4/3/2024
בנק יהב
טבע מעודכן
מופ"ת
סמינר הקיבוצים 12

כל הכותרות 21.5.07-30.5.07

תלמידים מהרצליה ניצחו באולימפיאדת החשיבה ויסעו לספרד
בשבוע שעבר אירחה בלשכתה ראש עיריית הרצליה, יעל גרמן, את נבחרת התלמידים זוכי אולימפיאדת החשיבה הארצית, לקראת נסיעתם הקרובה לאולימפיאדת החשיבה בספרד. במהלך הביקור התנסתה גרמן לראשונה במשחק החשיבה "קורידור" מול חבר הנבחרת עומר הרמן, תלמיד כיתה ו' בבי"ס אלון בהרצליה. התלמיד, כמובן, ניצח במשחק. חברי הנבחרת - עומר הרמן , יונתן בלאט, טל טרוצקובסקי ואיתמר שיריאן - הגיעו למקום הראשון באולימפיאדת החשיבה הארצית. האולימפיאדה היא שיאה של תוכנית אשכולות חשיבה המופעלת בבתי"ס בארץ כתוכנית העשרה לכיתות ד'-ו'. באולימפיאדה התחרו התלמידים בארבעה משחקי חשיבה שונים.

תחרות איות - סרט תלמידים ישראלי זוכה במקום הראשון באיטליה
הסרט "תחרות איות" מבית הספר מבואות עירון זכה בפרס "הסרט הטוב ביותר" ובפרס "השחקנית הטובה ביותר," בפסטיבל צ'אק ג'וניור, פסטיבל סרטי ילדים שהסתיים במוצאי שבת בעיר טרווינו שבאיטליה.  הסרט הופק במסגרת פרויקט משותף של משרד החינוך, המזכירות הפדגוגית, עמותת להב וערוץ הילדים. הסרט מספר על תחרות איות שיוזמת תלמידת בית הספר. במהלך הסרט מתפתח סיפור אהבה בין יוזמת התחרות לבין אחד התלמידים הדיסלקטיים, המנסה את כוחו בתחרות למרות הקשיים האובייקטיביים והכול למען האהבה. הסרט הישראלי זכה לשבחים רבים על הנושא הרלוונטי לחיי התלמידים על איכות ההפקה, על עבודת הצוות של השחקנים ובעיקר על האיכות ההפקתית המרשימה. ישראל שותפה בפסטיבל צ'אק ג'וניור זו השנה השישית. בפסטיבל צ'אק ג'וניור, שבחסות אונסקו, משתתפים 13 מדינות, ביניהן: הודו, אירלנד, קרואטיה, איטליה גרמניה, סלובניה, הונגריה סין, סנגל ודרום אפריקה.

תלמיד תיכון רעות בירושלים זכה במקום השלישי בתחרות עולמית למדענים צעירים
בתחרות העולמית למדענים צעירים Intel-ISEF, שהתקיימה החודש באלבקורקי שבניו-מקסיקו, זכה חגי הלמן, תלמיד תיכון רעות בירושלים במקום השלישי במתמטיקה ובפרס מטעם האגודה האמריקאית למתמטיקה AMS. התלמידים זכה בפרסים על עבודה שחיבר בשם "מאגרי פונקציות מעל שדות סופיים". העבודה זכתה בפרס שני בתחרות הארצית למדענים צעירים שהתקיימה לאחרונה במוזיאון המדע על שם בלומפילד בירושלים. 
בתחרות השתתפו כ-1,500 בני-נוער מ-47 מדינות.
במקביל לתחרות לתלמידים התקיימה סדנה בינלאומית למורים, בנושא למידה באמצעות פרויקטים (PBL) . בסדנה השתתף מוטי מאיר, רכז מגמת הנדסת אלקטרוניקה ומחשבים במכללת אורט גבעת רם. המורה זכה בתחרות ארצית למורים מצטיינים בהובלת פרויקטים במדע וטכנולוגיה.

