14/6/2024
בנק יהב
טבע מעודכן
מופ"ת
סמינר הקיבוצים 12

כל הכותרות 11.3.06-20.3.06

גני הילדים נערכים לשביתה במשק (קו לחינוך)
מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, הנחה את הגננות להיערך עם רשימת הורים מתנדבים שיחליפו את הסייעות במקרה של השבתת המשק מחר, יום ד'. על פי הנחיות חוזר מנכ"ל, בששת ימי השביתה הראשונים יחליפו ההורים בגנים את סייעות הגן. במידה והשביתה תימשך מעבר לשישה ימים, יופסקו הלימודים בגני הילדים עד לסיומה.
האוניברסיטה הפתוחה תרחיב את פעילותה בציבור הערבי (קו לחינוך)
האוניברסיטה הפתוחה שמה לה למטרה להגדיל את מספר הסטודנטים מהציבור הערבי. לאחרונה החלה האוניברסיטה במפעל לתרגום ספרי הלימוד שלה לערבית. כך אמר היום נשיא האוניברסיטה הפתוחה, פרופ' גרשון בן-שחר, במפגש עיתונאים. בחמש השנים האחרונות הוכפל מספר הסטודנטים הערבים הלומדים באוניברסיטה הפתוחה, והוא עומד על כ-2,500 סטודנטים, 58% מהן נשים.
אלי שרמייסר לתפקיד קצין חינוך ראשי (nfc)
הצעת חוק: בחינות בגרות ברוסית ובאמהרית (ynet)
הרשויות המקומיות יחויבו לתקצב רק את החינוך החרדי (הארץ)
הכסף תקוע במשה"ח: אלפי ילדים בדווים יישארו בבית (הארץ) 
ארגון המורים העל-יסודיים הפסיק את השביתות (ynet)
מ-2008: הגבלת גיל ללימודי רפואה בת"א (וואלה)
שלג בירושלים, אין לימודים בצפון הגולן (nrg)
התלמיד האתיופי הכי שקדן (nfc)
הכנסת מכריזה מלחמה בעישון נרגילות (nfc)
מסתמן: ארגון המורים ישוב לדיונים ויפסיק השביתות ביום א' (הארץ)
תלמידי מכללות: אולמרט צריך לשלם בכיסאו על הזנחת מערכת החינוך (הארץ)
היום: שביתה בתיכונים בצפון ובדרום (וואלה)

היום: תרגיל התגוננות ארצי בבתיה"ס (קו לחינוך)
תרגיל התגוננות ארצי יתקיים היום, יום ה', בבתיה"ס. התרגיל יבוצע על ידי משרד החינוך בשיתוף פיקוד העורף ובסיוע הרשויות המקומיות, משטרת ישראל, כיבוי אש ומד"א. מטרת התרגיל הינה הגברת מוכנות מערכת החינוך להתמודדות עם מצבי חירום. התרגיל יתמקד בתרחיש של ירי רקטות קאסם וטילי קרקע-קרקע.
שביתת המורים נמשכת: מחר במחוז צפון ודרום (ynet)
קוראים פחות, גולשים יותר, מודאגים פחות מטרור (ynet)
מצלמות בהסעות תלמידים בצפון שיפרו את רמת הבטיחות (הארץ)
בין חדרה לגדרה לא מתעניינים בא"י (הארץ)
הרצים האתיופים מתרחקים מהרחוב, וקוטפים תארים (הארץ)
משרד החינוך: 90% מהתלמידים המתאבדים - בעלי ציונים גבוהים (הארץ)
היום; שביתה בתיכונים בחיפה ובמכללות (וואלה)
ביה"ס הנוקשה של אופרה ווינפרי (וואלה)
מחר: שביתה בעל-יסודיים במחוז חיפה וב-27 מכללות (ynet)
"תמיר הבטיחה ולא קיימה דבר" (nrg)
לשבות או לא לשבות? ארגוני הסטודנטים מתקשים להחליט (הארץ)
ארגון המורים משבית את היום הלימודים בתיכונים במחוז י-ם (הארץ)
20% מהתלמידים לא מצאו את הגולן על המפה (nfc)
משרד החינוך נערך להוציא צווי מניעה נגד חברי ארגון המורים העל יסודיים (הארץ)
מסמך: כל דרישות המורים (ynet)
מחר: שביתה בבתי"ס בירושלים (וואלה)
אילת: בי"ס שלם מושבת בגלל תלמיד אלים (ynet)
הצעת החוק תובא בעוד שלושה שבועות להכרעת שרים (הארץ)
תמיר: "דרישת ש"ס תוביל למימון החמאס" (nfc)
תלמידים חוששים: שביתת מורים תפגע בבגרויות (הארץ)
גם סטודנטים מתחילים בהשבתות (הארץ
ורטהיימר: צריך ועדת חקירה לחינוך (ynet)
מחר: שביתה בתיכונים במחוז תל אביב וגוש דן (נענע)
מחרתיים: שביתה באונ' ת"א, ביום ד' במכללות (ynet)
המורים שובתים, ההורים דורשים לקנוס אותם (ynet)
היום בממשלה: דיון על שינוי תקצוב בתיה"ס ה"מוכרים שאינם רשמיים" (הארץ)
האם מבחן אחיד לתלמידות אשכנזיות ומזרחיות ימנע אפליה במוסדות החינוך? (הארץ)
סמינר הקיבוצים לא יעבור לדרום תל אביב (הארץ)

