14/6/2024
בנק יהב
טבע מעודכן
מופ"ת
סמינר הקיבוצים 12

כל הכותרות 21.3.07-30.3.07

סטודנטים זכו בתחרות מתמטיקה בינלאומית (ערוץ 7) 

שרת החינוך בכנס מו"ח: יש להכשיר את המורים במערכות מחשוב
"יש להגדיר מחדש את תפקידו של המורה במציאות חינוכית שונה ממה שהורגלנו אליה. ציפיות הילדים וקצב הלמידה השתנו, ואנו צריכים להתאים עצמנו אליהם", כך אמרה שרת החינוך, יולי תמיר, בכנס מו"ח ה-21 שנפתח היום, יום ב', במלון דן פנורמה בתל אביב.
שרת החינוך הוסיפה, כי יחסי הכוחות המסורתיים בין תלמיד ומורה השתנו בגלל האוריינות הממוחשבת. "היכולת להכין מורים היא היכולת שתקבע אם נעבור למערכת הוראה אחרת. הילדים כבר נמצאים שם, וצריך להכין ולהכשיר את המורים במערכות מחשוב. לא פעם אנו מוצאים את הילדים משועממים בבתיה"ס. יש אפשרויות רבות של מערכות שמסקרנות ילדים, וצריך למצוא את הדרכים להגיע אליהם כדי להפיג את השעמום."
כנס מו"ח של האיגוד הישראלי לטכנולוגיות מידע בחינוך, מאגד בתוכו את מובילי התקשוב במערכת החינוך, במכללות ובאוניברסיטאות, ופועל לקדם את שימושי טכנולוגיות המידע והתקשוב. השנה מתמקד הכנס בראיית השימוש במחשב כחלק מאורח החיים של כלל העוסקים במלאכת החינוך ושל התלמידים בביה"ס ובבית. בין הנושאים בכנס: "הנשים בעולם התקשוב", "צמצום הפער הדיגיטאלי", "חופש הביטוי מול חופש השיסוי", "תרבות הנוער בעידן התקשוב" ועוד. הכנס מאורגן בין היתר על ידי בנימין פיינשטיין, יו"ר הנהלת איגוד מו"ח, פרופ' נאוה בן צבי, נשיאת מכללת הדסה ירושלים וחברת האירועים והכנסים "ארטרא".

הכיתות הפכו למסעדות בריאות
בביה"ס רמות ויצמן ביבנה התקיים בשבוע שעבר שבוע הבריאות. במהלך השבוע התקיימו בביה"ס פעילויות כיתתיות לקידום הבריאות: משחקי תפזורות ותשבצים בנושאי בריאות, הכנת כרזות בנושא חשיבות המים לגוף, הכנת דיוקנאות מפירות וירקות בעקבות האמן ארצ'ימבלדו ועוד. במהלך השבוע גם העבירו הורים, מורים ומתנדבים מהקהילה בבי"ס פעילויות והרצאות בנושא בריאות פיזית ונפשית, כמו יוגה, הרצאות על היגיינה ובריאות השן, סדנאות ברפלקסולוגיה ובטיפוח היציבה, הכרת אמבולנס ופועלו, תזונה נכונה ועוד. שבוע הבריאות נחתם בארוחת בוקר בריאותית ומאוזנת, שבמסגרתה הפכה כל כיתה למסעדת בריאות. בארוחה יישמו התלמידים את העקרונות התזונתיים שלמדו.