לומדים על הצפון
המלחמה בצפון בקיץ שעבר והשלכותיה על התושבים, הובילה את הצוות החינוכי בביה"ס היסודי פרדס צפוני ביבנה ליזום תוכנית לימודים ופעילויות להכרת הצפון. שיאה של הפעילות היה ערב בהשתתפות התלמידים, צוות המורים וההורים בשם "אלף שיר לצפון", שבמהלכו התקיים חידון ידע בנושא צפון הארץ. לחידון קדם לימוד החומר על צפון הארץ בכיתות. אחר כך התקיים מבחן ידע כיתתי ומכל כיתה העפילו שני המצטיינים לחידון המסכם. במקום הראשון זכו התלמידים איתי שטרנהיים ומאיה בכור מכיתה ו' 1.

הפנינג בכפר הנוער
הזמרת שירי מימון הופיעה בהפנינג בכפר הנוער ויצו ניר העמק שליד עפולה, שנערך השבוע. ההפנינג התקיים במסגרת חגיגות 80 שנה לביה"ס ולרגל שבועות. לאחר ההפנינג הצטלמה הזמרת עם שלושה מתלמידי הכפר, שני שבח, צליל כליפי ופריאל צור, שנבחנו לאחרונה ללהקות צבאיות ומקווים להצליח בעתיד כמוה.

מציינים את שנת הבר מצווה במצדה
מרכז לימודי השדה של החברה להגנת הטבע בשלומי ערך החודש לתלמידי כיתות ו', מבתי"ס בן צבי והר מימון בשלומי ולהוריהם, טיול במצדה. הטיול היה בסימן שנת הבר והבת מצווה ושילב טקסי בגרות.
הטקסים נערכו בלילה, לאחר ההגעה לאתר, למרגלות המצדה. הנושאים המרכזיים בטקסים היו: קבלת אחריות ובגרות, תוך שימת דגש על  סיפור הגבורה של המצדה. הטקסים כללו קטעי קריאה, שירה וריקוד וצפייה בחיזיון האורקולי המשחזר את הסיפור ההיסטורי של המצדה.
כשהחל השחר לעלות, עלו המשתתפים ברגל לפסגת המצדה, שם נערך להם סיור שהציג את  המפעל המפואר  של הורדוס ואת סיפורם של מתיישבי ההר בתקופת המרד ברומאים. במהלך הסיור העלו מדריכות החברה להגנת הטבע והתלמידים  רעיונות ומחשבות כיצד ניתן לקשר את סיפורה של המצדה לחיינו האישיים והקהילתיים.

התלמידים פיתחו רובוט הבודק מליחות המים במכוני התפלה
קורל אלישע מכפר יונה ומור גרוס מגן יאשיה, תלמידי המגמה המדעית-טכנולוגית של קריית חינוך מעיין-שחר שבמועצה האזורית עמק חפר, זכו במקום הראשון בתחרות "פרס המים של שטוקהולם לנוער בישראל". לאחר שלב המיון הראשוני האקדמי של 42 פרויקטים שהוגשו לתחרות מרחבי הארץ, עלו 11 פרוייקטים לשלב הגמר של התחרות, שהתקיים ביום רביעי שעבר. התחרות נערכה בחסות הפקולטה להנדסת מחשבים ותוכנה באוניברסיטת תל-אביב ובתמיכת קרן רחל ומנואל קלצ'קי. התלמידים ממעיין השחר, בהנחיית המורים ראובן דינוביץ ואהרון רזנוב, התחרו עם הפרוייקט "רובוט לבדיקת מליחות במכוני התפלה". במהלך התחרות הציגו מור וקורל את הרובוט שבנו מול שלושה צוותים של שופטים מתחומי המדע השונים. בטקס הסיום של התחרות, בהשתתפות השגריר השוודי, קיבלו התלמידים מלגת לימודים מלאה לשנה באוניברסיטת ת"א. כמו כן, יסעו מור וקורל ורכז המגמה, ראובן דינוביץ, לשבדיה וייצגו את ישראל בתחרות המים העולמית של שטוקהולם, שתתקיים בחודש אוגוסט.
תחרות פרס המים של שטוקהולם לנוער מתקיימת בשבדיה מידי שנה בחסות בית המלוכה השבדי ומאורגנת על ידי מכון המים הבינלאומי של שטוקהולם ( SIWI ) במסגרת אירועי שבוע המים הבינלאומי.