הסמכה  ממשה"ח ומהמשרד להגנת הסביבה לביה"ס ה"ירוק"
ביה"ס הממלכתי-דתי יהודה הלוי בירושלים קיבל לאחרונה הסמכה כבי"ס ירוק מטעם המשרד להגנת הסביבה ומשה"ח. ביה"ס קיבל את ההסמכה על עיסוק בנושאי איכות הסביבה ועמידה ב-3 קריטריונים: תוכנית לימודים בנושא איכות הסביבה בכיתות ג'-ד'; פרויקטים סביבתיים בית ספריים, כמו "גננים צעירים" המתבצע בגינה אקולוגית בחצר ביה"ס; חינוך התלמידים לשימוש מושכל, אחראי וחסכוני, במשאבי טבע ועוד.

חניכי חוגי הסיירות נרתמים למען נזקקים
חניכי חוגי הסיירות של החברה להגנת הטבע התגייסו בחודש האחרון לקטיף ואסיף למען נזקקים. החניכים אספו בשדות ובפרדסים טונות של יבול, המועבר למשפחות מעוטות. היוזמה הנקראת "פרויקט לקט" נערכת על ידי החברה להגנת הטבע בשיתוף עם עמותת "משולחן לשולחן". מהחברה להגנת הטבע נמסר, כי השנה החליטו חקלאים ישראלים רבים, מסיבה זו או אחרת, לא לאסוף את היבול והפירות. במסגרת הפרויקט אוספים חניכי חוגי הסיירות של החברה להגנת הטבע בשדות ובפרדסים של חקלאים המסכימים לכך את היבול. עד עתה נערכו שלושה מבצעי איסוף מעין אלה, שבהם השתתפו כ-200 תלמידים מכיתות ד' ועד י"ב, בירושלים, רעננה, פתח תקוה, אור יהודה, רחובות, גדרה, קריית מלאכי, מזכרת בתיה ומושב אביגדור. במהלך המבצע אספו הילדים טון וחצי של בטטות ותפוחי אדמה, וכעשרה טונות של קלמנטינות ותפוזים, אשר הועברו למשפחות נצרכות. בחברה להגנת הטבע מבטיחים להמשיך במבצעי האיסוף לקראת חג הפסח וגם אחריו.


