4/3/2024
בנק יהב
טבע מעודכן
מופ"ת
סמינר הקיבוצים 12

כל הכותרות 11.7.07-20.7.07

ועדת שוחט תמליץ: עוד 2.5 מיליארד להשכלה גבוהה (הארץ)
ציוני מועדי א' באנגלית ומתמטיקה הועלו לאתר משרד החינוך
(קו לחינוך)
לאחר שהועלו הציונים, נרשמו 175 אלף כניסות של תלמידים לאתר.
משרד החינוך מוותר על הניסיון לשלב בין לימודי האזרחות והיהדות (הארץ)
עתירה: משרד החינוך מפלה בין אוטיסטים
(וואלה)
אושרה לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק לימוד חובה עד י"ב (קו לחינוך)
משרד החינוך התנגד לחוק. הנימוק: אין תקציב ל-20 אלף תלמידים נוספים במערכת החינוך.
אומ"ץ חינוכי: אין לפגוע בימי היערכות והשתלמות צוות לקראת שנת הלימודים הבאה.

שרת החינוך נפגשה עם שר החינוך וראשי אוניברסיטאות בריטיים
במסגרת המאבק בחרם האקדמי נסעה השבוע לבריטניה שרת החינוך, פרופ' יולי  תמיר, בליווי מנכ"ל המועצה הבינלאומית לחופש אקדמי, אופיר פרנקל. שרת החינוך נפגשה עם שר החינוך הבריטי אד בולס שזה עתה נכנס לתפקידו ועם נציגי ראשי האוניברסיטאות בבריטניה.
שר החינוך הבריטי הביע רצון לשיתןף פעולה עם ישראל ומחה נחרצות נגד החרם. זוהי ההצהרה הרשמית הראשונה כנגד החרם המתקבלת בממשלת בריטניה החדשה. בממשלה הקודמת הצהירו כנגד החרם ראש הממשלה, טוני בלייר, והשר להשכלה גבוהה, ביל ראמל, אשר אף הגיע לביקור בישראל לחיזוק שיתוף הפעולה.
בפגישה עם ראשי האוניברסיטאות נכחו פרופ' מלקולם גרנט, נשיא קולג' לונדון ונשיא קבוצת הראסל, המייצגת את 20 אוניברסיטאות המחקר הגדולות ביותר בבריטניה, ונשיא מכללת קינג'ס בלונדון פרופ' ריצאר'ד טריינור, הנשיא החדש של איגוד ראשי האוניברסיטאות בבריטניה. בפגישה ציינה השרה תמיר כי "החרם חידד את הצורך להבליט ולחזק את שיתוף הפעולה האקדמי בין ישראל ובריטניה". פרופ' טריינור אף הודיע בפגישה, כי איגוד ראשי האוניברסיטאות הבריטי ניסח לאחרונה הצהרה כנגד החרם, המצטרפת להצהרת קבוצת הראסל מלפני חודש. האיגוד מייצג את כל האוניברסיטאות בבריטניה ומבהיר את עמדת האקדמיה הבריטית בנושא החרם. בפגישה סוכם, כי במהלך השנה הקרובה תיערכנה סדרה של הרצאות פומביות וכנסים משותפים אשר ייפתח בביקור של נציגי קבוצת הראסל הישראל. כנס בנושא הגירה וחינוך,ישראלי-בריטי, צפוי להיערך בקרוב בבריטניה במסגרת פעילויות אלו.

סבב פגישות עבודה נוסף ברשויות מקומיות למנכ"ל משרד החינוך
מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, ומנהלת מחוז המרכז במשרד החינוך, ד"ר סולי נתן, ערכו אתמול סדרת פגישות עבודה עם ראשי המועצות המקומיות: חוף השרון, דרום השרון, עמק חפר ושוהם.
במהלך הפגישות פרש המנכ"ל את תוכנית משרד החינוך לשלוש שנים, המתייחסת לכל שכבות הגיל - מהקדם יסודי ועד לחטיבה העליונה. בתוכנית הושם דגש על מיומנויות קריאה ומתמטיקה בגיל הרך, עידוד לימודי האומנות, המוסיקה והשירה העברית, אקלים בית ספרי, כישורי חיים וחינוך חברתי. את התוכנית מאפיינים ראייה מערכתית ברצף מגני הילדים ועד כיתה י"ב, כשהתכנים מותאמים לכל גיל.
כמו כן מושם בתוכנית דגש על ההכנה לקראת הגיוס לצה"ל בחטיבות העליונות.