יום שדה משימתי לזכר חללי העדה הבדווית
300 תלמידי כיתות ט' מהמגזר הבדואי בצפון, חלקו בשבוע שעבר כבוד ל-162 חללי העדה שנפלו במערכות ישראל, ביום שדה משימתי שהתקיים בצומת המוביל. באירוע השתתפו, בין היתר, שרת החינוך, יולי תמיר, ומנהלת מחוז הצפון במשרד החינוך, אורנה שמחון. מנהלת המחוז אמרה באירוע, כי לעדה הבדווית תרומה האדירה לביטחון ישראל וגם לקירוב לבבות ולדו-קיום בהבנה, בידידות, ובסובלנות. במערכת החינוך במחוז צפון לומדים כ-20 אלף תלמידים בני העדה הבדווית. את האירוע הפיק מפקח מינהל חברה ונוער במחוז צפון, סאלח סוואעד.

תלמידים יהודים ובדווים שיפצו ביחד מבנה היסטורי
בחודשים האחרונים פעלו במשותף תלמידי כיתות י' מבתי"ס מבואות הנגב ושובל, ותלמידים מבי"ס אל-נור ברהט לשיקום האתר ההיסטורי "משטרת הרוכבים"  ששימש את המשטרה בתקופת המנדט הבריטי ונמצא מדרום לקיבוץ שובל וממערב לעיר רהט, על כביש 264. פעילות השיקום והתקיימה במסגרת לימודי ארץ ישראל והתבצעה בשיתוף המועצה לשימור אתרים, המועצה האזורית בני שמעון, ועיריית רהט. בכדי לסייע בפעולת השיקום וללמוד על האתר הפיצו התלמידים קול קורא לכל מי שיש בידו מידע על משטרת הרוכבים. במשך חודשים רבים אספו התלמידים מידע על האתר - תמונות, מסמכים, תוכניות בנייה ועדויות אישיות, בעזרתם למדו רבות על ההיסטוריה של האתר. "כשהגענו למקום הזדעזענו מהמראה הפנימי של הבניין ומיד החלטנו לפעול למען שיקום ושיפוץ המבנה" מספרים התלמידים. "קיבלנו בשמחה את ההצעה לפעול במשותף עם תלמידי אל נור. ניקינו סיידנו וצבענו חדרים במבנה ובמקביל למדנו על ההיסטוריה של המבנה מאנשים שחיו בתקופת היותו מבנה משטרה בתקופת המנדט". התלמידים סיפרו זכו לתמיכה ועידוד מגורמים רבים בבתיה"ס ומרשויות 'בני שמעון' ורהט. לכבוד סיום עבודות השיקום ואיסוף החומר קיימו התלמידים בתחילת החודש פעילות משותפת באתר משטרת הרוכבים. הפעילות כללה הקמת אוהל, סיפורים על משטרת הרוכבים על ידי תושבים ותיקים משתי הקהילות, פעילות בקבוצות, קפה ופיתות על אש המדורה ותצוגת סוסים. המועצה לשימור אתרים שהייתה שותפה לפרויקט הציבה וחשפה את השלט המתאר את תולדות המקום. בתוכניות התיירות של המועצה האזורית והישובים באזור ליעד ולשלב את המבנה של משטרת הרוכבים במערכת התיירותית העתידית באזור .

תוכנית טלוויזיה חדשה תכין את הילדים לכיתה א'
ערוץ הופ! משיק בימים אלה תוכנית שמטרתה היא להכין את הילדים הצעירים לקראת עלייתם לכיתה א': להפחית את חרדותיהם ולסייע להם בלימוד אוריינות וחשבון. התוכנית הופקה על ידי ערוץ הופ! בשיתוף ובייעוץ של פסיכולוגיים ואנשי חינוך מקצועיים. את התוכנית מנחים הבובות שלום וחרצית, אח ואחות. היא עולה לכיתה אלף, שנונה, מצחיקה, סקרנית והוא כבר בכיתה ב' גאה בעצמו, בעל הידע והניסיון, נהנה מתפקיד האח הבוגר. בכל פרק, שלום וחרצית דנים בנושא אחר מחיי בית הספר – מהי תלבושת אחידה, איך יוצאים לטיול שנתי, או איך מחלקים בננה אחת לשתי חתיכות שוות. התוכנית מורכבת מפינות שונות ביניהן: - פינת חשבון עם הקוסמת בילי בוקוס (קארין אופיר) - פינת אוריינות עם נחשון כל יכול ( אסף אשתר) - פינת שומר בית הספר, העוסקת בנושאים רגשיים עם מנו השוער ( סלקטר) - פינתו של צוק - כתב השטח בכיתה א' שמביא לשידור כתבות תחקיר על נושאים מחיי ביה"ס: לאן נעלמות כל המורות בהפסקה? מתי מותר לדבר בשיעור? מה עושים אם צריך פתאום פיפי באמצע השיעור? מה עושים בהפסקות? ועוד.התוכנית התוכנית תשודר החל מה- 27 במאי.

