14/6/2024
בנק יהב
טבע מעודכן
מופ"ת
סמינר הקיבוצים 12

כל הכותרות 11.5.07-20.5.07


ד"ר איציק תומר מונה משנה למנכ"ל משה"ח
המנהלת החדשה של מחוז הצפון במשרד החינוך, ד"ר אורנה שמחון, נפרדה במהלך ישיבת פורום מפקחי המחוז השבוע, ממלא מקום מנהל המחוז, ד"ר איציק תומר. ד"ר תומר, עד לאחרונה סמנכ'ל בכיר וראש המינהל להדרכה, הכשרה והשתלמויות, התמנה בימים אלה כמשנה למנכ'ל משרד החינוך.

אלופת ישראל בסייף - תלמידת בי"ס עמל עמק חרוד 
בשבוע שעבר התקיימה באולם הספורט של בי"ס עמל עמק חרוד אליפות ישראל בסייף לגילאי 11-15. בתחרות השתתפו 127 סייפים מ-7 אגודות. אדר חייט, תלמידת ביה"ס, זכתה מקום הראשון לבתחרות לאחר שניצחה שבע סייפות - מבאר-שבע, כפר-סבא וחיפה. לדברי מנהלת ביה"ס, אילנה לוסטיג, הכנת נבחרת הסייפים מעמק חרוד ארכה כשלושה חודשים ורמת הארגון המקצועית של התחרות הותאמה לסטנדרטים המקובלים באירופה. תלמידים נוספים מעמקחרוד שהשתתפו בתחרות, ירדן מועלם ושי גל, הגיעו למקומות השני והחמישי. היעד הנוכחי של אדר הוא התמודדות על כרטיס כניסה לאליפות אירופה, שתתקיים בחודש אוקטובר בפולין.


מגמת משטרה תיפתח בכפר הנוער הדתי
תלמידים מכפר הנוער הדתי הודיות שליד טבריה ילמדו בתשס"ח במגמת לימודי משטרה שתיפתח בכפר . המגמה היא אחת משתי המגמות החדשות שייפתחו בבתי"ס בצפון (השנייה - בכפר הנוער ויצו ניר העמק) והיחידה בארץ במגזר כפרי הנוער הדתיים. מגמת המשטרה היחידה עד כה פועלת מזה מספר שנים בכפר הנוער כנות. הלימודים במגמת משטרה בהודיות, מיועדים לבוגרי שכבת י' . למגמה יתקבלו תלמידים לאחר מיון קפדי והצלחה במבחני כניסה. הלימודים במגמה אמורים להעמיק את הידע של התלמידים בעבודת המשטרה, על זרועותיה השונות. לדברי מנכ"ל הכפר, אלי שטיין, בוגרי המגמה העתידית יהיו מועמדים מועדפים לשירות סדיר במסגרת המשטרה הצבאית ובהמשך ייהנו מעדיפות בקבלתם לעבודה במשטרת ישראל. הלימודים במגמת משטרה יכללו, בין השאר, מקצועות כגון: קרימינולוגיה, סוציולוגיה ומדעי המשטרה וישולבו בהם אימוני קרב מגע וכושר, אימוני ירי ומטווחים, סיורים לימודיים, סדנאות והרצאות של ממלאי תפקידים בכירים במשטרה וחינוך לערכים אנושיים ולערכי המשטרה: מנהיגות, עצמאות, יזמות, התנדבות ותרומה לקהילה.

במקום הראשון בגמר הקומיקס: קבוצת תלמידים מעורבת חילונית-דתית
עשרות תלמידים חילונים ודתיים השתתפו השבוע בגמר פרויקט "יוצאים מהבועה, מדברים קומיקס",של ארגון צו פיוס. הפרוייקט שפותח על ידי מטח מבוסס על מחולל קומיקס אינטרנטי. במקום הראשון בתחרות זכתה קבוצת תלמידים שבה השתתפו: רפאל בן עוליאל וגל אחוול מביה"ס הממלכתי-דתי בילו ברעננה, ומיכל וידר, אביגיל שמול, דרור עוזי ומאי אלנברג מבי"ס הממלכתי גורדון בתל-אביב. הילדים זכו במקום הראשון בזכות הקומיקס שיצרו "חברות במבחן" – אשר מספר על שני חברים - דתי וחילונית, שחבריהם צוחקים עליהם על כך שהם מסתובבים ביחד, ובסופו של הקומיקס – כאשר הם מגיעים יחדיו למסיבה, הם אומרים לחבריהם: "אורח החיים לא משנה, חילונים או דתיים... העיקר הפנימיות ושאנשים ייהנו לבלות ביחד".