שרת החינוך ביקרה במצפה רמון
שרת החינוך, פרופ' יולי תמיר, ביקרה אתמול, יום ג', במערכת החינוך במועצה המקומית מצפה רמון. בביקור השתתפו ראש המועצה, פלורה שושן, מנהלת מחוז דרום במשרד החינוך, עמירה חיים, ראש המינהל לחינוך ההתיישבותי, יחיאל שילה, ואנשי המקצוע במשרד וברשות. הביקור נפתח בישיבת עבודה בלשכת ראש המועצה, שבה הועלו נקודות מרכזיות העומדות לפתחה של מערכת החינוך במצפה רמון, ובכלל זה התנאים הייחודיים המאפיינים את היישוב והצרכים הנגזרים מהם. בין היתר, נדונו נושא ההסעות למוסדות החינוך, וכן היעדר מסגרת ממלכתית דתית בחינוך היסודי. בעניין זה, הביעה שרת החינוך תמיכה עקרונית במהלך שיוזמת מנהלת מחוז דרום, עמירה חיים, לפתיחת מסלול ייחודי של מסגרת ממ"ד כבר בכיתה א', באחד מבתיה"ס הממלכתיים הקיימים ביישוב, מתוך שאיפה שתתפתח בעתיד לבי"ס צומח. בתום ישיבת העבודה, ביקרה השרה בבית הספר היסודי רמון, בניהולה של איריס סנדלר, שבו צפתה במופע, המשלב תנועה ונגינה, בנושא "המדבר המתעורר ברוח המקום והזמן". בתום המופע, העניקו התלמידים לשרת החינוך מתנה המכילה 5 אלמנטים: זרעים, המייצגים את פעילות התלמידים במרכז לחינוך סביבתי, ספר זמירות וקידוש, משחק "חלץ הכדור מהלב", לפיו בחוכמה ניתן להתיר כל קושי ולהגיע לכל ילד, שעון חול ובו שלושה זמנים שונים המשקפים את הזמן השונה הדרוש לכל ילד, וכן סוכריות צבעוניות המייצגות את הפסיפס בחברה. שרת החינוך הביעה התרשמותה מהמתנה המקורית שהעניקו לה התלמידים וציינה, כי היא מעידה על יוצריה ועל הרוח השורה בביה"ס וביישוב כולו. לאחר מכן ביקרה השרה בתיכון השלום, בניהולה של עדנה חן. במהלך הביקור הוצגה לשרה הפעילות החינוכית בביה"ס בעיקר בתחום האומנות. תמיר הביעה את התרשמותה מהגיוון הלימודי המוצע לתלמידים, למרות שמדובר בבי"ס קטן יחסית. בנוסף, קיימה השרה שיחה עם תלמידים, במהלכה התעניינה, בין היתר, בפעילות תנועות הנוער ביישוב בשעות אחר הצהריים. התלמידים הביעו מצוקה מסוימת בתחום זה. על כך השיבה השרה, כי היא רואה חשיבות רבה בפעילות תנועות הנוער בכלל ובישוב קטן ומבודד כמו מצפה בפרט, בו החלופות המוצעות לפעילויות חברתיות בשעות אחר הצהריים הן מוגבלות יותר ביחס ליישובים עירוניים, ולכן תעשה כל מאמץ כדי לתמוך בהמשך פעילותן. בתום הסיור אמרה השרה, כי ילדי מצפה רמון מקבלים את המיטב במוסדות החינוך. לראש המועצה אמרה השרה, כי היא יכולה לרוות נחת ממערכת החינוך ביישוב.

שרת  החינוך השתתפה בוועידת וידאו עם תלמידים
שרת החינוך, יולי תמיר, השתתפה החודש במפגש, שכלל ועידת וידאו, עם תלמידים ומורים מבתי"ס ברחבי הארץ. השרה הגיעה לאולפני אופק, בקמפוס רעננה של האוניברסיטה הפתוחה, לדיון בנושא זכויות התלמיד. בדיון השתתפו תלמידים בתי"ס יסודיים ועל יסודיים ששהו באולפנים של האוניברסיטה הפתוחה בקמפוסים ברעננה, באר שבע, רמת אביב וחיפה. המפגש שודר בשידור חי גם באתר האינטרנט של משה"ח. בין השאלות שנשאלה השרה על ידי התלמידים: "האם ניתן להוסיף לחוק הקיים גם זכויות לביטוי של כישרונות תלמידים במסגרת הלימודים בבתיה"ס"; "מה נעשה בתחום זכויות התלמידים במגזר הערבי" ועוד. בהמשך האירוע, התנהלה שיחה בנושא זכויות התלמיד בוועידת וידאו בין תלמידים ישראלים דוברי אנגלית ותלמידים בדבלין שבאירלנד. השיחה התמקדה בדיון אודות הגבולות של חופש הביטוי בביה"ס, בבית, בקהילה וכדומה. במפגש ברעננה השתתפו גם מנהלת מחוז המרכז במשה"ח, סולי נתן וראש עיריית רעננה, נחום חופרי.