עשרות פטנטים שהמציאו תלמידי היסודיים בתל אביב מוצגים בתערוכה
ילקוט שצדו התחתון עושה מסאז'ים לגב, מערכת רמקולים מתקפלת, מתקן להצמדת פתקים המתחבר לעגלת סופר, כיס לעניבה המאפשר לאחסן בו טלפון סלולרי - המצאות אלו ועשרות נוספות, פותחו על ידי תלמידי בתיה"ס היסודיים בתל אביב במסגרת התוכנית "גם אני ממציא". תערוכה של הפטנטים מוצגת השבוע לציבור באשכול הפיס של תיכון עירוני א' לאומנויות.
לדברי אורלי פרומן, מנהלת מחוז תל אביב במשרד החינוך, הנחת היסוד של התוכנית היא שבעידן של טכנולוגיה מתפתחת, יש לטפח אצל התלמידים את יכולות החשיבה ההמצאתית, והיצירתית והכולת לתת פתרונות לבעיות מדעיות-טכנולוגיות הנובעות מצרכי החברה. 
התוכנית מיועדת לכלל בתי הספר היסודיים בתל-אביב-יפו כבחירה, בתחום הוראת מדע וטכנולוגיה. מלמדים אותה מורים למדע וטכנולוגיה שהוכשרו ללמד את התכנית ומקבלים הדרכה צמודה וסדירה בבית ספרם יחד עם תלמידיהם. התוכנית פועלת השנה ב-12 בתי"ס בתל אביב-יפו; אלחריזי, ארן, בלפור, גבריאלי, גורדון, גרץ, דוד ילין, החשמונאים, היובל, מגן, צהלה ושז"ר.
המצאות נוספות שניתן לראות בתערוכה:
תלמיד מביה"ס בלפור שראה את סבתו העיוורת מאבדת את מקל ההליכה שלה המציא מקל הליכה עם חיישן המאפשר את מציאתו בכל עת שהוא אובד לקשיש. ההמצאה מיועדת לרווחת הקשישים לקויי הראייה ולקשישים עם בעיות זיכרון. 
תלמידה אחרת מביה"ס בלפור המציאה וילון אמבט עם כיסים דו צדדיים לאחסון מגבת, בגדים וכדומה בזמן הרחצה, על מנת לא לצאת רטובה לחלל חדר האמבטיה לאחר אמבט חם.
קבוצת תלמידים מבי"ס צהלה המציאו דלת של מקרר הנפתחת לשני כיוונים. מטרת ההמצאה לפתור בעיית צפיפות במטבח ולאפשר לבני המשפחה הימניים והשמאליים לפתוח את הדלת לנוחיותם.
בבי"ס מגן המציאו התלמידים מוצר המיועד לחמם מים באמצעות חומרים כימיים. את המוצר ייעדו התלמידים למי שאוהב לאכול "מנה חמה".
תלמידים מבי"ס היובל המציאו "כוס חכמה" המיועדת לפעוטות. תחתית הכוס כפולה. התחתית הפנימית משופעת. מבנה זה מאפשר שמירה על הטמפרטורה לאורך זמן וללגום בעזרת קשית עד הטיפה האחרונה.
שני תלמידים מבי"ס בלפור חשבו על בעיית צואת הכלבים בשדרות רוטשילד והמציאו מוצר הנקרא "קקספן" המיועד לאיסוף צואת כלבים. לאחר סקר שערכו, תכננו וייצרו אב-טיפוס של מכשיר המורכב מידית מטרייה וקופסה פתוחה המכילה 7 שקיות לאיסוף הצואה. בעל הכלב אוסף ללא מגע יד את הצואה לתוך השקית שבקופסה, מסיר את השקית בעזרת שרוך, סוגר את השרוך ומשליך את השקית לפח. הם אף הכינו סרטון המדגים את המכשיר בפעולה. 
 תלמידים מבי"ס ארן המציאו את ה"שלגם". זו מכונה המעודדת ילדים להשליך נייר למיחזור. בכל פעם שהילד משליך את הנייר למכונה, הוא מקבל מדבקה נאה במתנה.