כנס החמ"ד של מחוז צפון עסק ב-"מנהיגות הלכה למעשה"
כנס החינוך הממלכתי-דתי של מחוז הצפון במשרד החינוך, נערך השבוע בכפר הנוער הודיות שליד טבריה. נושא הכנס היה "מנהיגות הלכה למעשה - יוזמות ועשייה חינוכית". בכנס השתתפו ראשי מינהל החינוך הדתי במשרד החינוך, מפקחים ומדריכים, וכן מאות מנהלים ומורים של החינוך הממלכתי-דתי בצפון. בכנס הוצגו יוזמות חינוכיות שהתקיימו השנה בבתי"ס של החינוך הממלכתי-דתי בצפון.

 בעקבות לאונרדו דה-וינצ'י
תלמידי בי"ס הדר של הריאלי בחיפה השתתפו לאחרונה ביום שיא משותף עם ההורים והמורים ב "מדעטק" - המוזיאון הלאומי למדע. נושא מרכזי של הפעילות היה מסע בעקבות המצאותיו של האמן והמדען ליאונרדו דה-וינצי, שאודותיו למדו התלמידים בבי"ס. במסגרת יום השיא, חוו התלמידים והוריהם הדגמות, התנסויות בהמצאותיו של דה-וינצ'י, ובהן: בניית גשרים קלים, השטת סירות פדלים, הפעלת גלגל מים ועוד, והכל בעזרת טכנולוגיות שפיתח המדען הדגול לפני 500 שנה. כמו כן, התנסו התלמידים בשיטות ציור שפיתח האמן. הפעילות הייתה פרי יוזמה משותפת של המנהלת וצוות ביה"ס ושל צוות מוזיאון המדעטק. ביה"ס ומוזיאון ימשיכו לקיים מיזמים משותפים גם בעתיד.
 
בי"ס ישראלי-צרפתי נחנך במקווה ישראל
שרת החינוך, יולי תמיר, השתתפה היום בטקס הפתיחה הרשמי של ביה"ס הישראלי-צרפתי הראשון בישראל  - אליאנס מקווה ישראל. בטקס השתתפו גם שגריר צרפת בישראל, ג'ון מישל קאזה, יו"ר מקווה ישראל ושגריר ישראל בצרפת, ניסים זווילי, ומנכ"לית כי"ח – כל ישראל חברים, רונית רענן. שרת החינוך בירכה בטקס על היוזמה להקים במקווה ישראל בי"ס ישראלי צרפתי והוסיפה: "מקווה ישראל הוא אבן הפינה שממנו נבנתה מערכת החינוך הישראלית, כאשר המהלך הנוכחי יוצר רעיון חדש של שותפות חינוכית ותרבותית ומענה לגל חדש של עליה מצרפת". אליאנס מקווה ישראל, הוקם כיוזמה משותפת של ממשלת ישראל וממשלת צרפת, בשיתוף עם קרן רש''י וארגון "כל ישראל חברים- אליאנס", שאליו ישתייך ביה"ס. בביה"ס יתקיימו שני מסלולי לימוד: מסלול ישראלי, שקהל היעד שלו הוא ילידי הארץ ועולים ותיקים, המעוניינים בחינוך למצוינות עם דגש על לימודי מדעים ברמה גבוהה ובקשר עם התרבות האירופאית. המסלול הצרפתי יכשיר לבגרות צרפתית ויכלול לימודי העשרה בעברית, תרבות יהודית ויהדות, תרבות ישראלית ולימודי דיפלומטיה ורטוריקה. קהל היעד של מסלול זה הוא תלמידים עולים חדשים מצרפת ובני משפחות דיפלומטים. בין שני המסלולים יגשרו קורסים משותפים שאינם דורשים שליטה גבוהה בשפה, כמו אומנות, אקולוגיה, מחשבים, ספורט ואנגלית. גולת הכותרת של ביה"ס תהיה יציאתה, מידי שנה, של משלחת המורכבת מתלמידים משני המסלולים לביקור בצרפת ובאירופה.