בכפר הנוער ויצ"ו ניר העמק תוקם מגמת לימודי משטרה
בכפר הנוער ויצו ניר העמק שליד עפולה תופעל בשנה הבאה מגמת לימודי משטרה. על כך הוחלט במהלך סיור שערך מנכ"ל הכפר, יוסי גושן, בשבוע שעבר לוועדה הבין משרדית לנושא פנימיות משטרתיות בכפרי נוער. בסיור השתתפו ראש אגף מציל"ה (המועצה הציבורית למניעת אלימות) במשרד לביטחון פנים יעקב גואז, יושבת ראש הנהלת ויצ"ו העולמית, טובה בן דב, יושבת ראש אגף החינוך בויצ"ו רבקה רובנשטיין, נציגים של משה"ח, משרד הקליטה וארגון הג'וינט ועוד.

משרד החינוך יסייע לרשויות ביישום התוכנית למניעת אלימות תלמידים
משרד החינוך יסייע, באמצעים שונים ועל פי הצרכים, לרשויות המקומיות ביישום התוכנית המערכתית לקידום אקלים חינוכי מיטבי ולמניעת האלימות במערכת החינוך. על כך מסר מנכ"ל משרד החינוך , שמואל אבואב, בסיור שערך בתחילת השבוע עם מנהל מחוז חיפה, אהרן זבידה, בשש רשויות מקומיות במחוז: המועצה המקומית רכסים, עיר כרמל (עוספיא ודלית אל כרמל), עיריית נשר, אור עקיבא, ג'סר אל זרקא והרשות המקומית אלונה. בכל אחת מהרשויות נפגשו המנכ"ל ומנהל המחוז עם ראשי הרשויות, ולאחר מכן קיימו מפגש עם מנהלים ומפקחים, שבו הציג המנכ"ל את התוכנית המערכתית של משרד החינוך לקידום אקלים חינוכי מיטבי ולמניעת אלימות. מטרת התוכנית, שהוצגה לראשונה בחודש ינואר 2007, היא לשפר באופן משמעותי את האקלים הבית ספרי על כל מימדיו, לצמצם את האלימות בקרב ילדים ונוער, כולל התנהגויות של ונדליזם, הטרדה מינית ואלימות מינית, לצמצם את תופעת השימוש באלכוהול ובסמים בקרב תלמידים ופיתוח תפיסה ערכית של "אפס סובלנות לאלימות, לאלכוהול ולסמים". אבואב בדק עם ראשי הרשויות ועם המנהלים את הקשיים העומדים בפניהם ביישום התוכנית, ואת יכולתם ליישם אותה על פי 7 מדדי אקלים הבית ספרי שנקבעו: תקשורת בין אישית וקשר בין באי בית הספר, מוגנות ובטיחות ולמידה של כישורי חיים וחינוך חברתי, אקלים לימודי, מענה דיפרנציאלי לתלמידים עם צרכים ייחודיים, יחסי גומלין בין ביה"ס להורים ומכוונות לקהילה, ובניית תכנית לאקלים ותרבות בית ספרית שתסתמך על מערכת ניטור ומיפוי קבועה.


פגישת "בנות"
שרת החינוך, יולי תמיר, קיימה היום מפגש עם 20 תלמידות מצטיינות מכל מגזרי החינוך לרגל יום האישה הבינלאומי. בתום המפגש, "קבעה" תמיר עם הבנות פגישה נוספת, לעוד 7 שנים, כדי לראות לאלו השגים הגיעה כל אחת מהן.