רכבי הקארטינג שבנו התלמידים כיכבו בחגיגת היובל של אשדוד
תלמידי מגמת האוטוטרוניקה של עמל יעד אשדוד בליווי והדרכה של המורה שלהם, המהנדס אלכס בוגטיקוב, בנו במעבדת ביה"ס רכבי קארטינג. הרכבים השתתפו החודש בתהלוכת היובל של העיר אשדוד. פרויקט הקארטינג צמח בביה"ס מתוך הרצון לקדם את נושא הספורט המוטורי בישראל. הבנייה החלה מהשלב הראשון של הכנת מסגרת הרכב מחומר גולמי, ועד לחיבור המנוע ומערכות ההפעלה. כל שלב בתכנון, בבנייה ובעיצוב הסופי נעשה על ידי התלמידים. מנהל ביה"ס, שמואל יונגר מספר, כי לביה"ס תכניות לבניית מגרש שיאפשר לבני נוער להתנסות בנסיעה ברכבי קארטינג, וללמוד בו את חוקי התנועה. מגמת האוטוטרוניקה היא מגמה מובילה בבי"ס עמל יעד אשדוד. בוגרי המגמה זכאים לתעודת מקצוע ממשלתית ולהמשך לימודים לקראת תואר טכנאי רכב. תהליך ההתמקצעות במגמה נמשך מכיתה י' ועד כיתה י"ג במסלול טכנאים.

בבי"ס אילן רמון בגן יבנה חוגגים את "שבוע ירושלים"
בבי"ס אילן רמון שבגן-יבנה, החליטו לשלב בין שבוע הספר הבית ספרי לבין חגיגות הארבעים לאיחודה של העיר ירושלים. נקבע שהספרים שאליהם ייחשפו התלמידים השבוע, יעסקו כולם בירושלים ובסיפורי הגבורה הכרוכים בתולדותיה והווי תושביה. כל שכבת גיל לומדת השבוע על ירושלים תוך התמקדות בציר נושא אחר: שמותיה השונים של העיר, סמלה, שחרור ירושלים, שעריה ועוד. היום גם נערך בביה"ס מפגש שירה ונגינה בהשתתפות כל תלמידיו. במפגש שרו התלמידים משירונים, שהופקו לרגל האירוע, מגוון שירי ירושלים והאזינו לנגינת כינורות וחלילים של חבריהם. שבוע הפעילויות יסתיים ביום שיא בנושא ספרים וירושלים.


בעמל הולץ נחנכה מעבדת בקרים מתקדמת לזכרו של בוגר ביה"ס
בתיכון "עמל הולץ", נחנכה השבוע בטקס חגיגי מעבדת בקרים מתקדמת. המעבדה, על שמו של סא"ל בן ציון (בנצי) בכר, טייס ובוגר ביה"ס, שנספה בהתרסקות מסוקו לפני עשר שנים. המעבדה כוללת שמונה ערכות בקרים מתוכנתים שנתרמו על ידי החברות "זיון" ו"יוניטרוניקס". באירוע השתתפו בני משפחתו של הטייס, חבריו וטייסים רבים ששירתו עמו בחיל האוויר, מנהל ביה"ס אלי ברנדיס, שהיה מחנכו של בכר, מורים ותלמידים.
"אם צרבת זכויות יוצרים הפרת"
482 כרזות מ-60 בתי"ס התמודדו השנה בתחרות הכרזות שערך משרד החינוך במסגרת היום הלאומי לאינטרט בטוח. במקום הראשון בתחרות זכתה הכרזה "אם צרבת זכויות יוצרים הפרת" שעיצבו שני תלמידי כיתה ו', שחר גגתי ובר רוזנבלום, מבי"ס נופית שבנופית. במקום השני זכו כרזות של של תלמידים מבתי"ס אלספא ואיבן סינא מסח'נין ובמקום השלישי כרזה של תלמידים מבי"ס המנחיל ברמת גן. ניתן לצפות בגלריית הכרזות שהעפילו לגמר התחרות באתר
http://www.haderanet.co.il/safe_win

