22/7/2024
בנק יהב
טבע מעודכן
מופ"ת
סמינר הקיבוצים 12

כל הכותרות 11.9.07-20.9.07

סרט הסקס הופץ בין התלמידים (nrg)
פרס לתלמידים: התנדבו לשירות קרבי, גנו את המשתמטים (ynet)
הכיבוש מגיע אל בתיה"ס (עכבר אונליין הארץ)
דו"ח; המימון הממשלתי להשכלה הגבוהה נשחק (וואלה)
לסטודנט הישראלי זה עולה יותר (וואלה)
החינוך בישראל; בתחתית דרוג המדינות המפותחות (ynet)
אינטיליגנציה גבוהה - מוסר נמוך (וואלה)
תמיר; יועבר המימון לפעילויות מרכזי הנכים (וואלה)
תחקיר כלבוטק; אימה בגן הילדים (nfc)
נער בן 14 מת לאחר ששאף גז למילוי מצתים (nrg)
חודש המהלך להדחת שונשיין (nrg)
עתירה לאפשר לילדים במזרח ירושלים ללמוד (nfc)
הפועלים מוכר את חלקו בבנק מסד (nrg)
יום חינוך ארוך; האזורים החלשים מקופחים (וואלה)
רוצה תואר ראשון? שלם 107,373 שקלים (nfc)
שוב; חשד לפעילות ניאו-נאצית (nrg)
חדשות רעות למתמחים; ציון המעבר עולה (nfc)
מאות תלמידים משדרות ישתתפו באירוע "חכמים בלילה" (ערוץ 7)
ארגון המורים העל יסודיים הורה לחבריו שלא להשתתף במסעות לפולין (גלי צה"ל)
משרד החינוך קיצץ בשעות סיוע לילדים החולים בניוון שרירים (ערוץ 7)
משרד החינוך מתעלל בילדים מונשמים (msn)
חשד; שומר בתיכון דקר תלמיד באמצעות מברג (ynet)
הבחירות בפתח ופתאום כולם דואגים לחינוך (nrg)
המהפכה הדיגיטלית מגיעה לחדרי המורים (nrg)
התקציב לא הועבר - פעילויות הנכים יושבתו (וואלה)
יום חינוך ארוך? לא בחינוך המיוחד (וואלה)
מחקר; סטודנטים שעובדים ירוויחו פחות (וואלה)
מגייסים את ה"נחשול" נגד מכת הניאו-נאצים (nrg)
המדינה תשתתף בהוצאות נסיעה של סטודנטים (nfc)
ועד ראשי האוניברסיטאות; לא נפתח את שנה"ל (וואלה)
סקר; עלייה בנכונות להתגייס, ירידה באמון בצה"ל (וואלה)
האוניברסיטה העברית בין 100 הטובות בעולם (nfc)
לא בבית ספרנו (וואלה)
מתכוננים לשנת שמיטה גם בבתיה"ס (קו לחינוך)
במסגרת תוכנית החינוך הסביבתי "ילדים מובילים שינוי" של החברה להגנת הטבע, הוקמו במאות בתי"ס גינות אורגניות, וגינות קהילתיות בשכונות הסמוכות לבתיה"ס. במסגרת התוכנית נערכים התלמידים בימים אלה להכין את גינות הירק בבתיה"ס לשנת תשס"ח שתהיה שנת שמיטה, שבה על פי חוקי התורה הקרקע החקלאית איננה מעובדת . בגינות ניתן לשתול רק עד ערב ראש השנה ולאחר מכן מתחילה שנת השמיטה. מכיוון שהמלאכות המותרות בשנת השמיטה בתוך הגינה הו מעטות, יעסקו השנה התלמידים במעקב אחר השינויים שחלים בגינה במהלך השמיטה. מהחברה להגנת הטבע נמסר, כי חוסר העשייה והריחוק המסויים יאפשר את העמקת הלימוד על חשיבות האדמה לאדם כמשאב שיש לשמור עליו ולא לנצלו עד תום, בכדי שיוכל להתחדש. בחלק מבתיה"ס, כמו בביה"ס הממ"ד נתיב זבולון במודיעין, תמשיך העבודה החקלאית לפי ההלכה, בתוך חממה: על גבי מצע מנותק מהאדמה, ובשטח מקורה. והילדים יפקירו את שטח האדמה של הגינה הנוכחית. מכיוון שהגידולים של שנת השמיטה אינם של בעל הקרקע בלבד, יזמינו התלמידים את תושבי השכונה לקטוף את ירקות הגינה, כאשר יהיו אלה בשלים.
להוציא מחברות, לשדרג סלולריים (וואלה)
'ספק ששנה"ל האקדמית תפתח' (nrg)
שרת החינוך מבקרת היום (ג') במקווה ישראל עם שר החוץ הצרפתי (קו לחינוך)
מעצר התא הניאו נאצי; משה"ח יערוך לתלמידים פעילות בנושא (ynet)
נחתם הסכם הביניים לרפורמה בחינוך. המורים ייעזרו בסימולטור לחישוב שכרם (קו לחינוך)
נחתם הסכם לביצוע רפורמה במערכת החינוך (nfc)
סלולאריות שפויה; אלפי אנטנות ליד בתי"ס (ערוץ 7)
תלמידי כיתת האתגר יוצרים סרטים (קו לחינוך)