ביה"ס ה"ירוק" יככב בכתבת טלוויזיה
צוות צילום של תוכנית החדשות לילדים של הערוץ הראשון, "המהדורה", ביקר בשבוע שעבר בביה"ס היסודי בן גוריון שבגן יבנה. הצוות הגיע לביה"ס כדי לצלם כתבה על תוכנית הלימודים בנושא איכות הסביבה הפועלת בו. בכתבה, שתוקרן בתוכנית בשבוע הבא, הסבירו התלמידים לכתבת התוכנית הצעירה, על פעילות "מועצת התלמידים הירוקה" ותרומתה לביה"ס ולקהילה, מדוע חשוב למחזר חומרים, מה הם החומרים שניתן למחזר, ומה ניתן ליצור מהם. הראיונות לוו בדוגמאות אותן הציגו הילדים "בזמן אמת": מסיכות פורים שהכינו מבקבוקי פלסטיק, פחיות שתייה וחומרים נוספים, תמונות פסיפס משברי דיסקים וחול ים צבעוני, בובות קישוט "פומפון" משקיות ניילון ועוד. באחת מכיתות א' למד צוות תוכנית הטלוויזיה לדעת שמרבית תלמידי ביה"ס מקפידים להביא את ארוחותיהם בקופסאות פלסטיק קשיחות ורב-פעמיות, ועל ידי כך לצמצם במידה ניכרת את השימוש בשקיות ניילון המזיקות לכדור הארץ. היוזמות לשמירת איכות הסביבה מתקיימות בביה"ס בליווי צמוד של איגוד הערים לאיכות סביבה אשדוד-חבל יבנה ובסיוע קרן קר"ב.

חניכי יוניסטרים בכפר יונה חגגו את הפורים עם ילדי גן לחינוך מיוחד
לקראת חג הפורים, התנדבו חניכי הקבוצה הצעירה של "יוניסטרים - לאומי אחרי" בכפר יונה לחגוג עם ילדי גן לחינוך מיוחד ולשמח אותם. חברי הקבוצה שרו לילדים רקדו עמם והפעילו אותם בתחנות יצירה שונות: לימדו אותם לאפות אוזני המן, להתאפר לחג, ליצור מסכות ורעשנים צבעוניים ועוד. חניכי יוניסטרים, משתתפים בתוכנית לפיתוח מנהיגות עסקית-חברתית, ומיישמים באופן מעשי את התפיסה שלפיה עסקים עושים יד ביד עם תרומה למען הקהילה. תלמידי כיתה י', חניכי הקבוצה הצעירה של יוניסטרים, נדרשים לתרום לקהילה בשנה הראשונה לפעילותם והם בוחרים להיכן לתעל את פעילותם הקהילתית. במסגרת זו הם מובילים מיזמים חברתיים למען הקהילה, תוך שימוש בכלים יזמיים המוקנים להם בתוכנית. יוניסטרים שמה לה למטרה להצמיח מנהיגות עסקית וחברתית, בתפיסת עולם דמוקרטית, בקרב בני נוער בישראל, בעיקר בפריפריה. בנק לאומי, באמצעות עמותת "לאומי אחרי - מצמיחים את דור המחר", מאמץ את הקבוצה הצעירה. העמותה מממנת את פעילות סניף יוניסטרים בכפר יונה במשך שלוש שנים ומשתתפת בפעילויות הקהילתיות השונות שעוברת קבוצת הנוער

התנ"ך יככב בפרסומות שיוקרנו בבתי קולנוע
בשלושת החודשים הקרובים יוקרנו בבתי קולנוע, לפני תחילת הסרטים, סרטונים ושקופיות עם חידות בנושאים תנ"כיים. התשובות יוקרנו מספר שניות לאחר כל חידה, והחידות יתחלפו כל שבוע. הפרויקט הינו יוזמה של קרן קשת ובחסותה. הסרטונים יוקרנו בסינמה סיטי שבגלילות, ובסינמה רענן ובסינמה פארק ברעננה. ממטח נמסר, כי מטרת הפרויקט היא החזרת התנ"ך ומושגיו השונים למודעות הציבור הישראלי. החידות מבוססות על דמויות, ניבים ומקומות מוכרים אשר מקורם במקרא. לדברי גילה בן-הר, מנכ"לית מטח, השימוש במושגים מהמקרא הנו חלק משגרת היום-יום שלנו, אך אנו משתמשים בהם מבלי לדעת את מקורם. "כעמותה שפועלת לקידום החינוך בישראל, אנו מקווים שבעזרת הקמפיין המיוחד, נחזיר את התנ"ך למודעות הציבור הרחב".