לומדים על  מודל "החינוך האישי" בבת ים
ראש עיריית נס ציונה, יוסי שבו, וצוות מינהל החינוך העירוני בעיר ביקרו לאחרונה בבת-ים כדי ללמוד על "מודל בת-ים לחינוך אישי" המופעל על ידי עיריית בת-ים, קרן סאקט"א רש"י ומשרד החינוך בעיר ולבחון אפשרות ליישמו בנס ציונה כבר בשנה הקרובה. שבו, מלווה בראש עיריית בת-ים, שלומי לחיאני, ביקר בביה"ס השש שנתי אורט רמת יוסף בשיעור קבוצת תמיכה עם החונכת, שוחח עם החינוכאיות (המורות המשתתפות בפרויקט) והתלמידים ונטל חלק במפגש מסכם עם המנהיגות החינוכית בעיר. מעיריית בת-ים נמסר, כי ראשי ערים ובכירי חינוך רבים הגיעו השנה לעיר על מנת ללמוד על החינוך האישי; ראשי הערים ובכירים של הרצליה, עכו, חדרה, רמת השרון, באר שבע, מבשרת ציון, רמלה, לוד, סגל ביה"ס לחינוך של אוניברסיטת תל אביב והסגל הבכיר של משרדי הממשלה. הרפורמה בחיונך בבת ים  הנקראת מודל בת-ים לחינוך אישי תחל בתשס"ח את שנתה השלישית.

בגן יבנה: ערב הוקרה לאנשי החינוך
בגן יבנה התקיים השבוע ערב הוקרה לאנשי החינוך. את הערב, המתקיים מזה מספר שנים, יוזם ומארגן צוות ההיגוי היישובי לחינוך (הצח"י) ומוזמנים אליו כל עובדי מערכת החינוך הפורמאלי והבלתי-פורמאלי בישוב והמערכות התומכות, וכן השותפים לפרויקטים חינוכיים שונים שמפעילה המועצה המקומית:  YRF, הג'וינט, גמל"א, רוטרי, פר"ח, מורות חיילות ועוד.
ראש המועצה, דרור אהרון, שעלה לברך את המשתתפים, אמר כי הערב נועד להביע  תודה אישית וכללית, לכל עובדי החינוך בישוב ושותפיהם לתחום החשוב מכל והמורכב מכל שהוא חינוך דור העתיד. 
מחזיקת תיק החינוך, ורד תמיר, הביעה בערב תודה מיוחדת לראובן נחום, יו"ר הנהגת הורי ביה"ס מכבים על פעילותו הרבה בצוות ההיגוי היישובי לחינוך, ותרומתו הייחודית לקידום מיזם המרכז למשפחה והורות.
בהמשך הערב הציגו בתיה"ס וגני הילדים ביישוב נקודות שיא בעבודתם החינוכית במרוצת השנה. 
תלמידי כיתת הכינור שהוקמה השנה בבי"ס אילן רמון פתחו את הערב בנגינה ואחר הציגו מצגת וקטעי קריאה מפי מנחה ותלמידות, שתיארו את הפעילת בביה"ס להשבחת  איכויות ההבעה בעל פה ובכתב להטמעת עולם הספר בחיי הילדים. בסיום הקטע העניקו התלמידות לראש המועצה ספר שנכתב ואויר במשותף על ידי תלמידי בית הספר. 
מורה מבי"ס מכבים הציג את פרוייקט "דרך ארץ" וחידון הציונות הנערכים בביה"ס, ואחריו הציגו מורה, קבוצת הורים ותלמידה מביה"ס בהמחזה משעשעת ובשיר את נושא האמנה הבית-ספרית.  
במצגת שהעלה ביה"ס בן גוריון תואר מיזם "השואה" המתקיים בו, פרוייקט שהיה מועמד לפרס "יד ושם" ונוטלים בו חלק כל תלמידי ביה"ס החל מכיתה אלף.
 נושא השבת, והדרך בה הנושא משתלב בכל תחומי הדעת, הוצג על ידי מנהלת ביה"ס הממ"ד סיני. 
בהמשך עלתה להקה שהורכבה על ידי הגננות והסייעות במיוחד לערב ההוקרה, והציגה תהליך למידה של נגינה על דרבוקות, באמצעותו המחישו את החשיבות המיוחסת למוסיקה ככלי התפתחותי.
כפר הילדים "בית אפל" הציג בערב מיזם של חנות "בגדי יד שנייה" שהוקם בתחומו בעזרת חברת צל"פ.
ביה"ס  העל יסודי של היישוב, אורט רבין, הציג בערב פרויקט של אימוץ תלמידי שכבת ז' על ידי תלמידי י"ב ומיזם לשיפור האקלים הבית-ספרי.
מנהל המחלקה לשירותים חברתיים, הציג בחריזה את המרכז למשפחה והורות שהוקם ביישוב בשיתוף עם השירות הפסיכולוגי החינוכי.
מיזם חינוכי נוסף שהוצג בערב היה "סיירת ההורים", גוף שהוקם על ידי המועצה ומשטרת ישראל ומבוסס על תושבים מתנדבים, המשקיעים מזמנם ומרצם לצמצום תופעות האלימות והוונדליזם בקרב בני נוער.
בחלקו השני של הערב נהנו  המשתתפים מערב חברתי באוויר הפתוח, על שפת בריכת המתנ"ס, במהלכו חולקו תעודות הוקרה ממוסגרות לאנשי חינוך שבלטו בעשייתם במהלך השנה.