דורון שריפי משמש כמורה לתקשורת בכיתת "אתגר" באורט מעלות. מרבית התלמידים בכיתה חוו כישלונות רבים בתחום הלימודי וקשיי השתלבות ולחלקם אף תיקים פליליים. 

עד שהחל שריפי לעבוד בביה"ס, לפני כשבע שנים, למדו תלמידי כיתת האתגר בביה"ס תוכנית לימודית עיונית, שלא התאימה לצורכיהם הנפשיים והרגשיים. המורה פיתח עבור התלמידים תוכנית חווייתית בתקשורת שבמסגרתה יוצרים הם יוצרים סרטי תעודה אישיים על קשייהם.

בשל מחסור בתקציב, נאלץ דורון לגייס בעצמו משאבים לרכישת ציוד בסיסי למגמת התקשורת. המורה גם בנה בעצמו חדר תקשורת וארגן ציוד להפקות ווידאו. התלמידים קיבלו לידיהם מצלמה, התנסו בהפקות וידאו והשתלבו במגזין קהילתי ששודר בכבלים. תוך כדי לימודים ויצירה, התגבשה תוכנית הלימודים למגמת התקשורת, ובוגריה מגישים כיום סרטי גמר לבחינות הבגרות.

הסרטים שיוצרים התלמידים חושפים חוויות של דחייה, אלימות, יתמות וניתוק חברתי. המצלמה מהווה פעמים רבות קרש הצלה עבור התלמידים, שחלקם הגיעו מהחינוך המיוחד או נשרו ממסגרות לימודיות אחרות. על יוזמתו זכה שריפי בפרס למורה היזם.

הממשלה מפרה את הבטחתה לסטודנטים לרפואה; לא הפחיתה את שכר הלימוד (הארץ)
פרופ' ורדי קיבל תואר עמית כבוד מהאוניברסיטה הפתוחה (nfc)
מינוי חדש במכללת עמק יזרעאל (nfc)
משנים תדמית לנחל הקישון בעזרת מורי השל"ח (nfc)
ארגון המורים מקיים היום את הלימודים בכל בתיה"ס (קו לחינוך)
יו"ר התאחדות הסטודנטים: הממשלה מתנהלת ככנופיית פיראטים (ynet)
היום (ג') אמור להעלות לאתר משרד החינוך סימולטור לחישוב שכר המורים באופק חדש (קו לחינוך)
בעקבות החתימה על הסכם הביניים של אופק חדש, אמור להעלות היום (ג') לאתר משרד החינוך סימולטור, שעל פיו יוכל כל מורה שייכלל ברפורמה לחשב מה יהיה שכרו החדש. סימולטור דומה הועלה  כבר בשבוע שעבר לאתר הסתדרות המורים, אבל הורד ממנו, לאחר שמשה"ח דרש שכיוון שהוא משלם את השכר, הסימולטור יוצג באתר שלו.   למצגת אופק חדש (בה יש מידע על טבלת השכר החדשה של המורים)
כיצד נעבור את תחילת שנת הלימודים בשלום? (מאמרים)

מפקדת תחנת משטרת עפולה, סנ"צ אורלי מלכה, הגיעה לביקור בכפר הנוער ויצו ניר העמק על מנת לברך את תלמידי מגמת המשטרה לקראת השנה החדשה.

סנ"צ אורלי מלכה הינה האישה היחידה בתפקיד מפקדת תחנה, שבמסגרתו היא אחראית על 150 קצינים ושוטרים ועל כ-1,500 מתנדבים.