הצלחה לפרויקט לתגבור תלמידים מתקשים בגן יבנה
תלמידים, מכיתות ה'-ח' בבתיה"ס בגן יבנה, השתתפו השנה בפרויקט התיגבור הלימודי YRF. בטקס חגיגי שהתקיים בשבוע שעבר צוין סיומה של שנה נוספת של הפרויקט ביישוב. ממועצת גן יבנה נמסר, כי בכל תחומי הלימוד בפרויקט ניכר שיפור משמעותי בהישגי התלמידים. פרוייקט YRF לתיגבור לימודי באנגלית, מתימטיקה ועברית, הופעל במערכת החינוך בגן-יבנה לראשונה לפני שלוש שנים.
לאחר שנת ההפעלה הראשונה בכיתות ה'-ו', שנחשבה לשנה מכרעת לבחינת התאמת התכנית ליישוב, נרשמה שביעות רצון גבוהה בקרב התלמידים, ההורים והמורים. כתוצאה מכך החליטה המועצה המקומית, להמשיך את הפרויקט ולהפוך אותו לפרויקט צומח; בשנה השנייה הצטרפו אליו תלמידים מכיתות ז', והשנה - גם תלמידים מכיתות ח'. מפגשי התלמידים במסגרת הפרויקט מתקיימים שלוש פעמים בשבוע, לאחר שעות הלימודים, ומשלבים שיעורי תגבור בקבוצות קטנות באנגלית, מתמטיקה ועברית, ופעילות חווייתית חברתית. מהנהלת הפרויקט נמסר, כי המעקב המתמיד אחר הישגי התלמידים, והקשר הקבוע בין הפרויקט לבין בתיה"ס שבהם לומדים התלמידים, הביאו ל שיפור הניכר בהישגים. במסגרת הפרויקט נערכים מבחנים למשתתפיו בשלושת מקצועות הלימוד - בתחילת השנה, במהלכה ובסיומה. על פי תוצאות המבחנים השנה, עלה ממוצע הציונים של משתתפי הפרויקט: באנגלית מ-73% ל-83%, במתמטיקה - מ-61% ל-75% ובעברית מ-66% ל-76%. בטקס הסיום של הפרויקט השתתפו ראש מועצת גן יבנה, דרור אהרון, מנהל מחלקת החינוך , רחמים שרים, מנכ"לית קרן YRF גלית טולדנו-האריס, רכזת הפרויקט המרחבית נעמה עדין, מנהלת הפרויקט בגן-יבנה, רונית כוכבי, והתלמידים משתתפי הפרויקט.משרד החינוך ועיריית חולון פתחו מרכזי זהירות בדרכים בגני ילדים
מחוז תל אביב של משרד החינוך בשיתוף עם עיריית חולון הקימו מרכזי זהירות בדרכים אזוריים שפועלים בתוך שני גני ילדים בעיר. המרכזים משרתים את ילדי הגן ואת תלמידי הגנים ובתיה"ס הסמוכים. המרכזים הראשונים והניסיוניים נפתחו בגן צור ובגן פלג בחולון. בגנים אלו השקיעו משרד החינוך ועיריית חולון כספים וכוחות הדרכה, על מנת שיוכלו לשמש כמרכזי הוראה. גן פלג, בהנהלת הגננת רחל גורביץ, משרת עתה 9 כיתות: 5 כיתות גן ו- 4 כיתות א'-ב' מבי"ס ניב הסמוך.  בפעילות זו שותפים גם תלמידים מביה"ס העל יסודי אילון החונכים את ילדי הגנים במרכז. מרכז למידה דומה נבנה בגן צור בהנהלת הגננת ציפי סיני. תלמידי הגן לומדים במרכז ע ביחד עם כיתות א ו-ה מביה"ס היסודי ביאליק. תלמידי כיתות י"א מתיכון אילון הסמוך משמשים חונכים. ילדי הגנים אילה וכפיר משולבים בפעילויות במרכז החדש.
המרכזים בחצרות הגנים בנויים בצורת רחובות וכוללים מרכזי קניות המשמשים להתנסות הילדים באורח חיים אמיתי. הילדים קונים במרכול ובחנות הבגדים, מקבלים מכתבים בסניף הדואר ובמקביל לומדים על הסכנות בדרכים. בין היתר, התלמידים מתרגלים כיצד חוצים כביש, היכן לשבת במכונית ואילו עזרי בטיחות שומרים על חייהם.
ממחוז תל אביב נמסר, כי האפשרות להתחיל ללמד זהירות בדרכים כבר מגן הילדים, התבררה כיעילה מאוד.

