4/3/2024
בנק יהב
טבע מעודכן
מופ"ת
סמינר הקיבוצים 12

כל הכותרות 1.7.07-10.7.07

 
הנהלת מחוז צפון תרגלה היערכות לשעת חירום
במסגרת היערכות מחוז צפון במשרד החינוך לשעת חירום, התקיים בשבוע שעבר תרגיל רחב היקף שכלל הפעלת חדר מצב. תרחיש התרגיל היה מצב של ירי טילים מסוריה ולבנון לעבר יישובי הצפון, בתקופת לימודים וללא התראה מוקדמת. את התרגיל ניהלה מטעם משרד החינוך מנהלת המחוז, ד''ר אורנה שמחון. בתרגיל השתתפו, בין היתר, מל'"ח, אגף הביטחון במטה משרד החינוך, אגף החינוך ההתיישבותי ועוד. מהמחוז צפון נמסר, כי שמחון הנחתה את גורמי הביטחון של המחוז להיערך למתן סיוע ותמיכה לרשויות ולמוסדות החינוך בשעת חירום, תוך כדי גיבוש תמונת מצב ודיווח למטה בזמן אמת. הממונה הארצי על ביטחון מוסדות חינוך במשרד החינוך, שאול יגיל, אמר בסיכום התרגיל, כי האפשרות של מערכת החינוך לסייע למוסדות החינוך בשעות הראשונות של ההתרחשות היא נמוכה ולכן פינוי התלמידים ומשפחותיהם הוא באחריות מל'"ח. במחוז צפון מציינים, כי התרגיל היה "מקצועי מוצלח".

בדיקת בטיחות לאופניים לפני היציאה לחופשה
תלמידי ביה"ס היסודי-קהילתי פינסקר בקריית אתא סיימו את שנת הלימודים תשס"ז בשבוע חוויה. השבוע כלל פעילויות למידה וכייף, למשל, "יום השוקולד" שבו התנסו התלמידים בפעילויות למידה מגוונת אודות השוקולד, במשחקים וגם ב...טעימות של הממתק. יום פעילות נוסף במהלך השבוע היה יום זהירות בדרכים אשר כלל פעילויות הכנה ל"קיץ בטוח". במהלך היום התלמידים למדו כיצד להישמר בכבישים בכל ימות השנה בכלל ובחופשה בפרט. ביום הזהירות בדרכים גם הביאו התלמידים את אופניהם לביה"ס ושם נערכה להם בדיקת תקינות ובטיחות. שבוע החוויה הסתיים ביום שישי בחלוקת תעודות.

במחוז חיפה התקיים השבוע כנס בנושא הטמעת תוכנית החובה החדשה לשעות החינוך
השבוע התקיים בחיפה כנס של מינהל חברה ונוער בנושא הטמעת תוכנית החובה החדשה של משרד החינוך לשעות החינוך. בכנס נשאו דברים מנהל מחוז חיפה, אהרון זבידה, מנהל מינהל חברה ונוער במחוז, אהרון הלוי, ומנהלת המחלקה לחינוך חברתי קהילתי במשרד החינוך, ריקי לאופר. בכנס השתתפו בעלי התפקידים בחינוך החברתי-קהילתי במחוז. ממחוז חיפה נמסר, כי הכנס מהווה פתיחה לשישה מפגשים מחוזיים בתחום החינוך החברתי אשר ייערכו במהלך השנה. בכנס גם הרצה מנהל ביה"ס העל יסודי באר טוביה, עו"ד אריה ברנע, שהדגיש בהרצאתו את חשיבותה של תוכנית הליבה המחייבת לשעת חינוך. ברנע גם הציע דרכים להטמעת תוכניות חינוכיות ובביה"ס הדגיש את דמותו של המחנך כדוגמה אישית. כמו כן נערכה בכנס סדנה שהונחתה על ידי המכון למורשת בן-גוריון בנושא "מערכת החינוך חוגגת 60 שנה למדינת ישראל - חזון והישגים". הכנס שימש גם כאירוע פרידה מראש תחום חינוך חברתי-קהילתי במחוז, לאה בן-שחר, אשר פרשה לאחרונה לגמלאות.
בתוכנית החדשה של משרד החינוך לשיעורי החינוך, הוגדרו נושאים מרכזיים לכל שכבת גיל. הנושאים עוסקים בחינוך לאורח חיים דמוקרטי, סולידריות ואחריות חברתית, מנהיגות נוער, קהילתיות, טיפוח זהות יהודית וישראלית, ומחויבות למדינת ישראל