 מנהלת חדשה למחוז הצפון במשרד החינוך
ועדת בוחנים של משה"ח בחרה, פה אחד, בסוף שבוע שעבר בד"ר אורנה שמחון למנהלת מחוז הצפון במשרד החינוך. שמחון היא האשה הראשונה שתכהן בתפקיד זה במחוז הצפון. שמחון היא בעלת תואר ראשון במדעי החברה ומתמטיקה ותעודת הוראה, תואר שני במינהל ציבורי במערכות חינוך, ותואר שלישי במדעי הפדגוגיה. שימשה בעבר, בין היתר, כמנהלת בי"ס אורט הורוביץ בכרמיאל ואף זכתה בפרס למנהלת מצטיינת של רשת אורט. לאחרונה שימשה כמנהלת אזור חיפה, קריות והצפון ברשת אורט. מחוז צפון במשרד החינוך כולל 92 רשויות מקומיות ובהן כ-300 אלף תלמידי גן-י"ב, הלומדים בלמעלה מ- 700 בתיה"ס וכ-2,500 גנים. אורנה שמחון מתגוררת במושב אבן מנחם בגליל.

 
מחדירים בתלמידים מורשת כהכנה למסע לפולין
36 תלמידי י"א מאורט דרסקי בעכו ו-2 מורות מלוות התארחו החודש שעבר לסמינר בן יומיים בבית לוחמי הגטאות כהכנה לקראת המסע לפולין ומצעד החיים, שיתקיים באפריל 2007. במהלך הסמינר נחשפו התלמידים בצורה חווייתית למורכבות נושא השואה וגם עברו תהליכי גיבוש כקבוצה.
הסיורים המודרכים במוזיאון, הצפייה בסרטים והעיסוק בדילמות מוסריות - עזרו להמחיש את השואה של העם היהודי בקרב התלמידים ולחזק את הזהות היהודית והישראלית שלהם.
שבוע לאחר הסמינר יצאו תלמידי המשלחת לסיור במנהרות הכותל ובמנהרות "שרשרת הדורות" בירושלים. הסיור שאורגן ע"י מינהלת פולין בתאום עם "הקרן למורשת הכותל".
הביקור במנהרות הכותל הפגיש את התלמידים עם עברו המפואר של עם ישראל. במנהרת "שרשרת הדורות" שמעו התלמידים את סיפורו של העם היהודי- מאבות האומה ושנים עשר השבטים ועד השואה והתקומה.
הסיור בירושלים תרם להעמקת הרצון לשמר את המורשת היהודית ואת הזהות הישראלית.
הסיור הסתיים ברחבת הכותל המערבי שבה הוענק למשלחת דגל ישראל  לקול שירת התקווה.
 
התלמידים חוגגים את יום הפאי הבינלאומי
שכבת כיתות ח' בביה"ס העמק המערבי שבקיבוץ יפעת חוגגת מידי שנה את יום הפאי הבינלאומי (פאי הוא היחס המתמטי הקבוע בין היקף המעגל לקוטרו). ביום רביעי האחרון, התקיים בשכבה בוקר מתמטי לציון היום. כל תלמיד עבר בארבע תחנות שבהן ערכו מדידות למציאת הפאי, יצרו שרשרת צבעונית של הספרות שאחרי הנקודה העשרונית של הפאי, למדו, באמצעות משחק בינגו, להשתמש בספרות רומיות, הפעילו הגיון בהזזת גפרורים ועוד. החגיגה גם צוינה באכילת עוגות מקושטות בסימן הפאי שהכינו תלמידים

מנכ"ל משה"ח ערך סבב פגישות עבודה ביישובים במחוז מרכז
מנכ"ל משה"ח, שמואל אבואב, ערך ביום חמישי שעבר סבב פגישות עבודה עם ראשי רשויות מקומיות ואנשי חינוך במחוז מרכז של משה"ח. הפגישות התקיימו ביישובים: גן יבנה, נס ציונה, יהוד ובמועצה האזורית גן רווה. במהלך המפגשים פירט המנכ"ל את תוכניות משה"ח לשלוש השנים הקרובות בכל שכבות הגיל - מהקדם יסודי ועד לחטיבה העליונה.