על מספרים ותלמידים; למעלה מ-250,000 תלמידים ניגשו היום לבגרות באנגלית, לבחינה הוזמנו 326,839 שאלונים. במחוז צפון, למשל, נבחנים היום 40,000 תלמידים. לבחינה הוזמנו כ-50,000 שאלונים. (קו לחינוך)

הדפסשלח לחבר הוסף תגובה
תקופת הקורונה

לא מנויים על קו לחינוך? הירשמו עכשיו ללא עלות

        


קו לחינוך, היסמין 1 רמת אפעל. 03-6354484

באנר שמאל 1 270 125
בנק יהב
אחוה תואר שני
חינוך בארץ ובעולם

משרד החינוך יצמצם את ההטבות הניתנות לתלמידים בעלי לקויות למידה
מספרם של התלמידים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז במערכת החינוך עלה בשנים האחרונות בצורה תלולה. בתיכונים לא מעטים, בעיקר ביישובים מבוססים, מגיע מספר התלמידים שאובחנו כלקויי למידה ומקבלים התאמות בבחינות והטבות שונות ל-25% מכלל התלמידים. מסתבר, כי משה"ח לא נערך לעלייה זו. כך, בכנס שהתקיים סמוך לפתיחת שנת הלימודים תשע"ב, אמר מנכ"ל משה"ח היוצא, ד"ר שמשון שושני, כי משה"ח לא צפה את הגידול העצום במספר התלמידים לקויי הלמידה בשנתיים האחרונות, ואינו מסוגל להתמודד עמו בתקציבו הנוכחי. לדבריו, החל מהשנה יפעל המשרד לצמצום מספר בעלי לקויות הלמידה ותלמידים לקויי למידה לא יקבלו תוספת שעות, אלא במקרים החמורים. ואכן בימים אלו מתחיל משה"ח בפעולה לצמצום מספר התלמידים לקויי הלמידה המקבלים תוספת שעות ותגבור. לחילופין מתכוון המשרד להעניק לצוותי המורים בבתיה"ס, שלא תמיד מיומנים בעבודה עם התלמידים לקויי הלמידה, תמיכה לעבודה עמם בתוך המסגרת הרגילה. במשרד מכנים פעולה זו "מתן מענה דיפרנציאלי להכלת תלמידים".
מידע נרחב על טיפול הרגשי ולקויות למידה

הסחות דעת, חוסר מנוחה והיפראקטיביות הם מאפיינים שיכולים לפגוע בריכוז בלימודים, בחיי החברה ובהתפתחות האישית. קיימות שיטות טיפול בבעיות קשב ואנשים המתמחים בתחום זה עוזרים להתגבר על בעיות ולשפר את התפקוד למי שסובל מהם. עדיף להגיע בשלב גילוי מוקדם כדי למנוע דימוי עצמי נמוך, פגיע בהישגים לימודיים ובעיות התנהגותיות וחברתיות. במקרה של חשש לבעיית קשב וריכוז, מומלץ מאוד לקחת את הילד לאבחון ובמידת הצורך להתאים לו את הטיפול המתאים.

השתלמויות מורים | לימודי חינוך | תוכניות העשרה | הפרעות קשב וריכוז | עיצוב סביבה לימודית | ספרי לימוד | עזרי לימוד | מחשבים בחינוך | ציוד עזרה ראשונה | קורס עזרה ראשונה | טיפול בעזרת בעלי חיים | למידה מתוקשבת | אומנויות הבמה | הצגות לילדים | רפואה משלימה | אימון אישי לילדים | יעוץ כלכלי | טיפול בהפרעת קשב | ספרי לימוד משומשים | אבטחת טיולים | תואר ראשון בחינוך | חינוך