מקום ראשון בגמר "יזמים צעירים" לקבוצת תלמידים מבי"ס אחוזה של הריאלי בחיפה

קבוצת תלמידים מתיכון אחוזה של ביה"ס הריאלי בחיפה, זכתה במקום הראשון בתחרות הגמר הארצית של פרויקט "יזמים צעירים". עשרת חברי הקבוצה פיתחו "שימושטח" - תיק היגיינה המיועד לטיולים, לנסיעות בינעירוניות ולשימוש יומיומי לפי הצורך. התיק מאגדבתוכו את כל הדרוש לשמירה על היגיינה בשטח: ממחטות טישו, מגבונים לחים, כיסוי למושב האסלה, שקיות ניילון לאשפה ועוד. נביה"ס נמסר, כי רשת סופרפארם רכשה עד כה כמה מאות ערכות של המוצר.
עוד נמסר, כי השופטים שיבחו את חברי הקבוצה על על עבודת הצוות שהפגינו ועל המוצר שעיצבו והוסיפו: "נפגשנו עם דור העתיד של עולם העסקים". הקבוצה תייצג את ישראל בתחרות יזמים צעירים בינלאומית שתיערך בחודש יולי בגרמניה.

מנכ"ל משרד החינוך ערך סבב פגישות עבודה ביישובים במחוז המרכז
מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, ערך אתמול, יום ג', סבב פגישות עבודה ביישובים במחוז המרכז של משרד החינוך: תל מונד, כוכב יאיר, טירה וכפר קאסם. במהלך הפגישות פרש אבואב את תוכניתו לשלוש שנים, הכוללת את כל שכבות הגיל מהקדם יסודי ועד לחטיבה העליונה. בתוכנית מושם דגש על מיומנויות קריאה ומתמטיקה בגיל הרך, עידוד לימודי האמנות, המוסיקה והשירה העברית, אקלים בית ספרי, כישורי חיים וחינוך חברתי. אל הפגישות התלוותה מנהלת המחוז ,ד"ר סולי נתן

סגן מנהל מחוז חיפה פורש  לגמלאות
סגן מנהל מחוז חיפה משרד החינוך, יוסי ברגמן, פורש בסוף שנה"ל, לאחר כיובל שנים בשירות המינהל הציבורי וכ-15 שנים בתפקידו. במרוצת עבודתו הוענקו ליוסי ברגמן שלושה מגיני הוקרה מטעם שר התחבורה על פעילותו בנושא זהירות בדרכים בעת שהיה מנהל מחלקת החינוך בנשר. בשנת 2001 זכה גם זכה ברגמן בפרס משרד החינוך על חלקו בתכנון הקומות של משרד החינוך בבניין הממשלה החדש בחיפה. ממחוז חיפה נמסר, כי ברגמן נחשב כבקיא במיוחד בנושא תשלומי הורים ומכונה בפי המנהלים כ"חוזר מנכ"ל מהלך". בישיבת הפרידה מברגמן, שהתקיימה השבוע, ציין מנהל המחוז, אהרון זבידה, את תרומתו הרבה של יוסי ברגמן, בעיקר בנושא תשלומי הורים, העברות תלמידים וטיפול ברווחת עובדי המחוז והפונים בבקשת סיוע למשרד החינוך. זבידה הוסיף, כי סגנו היווה כתובת לאוכלוסיות חלשות, שפנו אליו בבקשה לסיוע במגוון נושאים .


סרט שיצרה תלמידת תיכון אילון בחולון העפיל לגמר פסטיבל הקולנוע בירושלים
הסרט "חלומות באספמיה", שנכתב ובוים על ידי נופר דרוקמן, תלמידת המגמה לקולנוע וטלוויזיה של תיכון אילון בחולון, עלה לשלב הגמר בפסטיבל הקולנוע והטלוויזיה הבינלאומי שיפתח בירושלים בחודש הבא. הסרט יתמודד בין 14 הסרטים שיוקרנו במסגרת הפסטיבל. הסרטים נבחרו במסגרת תחרות "היצירה הצעירה" 2007 ע"ש וים ואן-ליר. לתחרות הוגשו 105 סרטים מ- 78 מגמות קולנוע ותקשורת ברחבי הארץ. הסרט חלומות באספמיה מגולל את סיפורה של נערה צעירה המחפשת נושא לסרט-גמר. בתהליך החיפוש היא מתוודעת לכאבו של אביה על אובדן חברו שנעלם במלחמת יום הכיפורים. בסרט מתוארים ברגישות החיפוש, האובדן, הנתק בין הדורות, כאב על החמצה ועוד.
תלמידי המגמה לקולנוע וטלוויזיה בתיכון אילון זכו בעבר בפרסים יוקרתיים: לפני מספר שנים זכה סרטו של רפי משען, תלמיד המגמה, בפרס ראשון בפסטיבל ירושלים על התסריט הטוב ביותר;גם סרטו של תלמיד המגמה עדי אזולאי, "לקראת-גיוס", זכה במקום הראשון בתחרות הארצית של רשות השידור ובפרס של 50,000 ש"ח.