לומדים אזרחות בבית המשפט
תלמידי כיתות י"ב בבי"ס עמל טכנולוגי באר שבע ביקרו השבוע בבית המשפט בעיר. הביקור התקיים במסגרת פעילות חברתית ולימודי האזרחות בביה"ס, וכלל סיור מודרך בבית המשפט, לימודים על הרשות המחוקקת והרשות המבצעת וכניסה לדיונים. בחלקו השני של הביקור, התנסו התלמידים במשחק תפקידים שבמהלכו גילמו שופט, סנגור, קטגור ונאשם. התלמידים שיחקו את התפקידים באופן משכנע ונהנו מהחוויה הלימודית. לדברי מנהל ביה"ס, שלום בוקריס, התנסות מעשית מסוג זה תורמת להישגי התלמידים במקצועות אותם הם לומדים בביה"ס ברמה העיונית .

הסטודנטיות שיקמו את פינת החי של קיבוץ ארז
בחודשים האחרונים פועלות סטודנטיות מ"תוכנית המצוינים" של המכללה האקדמית בית ברל לשיפוץ פינת החי בקיבוץ ארז, הסמוך לשדרות. בעזרת ילדי הקיבוץ מכיתות ד'-ו', הקימו הסטודנטיות פינת ליטוף, בנו מרכז למידה קטן המכיל חומר תיאורטי על בעלי חיים שאותו אספו הילדים, שתלו דשא ופרחים, צבעו את הקירות ושיקמו את פינת החי, שעד לאחרונה עמדה שוממה ולא מטופחת. הילדים שותפו בתהליך העלאת הרעיונות והצרכים לקראת השיפוץ ובתהליך השיפוץ עצמו. כעת משסיימו הסטודנטיות את תפקידן, ימשיכו הילדים את הקשר עם פינת החי, ויבצעו פרויקטים נוספים במקום בהדרכת המדריכים החברתיים שלהם מהקיבוץ. קיבוץ ארז, נמצא כ-500 מ' מרצועת עזה ובטווח הקאסמים. ממכללת בית ברל נמסר, כי לשיקום פינת החי חשיבות גדולה כיוון שהוא מהווה עבור הילדים מקלט שבו הם יכולים להפיג את לחצים.

בתיה"ס משתתפים בתוכנית חינוכית להנצחת הנופלים
בבית יד לבנים ביבנה התקיים בשבוע שעבר טקס הנצחה לשבעה חללי מערכות ישראל בני יבנה שנפלו בחודש אדר. בטקס השתתפו תלמידי ביה"ס היסודי פרדס צפוני. במהלך הטקס הקריאו התלמידים קטעים על גבורת ישראל ועל נס הפורים, וציינו את יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל שמקום קבורתם לא נודע, שחל באדר. הנצחת מורשת הנופלים מתבצעת ביבנה במהלך השנה כחלק מתוכנית חינוכית, הכוללת ביקור של תלמידים מכל בתיה"ס בבית יד לבנים. במסגרת התוכנית גם עורך מידי חודש אחד מבתיה"ס בעיר טקס להנצחת הנופלים בני העיר באותו חודש. בטקסים משתתפים בני משפחות החללים.


גן קהילתי מתוקשב
"גן חסידה" בחולון מטפח שיתוף פעולה בין ההורים לצוות הגן באמצעות הטכנולוגיה. צוות הגן מקיים תקשורת וירטואלית עם קהילת הגן,ההורים והילדים, באמצעות אתר הגן הכולל פורום פעיל ועיתון וירטואלי חודשי של הגן הנקרא "חסידנט". כמו כן, מקיים הצוות תקשורת באי-מייל עם ההורים, ושולח להם מצגות המתעדות את חיי הגן: צילומים של פעילויות הילדים, פעילויות של הורים וילדים, סיפורים, שירים ודקלומים הנלמדים בגן, "דף קשר", תיעוד של עבודות הילדים ועוד.