בכפר הנוער הודיות נחנך גן מתקני ספורט
בכפר הנוער הממלכתי-דתי הודיות שבגליל התחתון, נחנך בשבוע שעבר גן מתקני ספורט המשמש כ"מכון כושר תחת כיפת השמיים". הגן הוקם הודות לתורם יהודי אמריקני ובסיועו של ראש המועצה האזורית גליל תחתון, מוטי דותן. הגן כולל 20 מתקנים והוא משתרע על כ- 250 מ"ר במרכז הכפר. בהנהלת הכפר מציינים כי מאז נחנך הגן התפוסה בו מלאה ברוב שעות היום. התלמידים מציינים כי לשימוש במתקנים יש השפעה ישירה על ערנותם במשך כל שעות היום.

הדפסשלח לחבר הוסף תגובה
תקופת הקורונה

לא מנויים על קו לחינוך? הירשמו עכשיו ללא עלות

        


קו לחינוך, היסמין 1 רמת אפעל. 03-6354484

בנק יהב
באנר שמאל 1 270 125
אחוה תואר שני
חינוך בארץ ובעולם

משרד החינוך יצמצם את ההטבות הניתנות לתלמידים בעלי לקויות למידה
מספרם של התלמידים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז במערכת החינוך עלה בשנים האחרונות בצורה תלולה. בתיכונים לא מעטים, בעיקר ביישובים מבוססים, מגיע מספר התלמידים שאובחנו כלקויי למידה ומקבלים התאמות בבחינות והטבות שונות ל-25% מכלל התלמידים. מסתבר, כי משה"ח לא נערך לעלייה זו. כך, בכנס שהתקיים סמוך לפתיחת שנת הלימודים תשע"ב, אמר מנכ"ל משה"ח היוצא, ד"ר שמשון שושני, כי משה"ח לא צפה את הגידול העצום במספר התלמידים לקויי הלמידה בשנתיים האחרונות, ואינו מסוגל להתמודד עמו בתקציבו הנוכחי. לדבריו, החל מהשנה יפעל המשרד לצמצום מספר בעלי לקויות הלמידה ותלמידים לקויי למידה לא יקבלו תוספת שעות, אלא במקרים החמורים. ואכן בימים אלו מתחיל משה"ח בפעולה לצמצום מספר התלמידים לקויי הלמידה המקבלים תוספת שעות ותגבור. לחילופין מתכוון המשרד להעניק לצוותי המורים בבתיה"ס, שלא תמיד מיומנים בעבודה עם התלמידים לקויי הלמידה, תמיכה לעבודה עמם בתוך המסגרת הרגילה. במשרד מכנים פעולה זו "מתן מענה דיפרנציאלי להכלת תלמידים".
מידע נרחב על טיפול הרגשי ולקויות למידה

הסחות דעת, חוסר מנוחה והיפראקטיביות הם מאפיינים שיכולים לפגוע בריכוז בלימודים, בחיי החברה ובהתפתחות האישית. קיימות שיטות טיפול בבעיות קשב ואנשים המתמחים בתחום זה עוזרים להתגבר על בעיות ולשפר את התפקוד למי שסובל מהם. עדיף להגיע בשלב גילוי מוקדם כדי למנוע דימוי עצמי נמוך, פגיע בהישגים לימודיים ובעיות התנהגותיות וחברתיות. במקרה של חשש לבעיית קשב וריכוז, מומלץ מאוד לקחת את הילד לאבחון ובמידת הצורך להתאים לו את הטיפול המתאים.

השתלמויות מורים | לימודי חינוך | תוכניות העשרה | הפרעות קשב וריכוז | עיצוב סביבה לימודית | ספרי לימוד | עזרי לימוד | מחשבים בחינוך | ציוד עזרה ראשונה | קורס עזרה ראשונה | טיפול בעזרת בעלי חיים | למידה מתוקשבת | אומנויות הבמה | הצגות לילדים | רפואה משלימה | אימון אישי לילדים | יעוץ כלכלי | טיפול בהפרעת קשב | ספרי לימוד משומשים | אבטחת טיולים | תואר ראשון בחינוך | חינוך