ת"א; קומה בבי"ס נסגרה בגלל תקרת 'פלקל' (ynet)
המורה ציפורה תובעת את רונית תירוש (nfc)
עיצומים במשרד החינוך; שכר 80 אלף מורים בסכנה (ynet)
היום שביתה בבתיה"ס העל יסודיים (ynet)
נוער מציל חיים (קו לחינוך)
מתברר שיש גם צדדים חיובים אצל בני הנוער בישראל ואחת ההוכחות לכך היא אלפי התלמידים המתנדבים לעזרה לקהילה. במועצה המקומית גן יבנה, למשל, מתנדבים כ-40 בני נוער בנקודת ההזנקה של מד"א. תקופת הקיץ שימשה לרבים מהם להכשרה ולרכישת כלים מקצועיים נוספים:
8 בני נוער שעולים לכיתה י' עברו את "קורס ה-60" בעזרה ראשונה, וכבר השבוע יזכו לעלות לראשונה לאמבולנסים. 12 בני נוער נוספים העולים לכיתה י"א השתתפו בקורס הארצי בתאר"ן (תחנת אירוע רב נפגעים), 4 בני נוער נוספים עברו קורס נט"ן ומורשים לעלות על ניידות טיפול נמרץ, ושניים השתתפו בקורס מדריכי נוער של מד"א.
שדרות; קסאם נחת ליד בית ספר (ynet)
חיפה: לימוד ערבית בבתי"ס יפתור הסכסוך (ערוץ 7)
"סילוק בנות שירות מבתי"ס יותיר חלל" (ערוץ 7)
הרבה אויר (קו לחינוך)
להבדיל משנים קודמות התאפיינה תחילת השנה בקישוט הכניסה לבתיה"ס בהרבה בלונים. ראינו בלונים בחצר, בלונים במסדרונות, בלונים בכיתות. ומאפיין נוסף - דגל ישראל. בהרבה בתי"ס התנוסס הדגל בכנסים, בחצר ביה"ס, בכניסה לביה"ס, בכיתות הלימוד. היה חגיגי, היה מרגש, הלואי שיימשך.
שכבה י"א בתלמה ילין בתערוכה יוצאת דופן (קו לחינוך)
הנושא שנבחר השנה לתערוכה הפותחת את שנת התערוכות בתלמה ילין הוא דיפטיכון (מיוונית: שני קיפולים). זהו פורמט דמוי  מחברת גדולה העשויה משני לוחות אבן המונחים זה לצד זה ומחוברים ביניהם. פורמט זה שימש לאורך השנים כמצע לכתיבת מסמכים הסטוריים, שיש בהם מן הקדושה כמו נכתבו ב"אצבע אלוהים" (למשל לוחות הברית). בימי הביניים וברנסאנס הוא אומץ ושוכלל על ידי הכנסייה, אשר  יצרה אותו מלוחות עץ והפכה אותו למבנה מורכב וגדול מגודל אדם, המדמה חזית מפוארת של כנסיה גותית ו/או רנסאנסית טיפוסית. עתה הורכב משלושה לוחות (טריפטיכון - Triptych) המחוברים ביניהם בצירים המאפשרים סגירה של הלוחות הצדדיים כמו דלתות.
לאחר תקופת הרנסאנס הלך ודעך השימוש בציורי הלוח ואת מקומם תפסו בהדרגה ציורי שמן על בד. בתקופה הפוסט מודרנית, במחצית השנייה של המאה העשרים, החלה התעניינות מחודשת בתכנים ובטכניקות מן העבר, וכך הופיע מחדש הדיפטיכון כפורמט המכיל משמעויות של "עדות" ושל קדושה. רובנו חיים בתרבות חילונית אנטי דתית במהותה, וקדושה אינה חלק מהוויית חיינו. בכל זאת, למרבה הפלא, אנו מייצרים לעצמנו "קדושים" חדשים לבקרים, בעיקר מתחום המדיה והקולנוע.
השכיל לבטא זאת אנדי וורהול, אמן הפופ האמריקאי, אשר יצר ב 1962 את  "דיפטיכון מרלין מונרו"  (2.50
X3.30 מ'):. וורהול השתמש בדיפטיכון בכדי להעלות את אחת הדמויות הפופולאריות בתקופתו היא מרלין מונרו ושאל שאלות באמצעותה לגבי "הקדושים" והקדושה בימיו. כשסיימו את כיתה י' יצאו תלמידי המגמה לאמנות חזותית לחופש הגדול עם משימת התמודדות עם נושא הדיפטיכון. יצירותיהם מרכיבות את התערוכה שנפתחה בביה"ס. בתערוכה הם מציגים בדיפטיכון ולעתים בטריפטיכון את הגיבורים שלהם. 
הרבה מ"הקדושים", מושאי ההערצה, הם כוכבי התקשורת והקולנוע, כוכבים מצוירים של וולט דיסני כגון "פוקהונטאס". דימוי נערה מצולמת מה"הנאשיונל ג'יאוגרפיק", בני משפחה שהם דמויות רבות-משמעות ליוצרים אותם. פולחן היופי מופיע בדמותה של ונוס, אך מגולם בחומרים קרים וטכנולוגיים. חלק מהגיבורים הם אמנים מפורסמים כגון ואן-גוך, פיקאסו ,דאלי ופרידה קאלו המייצגים, כל אחד מהם לחוד וחלקם ביחד, את התפיסה הרווחת בתרבות לגבי האמן כגאון, חריג ובוהמיין. אלה מהווים עבור יוצרתן דמויות להערצה ולחיקוי.
ביצירות מסוימות בתערוכה, היבטים מופשטים של צורה ו/או של חומר הם מהות הקשר בין שני חלקי היצירה. ביצירות אחרות, מופיעים דימויים מוכפלים, משוכפלים, כפילים של עצמם המבטלים את ייחודם מאתגרים את הצופה לנחש מיהו המקור ומיהו הכפיל, חלק מהעבודות יוצרות הקשר רעיוני-הגותי בשאלת החיבור בין שני החלקים. לעיתים העדר הקשר הברור, מצריך אותנו הצופים לחפש את התשובה לשאלת מהות הקשר, אז הנעדר הנוכח בתודעתנו הוא כנראה התשובה...