 
ערכות העשרה חינוכיות של רחוב סומסום יחולקו לגני ילדים יהודים וערבים
ביום ראשון הקרוב, ה- 29 באפריל, ישיקו שרת החינוך, יולי תמיר, נשיא עמותת Sesame Workshop, גארי נל, ומנכ"לית ערוץ הופ! אלונה אבט, חמשת אלפים ערכות העשרה על בסיס תכני הסדרה "רחוב סומסום" בעברית ובערבית. הערכות נתרמו על ידי עמותת Sesame Workshop וערוץ הופ. הערכות תופצנה במהלך חודש מאי ב-4,000 גני ילדים במגזר היהודי וב-1,000 גנים במגזר הערבי. הערכה פותחה ע"י המומחים המקצועיים של ערוץ הופ בשיתוף Sesame Workshop והיא מטמיעה את ערכי הסדרה של סובלנות ודמוקרטיה. מטרת הערכה לסייע בהתמודדות עם קונפליקטים, ולהציע כלים לפתרונם בדרכי נועם.
הדפסשלח לחבר הוסף תגובה
תקופת הקורונה

לא מנויים על קו לחינוך? הירשמו עכשיו ללא עלות

        


קו לחינוך, היסמין 1 רמת אפעל. 03-6354484

באנר שמאל 1 270 125
בנק יהב
אחוה תואר שני
חינוך בארץ ובעולם

משרד החינוך יצמצם את ההטבות הניתנות לתלמידים בעלי לקויות למידה
מספרם של התלמידים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז במערכת החינוך עלה בשנים האחרונות בצורה תלולה. בתיכונים לא מעטים, בעיקר ביישובים מבוססים, מגיע מספר התלמידים שאובחנו כלקויי למידה ומקבלים התאמות בבחינות והטבות שונות ל-25% מכלל התלמידים. מסתבר, כי משה"ח לא נערך לעלייה זו. כך, בכנס שהתקיים סמוך לפתיחת שנת הלימודים תשע"ב, אמר מנכ"ל משה"ח היוצא, ד"ר שמשון שושני, כי משה"ח לא צפה את הגידול העצום במספר התלמידים לקויי הלמידה בשנתיים האחרונות, ואינו מסוגל להתמודד עמו בתקציבו הנוכחי. לדבריו, החל מהשנה יפעל המשרד לצמצום מספר בעלי לקויות הלמידה ותלמידים לקויי למידה לא יקבלו תוספת שעות, אלא במקרים החמורים. ואכן בימים אלו מתחיל משה"ח בפעולה לצמצום מספר התלמידים לקויי הלמידה המקבלים תוספת שעות ותגבור. לחילופין מתכוון המשרד להעניק לצוותי המורים בבתיה"ס, שלא תמיד מיומנים בעבודה עם התלמידים לקויי הלמידה, תמיכה לעבודה עמם בתוך המסגרת הרגילה. במשרד מכנים פעולה זו "מתן מענה דיפרנציאלי להכלת תלמידים".
מידע נרחב על טיפול הרגשי ולקויות למידה

הסחות דעת, חוסר מנוחה והיפראקטיביות הם מאפיינים שיכולים לפגוע בריכוז בלימודים, בחיי החברה ובהתפתחות האישית. קיימות שיטות טיפול בבעיות קשב ואנשים המתמחים בתחום זה עוזרים להתגבר על בעיות ולשפר את התפקוד למי שסובל מהם. עדיף להגיע בשלב גילוי מוקדם כדי למנוע דימוי עצמי נמוך, פגיע בהישגים לימודיים ובעיות התנהגותיות וחברתיות. במקרה של חשש לבעיית קשב וריכוז, מומלץ מאוד לקחת את הילד לאבחון ובמידת הצורך להתאים לו את הטיפול המתאים.

השתלמויות מורים | לימודי חינוך | תוכניות העשרה | הפרעות קשב וריכוז | עיצוב סביבה לימודית | ספרי לימוד | עזרי לימוד | מחשבים בחינוך | ציוד עזרה ראשונה | קורס עזרה ראשונה | טיפול בעזרת בעלי חיים | למידה מתוקשבת | אומנויות הבמה | הצגות לילדים | רפואה משלימה | אימון אישי לילדים | יעוץ כלכלי | טיפול בהפרעת קשב | ספרי לימוד משומשים | אבטחת טיולים | תואר ראשון בחינוך | חינוך