יום כיף לתלמידות בלבד - ביום האישה הבינלאומי
כ- 110 תלמידות בי"ס עמל הולץ בתל אביב, ציינו את "יום הנערה" במסגרת יום האישה הבינלאומי שהתקיים בשבוע שעבר. לרגל האירוע החליפו התלמידות, הלומדות במגמת שוחרות של חיל האויר, את המדים בלבוש "אזרחי", והגיעו ליום כיף בבית החייל. האירוע נפתח בהרצאה על "הנשים בצבא", שאותה העבירה קצינה מיחידת יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים. לאחר ההרצאה סעדו התלמידות ארוחת בוקר עשירה, ואחריה נפגשו עם מנכ"ל האגודה למען החייל, אריה פישביין. בהמשך היום, צפו התלמידות בהופעה של הזמרת יעל בדיחי, על המשוררת רחל ושירתה.

הדפסשלח לחבר הוסף תגובה
תקופת הקורונה

לא מנויים על קו לחינוך? הירשמו עכשיו ללא עלות

        


קו לחינוך, היסמין 1 רמת אפעל. 03-6354484

באנר שמאל 1 270 125
בנק יהב
אחוה תואר שני
חינוך בארץ ובעולם

משרד החינוך יצמצם את ההטבות הניתנות לתלמידים בעלי לקויות למידה
מספרם של התלמידים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז במערכת החינוך עלה בשנים האחרונות בצורה תלולה. בתיכונים לא מעטים, בעיקר ביישובים מבוססים, מגיע מספר התלמידים שאובחנו כלקויי למידה ומקבלים התאמות בבחינות והטבות שונות ל-25% מכלל התלמידים. מסתבר, כי משה"ח לא נערך לעלייה זו. כך, בכנס שהתקיים סמוך לפתיחת שנת הלימודים תשע"ב, אמר מנכ"ל משה"ח היוצא, ד"ר שמשון שושני, כי משה"ח לא צפה את הגידול העצום במספר התלמידים לקויי הלמידה בשנתיים האחרונות, ואינו מסוגל להתמודד עמו בתקציבו הנוכחי. לדבריו, החל מהשנה יפעל המשרד לצמצום מספר בעלי לקויות הלמידה ותלמידים לקויי למידה לא יקבלו תוספת שעות, אלא במקרים החמורים. ואכן בימים אלו מתחיל משה"ח בפעולה לצמצום מספר התלמידים לקויי הלמידה המקבלים תוספת שעות ותגבור. לחילופין מתכוון המשרד להעניק לצוותי המורים בבתיה"ס, שלא תמיד מיומנים בעבודה עם התלמידים לקויי הלמידה, תמיכה לעבודה עמם בתוך המסגרת הרגילה. במשרד מכנים פעולה זו "מתן מענה דיפרנציאלי להכלת תלמידים".
מידע נרחב על טיפול הרגשי ולקויות למידה

הסחות דעת, חוסר מנוחה והיפראקטיביות הם מאפיינים שיכולים לפגוע בריכוז בלימודים, בחיי החברה ובהתפתחות האישית. קיימות שיטות טיפול בבעיות קשב ואנשים המתמחים בתחום זה עוזרים להתגבר על בעיות ולשפר את התפקוד למי שסובל מהם. עדיף להגיע בשלב גילוי מוקדם כדי למנוע דימוי עצמי נמוך, פגיע בהישגים לימודיים ובעיות התנהגותיות וחברתיות. במקרה של חשש לבעיית קשב וריכוז, מומלץ מאוד לקחת את הילד לאבחון ובמידת הצורך להתאים לו את הטיפול המתאים.

השתלמויות מורים | לימודי חינוך | תוכניות העשרה | הפרעות קשב וריכוז | עיצוב סביבה לימודית | ספרי לימוד | עזרי לימוד | מחשבים בחינוך | ציוד עזרה ראשונה | קורס עזרה ראשונה | טיפול בעזרת בעלי חיים | למידה מתוקשבת | אומנויות הבמה | הצגות לילדים | רפואה משלימה | אימון אישי לילדים | יעוץ כלכלי | טיפול בהפרעת קשב | ספרי לימוד משומשים | אבטחת טיולים | תואר ראשון בחינוך | חינוך