מסיבת סיום לבוגרי כפר הנוער
בערב חגיגי ובנוכחות קהל רב, ערכו בשבוע שעבר בכפר הנוער ויצ"ו ניר העמק את מסיבת סיום הלימודים של תלמידי כיתות י"ב. בכפר הנוער ויצ"ו ניר העמק לומדים ומתגוררים תלמידים מכל רחבי הארץ וחניכי פרויקט "נעל"ה", שהגיעו ארצה ללא הוריהם והפנימייה משמשת להם בית.

תערוכה לבוגרי החוג לצילום ומדיה דיגיטאלית במכללת הדסה
החוג לצילום ומדיה דיגיטלית של מכללת הדסה בירושלים, יציג החל מה-18.7 את תערוכת הבוגרים המסורתית שלו. התערוכה תוצג במשך שלושה שבועות במוזיאון אסירי המחתרות בירושלים. במסגרת התערוכה, ייערך טקס להענקת פרסים לעבודות מצטיינות שבו יוענק גם פרס על מפעל חיים לצלם זיו קורן, בזכות תרומתו לענף הצילום בישראל.

טקס פרידה ממנהל בי"ס העמק המערבי
אריק שחף, המנהל הוותיק של בי"ס "העמק המערבי" בקיבוץ יפעת, פורש מתפקידו לאחר 13 שנים. שחף עבד בביה"ס כמורה ומנהל 33 שנים עם הפסקות קצרות. 
מורי ביה"ס אירגנו לשחף טקס פרידה מרשים שבו השתתף גם ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, אייל בצר.


הדפסשלח לחבר הוסף תגובה
תקופת הקורונה

לא מנויים על קו לחינוך? הירשמו עכשיו ללא עלות

        


קו לחינוך, היסמין 1 רמת אפעל. 03-6354484

באנר שמאל 1 270 125
בנק יהב
אחוה תואר שני
חינוך בארץ ובעולם

משרד החינוך יצמצם את ההטבות הניתנות לתלמידים בעלי לקויות למידה
מספרם של התלמידים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז במערכת החינוך עלה בשנים האחרונות בצורה תלולה. בתיכונים לא מעטים, בעיקר ביישובים מבוססים, מגיע מספר התלמידים שאובחנו כלקויי למידה ומקבלים התאמות בבחינות והטבות שונות ל-25% מכלל התלמידים. מסתבר, כי משה"ח לא נערך לעלייה זו. כך, בכנס שהתקיים סמוך לפתיחת שנת הלימודים תשע"ב, אמר מנכ"ל משה"ח היוצא, ד"ר שמשון שושני, כי משה"ח לא צפה את הגידול העצום במספר התלמידים לקויי הלמידה בשנתיים האחרונות, ואינו מסוגל להתמודד עמו בתקציבו הנוכחי. לדבריו, החל מהשנה יפעל המשרד לצמצום מספר בעלי לקויות הלמידה ותלמידים לקויי למידה לא יקבלו תוספת שעות, אלא במקרים החמורים. ואכן בימים אלו מתחיל משה"ח בפעולה לצמצום מספר התלמידים לקויי הלמידה המקבלים תוספת שעות ותגבור. לחילופין מתכוון המשרד להעניק לצוותי המורים בבתיה"ס, שלא תמיד מיומנים בעבודה עם התלמידים לקויי הלמידה, תמיכה לעבודה עמם בתוך המסגרת הרגילה. במשרד מכנים פעולה זו "מתן מענה דיפרנציאלי להכלת תלמידים".
מידע נרחב על טיפול הרגשי ולקויות למידה

הסחות דעת, חוסר מנוחה והיפראקטיביות הם מאפיינים שיכולים לפגוע בריכוז בלימודים, בחיי החברה ובהתפתחות האישית. קיימות שיטות טיפול בבעיות קשב ואנשים המתמחים בתחום זה עוזרים להתגבר על בעיות ולשפר את התפקוד למי שסובל מהם. עדיף להגיע בשלב גילוי מוקדם כדי למנוע דימוי עצמי נמוך, פגיע בהישגים לימודיים ובעיות התנהגותיות וחברתיות. במקרה של חשש לבעיית קשב וריכוז, מומלץ מאוד לקחת את הילד לאבחון ובמידת הצורך להתאים לו את הטיפול המתאים.

השתלמויות מורים | לימודי חינוך | תוכניות העשרה | הפרעות קשב וריכוז | עיצוב סביבה לימודית | ספרי לימוד | עזרי לימוד | מחשבים בחינוך | ציוד עזרה ראשונה | קורס עזרה ראשונה | טיפול בעזרת בעלי חיים | למידה מתוקשבת | אומנויות הבמה | הצגות לילדים | רפואה משלימה | אימון אישי לילדים | יעוץ כלכלי | טיפול בהפרעת קשב | ספרי לימוד משומשים | אבטחת טיולים | תואר ראשון בחינוך | חינוך