל משה"ח בפעולה לצמצום מספר התלמידים לקויי הלמידה המקבלים תוספת שעות ותגבור. לחילופין מתכוון המשרד להעניק לצוותי המורים בבתיה"ס, שלא תמיד מיומנים בעבודה עם התלמידים לקויי הלמידה, תמיכה לעבודה עמם בתוך המסגרת הרגילה. במשרד מכנים פעולה זו "מתן מענה דיפרנציאלי להכלת תלמידים".
מידע נרחב על טיפול הרגשי ולקויות למידה

הסחות דעת, חוסר מנוחה והיפראקטיביות הם מאפיינים שיכולים לפגוע בריכוז בלימודים, בחיי החברה ובהתפתחות האישית. קיימות שיטות טיפול בבעיות קשב ואנשים המתמחים בתחום זה עוזרים להתגבר על בעיות ולשפר את התפקוד למי שסובל מהם. עדיף להגיע בשלב גילוי מוקדם כדי למנוע דימוי עצמי נמוך, פגיע בהישגים לימודיים ובעיות התנהגותיות וחברתיות. במקרה של חשש לבעיית קשב וריכוז, מומלץ מאוד לקחת את הילד לאבחון ובמידת הצורך להתאים לו את הטיפול המתאים.

השתלמויות מורים | לימודי חינוך | תוכניות העשרה | הפרעות קשב וריכוז | עיצוב סביבה לימודית | ספרי לימוד | עזרי לימוד | מחשבים בחינוך | ציוד עזרה ראשונה | קורס עזרה ראשונה | טיפול בעזרת בעלי חיים | למידה מתוקשבת | אומנויות הבמה | הצגות לילדים | רפואה משלימה | אימון אישי לילדים | יעוץ כלכלי | טיפול בהפרעת קשב | ספרי לימוד משומשים | אבטחת טיולים | תואר ראשון בחינוך | חינוך