תלמידים מירושלים קיבלו מחשבים מפרויקט "מחשב לכל ילד"
70 תלמידים מבתי ספר בירושלים סיימו בשבוע שעבר קורס במסגרת פרויקט "מחשב לכל ילד". "מחשב לכל ילד" פועל במטרה להעניק מחשבים, הדרכה, ערכות תוכנה, חיבור לאינטרנט ותמיכה טכנית לילדים שאין יד משפחתם משגת לרוכשם. חלוקת המחשבים בירושלים התאפשרה הודות לתרומה של קרן אדמונד ג'יי ספרא. התלמידים, מכיתות ד' עד ו', סיימו קורס של 60 שעות הדרכה במיומנויות השימוש במחשב, וקיבלו לבתיהם את המחשבים. עד עתה קיבלו מחשבים במסגרת הפרויקט כ– 400 משפחות בירושלים. טקס סיום הקורס התקיים בעיריית ירושלים, במעמד ראש עיריית ירושלים, אורי לופוליאנסקי. בטקס השתתפו גם חבר הנהלת מחשב לכל ילד ונציג קרן אדמונד ג'יי ספרא בישראל, יאיר טורנהיים, מנכ"ל מחשב לכל ילד, אורלי תמיר, נציגי ציבור ומנהלי בתי"ס בעיר.

הדפסשלח לחבר הוסף תגובה
תקופת הקורונה

לא מנויים על קו לחינוך? הירשמו עכשיו ללא עלות

        


קו לחינוך, היסמין 1 רמת אפעל. 03-6354484

בנק יהב
באנר שמאל 1 270 125
אחוה תואר שני
חינוך בארץ ובעולם

משרד החינוך יצמצם את ההטבות הניתנות לתלמידים בעלי לקויות למידה
מספרם של התלמידים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז במערכת החינוך עלה בשנים האחרונות בצורה תלולה. בתיכונים לא מעטים, בעיקר ביישובים מבוססים, מגיע מספר התלמידים שאובחנו כלקויי למידה ומקבלים התאמות בבחינות והטבות שונות ל-25% מכלל התלמידים. מסתבר, כי משה"ח לא נערך לעלייה זו. כך, בכנס שהתקיים סמוך לפתיחת שנת הלימודים תשע"ב, אמר מנכ"ל משה"ח היוצא, ד"ר שמשון שושני, כי משה"ח לא צפה את הגידול העצום במספר התלמידים לקויי הלמידה בשנתיים האחרונות, ואינו מסוגל להתמודד עמו בתקציבו הנוכחי. לדבריו, החל מהשנה יפעל המשרד לצמצום מספר בעלי לקויות הלמידה ותלמידים לקויי למידה לא יקבלו תוספת שעות, אלא במקרים החמורים. ואכן בימים אלו מתחיל משה"ח בפעולה לצמצום מספר התלמידים לקויי הלמידה המקבלים תוספת שעות ותגבור. לחילופין מתכוון המשרד להעניק לצוותי המורים בבתיה"ס, שלא תמיד מיומנים בעבודה עם התלמידים לקויי הלמידה, תמיכה לעבודה עמם בתוך המסגרת הרגילה. במשרד מכנים פעולה זו "מתן מענה דיפרנציאלי להכלת תלמידים".
מידע נרחב על טיפול הרגשי ולקויות למידה

הסחות דעת, חוסר מנוחה והיפראקטיביות הם מאפיינים שיכולים לפגוע בריכוז בלימודים, בחיי החברה ובהתפתחות האישית. קיימות שיטות טיפול בבעיות קשב ואנשים המתמחים בתחום זה עוזרים להתגבר על בעיות ולשפר את התפקוד למי שסובל מהם. עדיף להגיע בשלב גילוי מוקדם כדי למנוע דימוי עצמי נמוך, פגיע בהישגים לימודיים ובעיות התנהגותיות וחברתיות. במקרה של חשש לבעיית קשב וריכוז, מומלץ מאוד לקחת את הילד לאבחון ובמידת הצורך להתאים לו את הטיפול המתאים.

השתלמויות מורים | לימודי חינוך | תוכניות העשרה | הפרעות קשב וריכוז | עיצוב סביבה לימודית | ספרי לימוד | עזרי לימוד | מחשבים בחינוך | ציוד עזרה ראשונה | קורס עזרה ראשונה | טיפול בעזרת בעלי חיים | למידה מתוקשבת | אומנויות הבמה | הצגות לילדים | רפואה משלימה | אימון אישי לילדים | יעוץ כלכלי | טיפול בהפרעת קשב | ספרי לימוד משומשים | אבטחת טיולים | תואר ראשון בחינוך | חינוך