 

הדפסשלח לחבר הוסף תגובה
תקופת הקורונה

לא מנויים על קו לחינוך? הירשמו עכשיו ללא עלות

        


קו לחינוך, היסמין 1 רמת אפעל. 03-6354484

בנק יהב
באנר שמאל 1 270 125
אחוה תואר שני
חינוך בארץ ובעולם

משרד החינוך יצמצם את ההטבות הניתנות לתלמידים בעלי לקויות למידה
מספרם של התלמידים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז במערכת החינוך עלה בשנים האחרונות בצורה תלולה. בתיכונים לא מעטים, בעיקר ביישובים מבוססים, מגיע מספר התלמידים שאובחנו כלקויי למידה ומקבלים התאמות בבחינות והטבות שונות ל-25% מכלל התלמידים. מסתבר, כי משה"ח לא נערך לעלייה זו. כך, בכנס שהתקיים סמוך לפתיחת שנת הלימודים תשע"ב, אמר מנכ"ל משה"ח היוצא, ד"ר שמשון שושני, כי משה"ח לא צפה את הגידול העצום במספר התלמידים לקויי הלמידה בשנתיים האחרונות, ואינו מסוגל להתמודד עמו בתקציבו הנוכחי. לדבריו, החל מהשנה יפעל המשרד לצמצום מספר בעלי לקויות הלמידה ותלמידים לקויי למידה לא יקבלו תוספת שעות, אלא במקרים החמורים. ואכן בימים אלו מתחיל משה"ח בפעולה לצמצום מספר התלמידים לקויי הלמידה המקבלים תוספת שעות ותגבור. לחילופין מתכוון המשרד להעניק לצוותי המורים בבתיה"ס, שלא תמיד מיומנים בעבודה עם התלמידים לקויי הלמידה, תמיכה לעבודה עמם בתוך המסגרת הרגילה. במשרד מכנים פעולה זו "מתן מענה דיפרנציאלי להכלת תלמידים".
מידע נרחב על טיפול הרגשי ולקויות למידה

הסחות דעת, חוסר מנוחה והיפראקטיביות הם מאפיינים שיכולים לפגוע בריכוז בלימודים, בחיי החברה ובהתפתחות האישית. קיימות שיטות טיפול בבעיות קשב ואנשים המתמחים בתחום זה עוזרים להתגבר על בעיות ולשפר את התפקוד למי שסובל מהם. עדיף להגיע בשלב גילוי מוקדם כדי למנוע דימוי עצמי נמוך, פגיע בהישגים לימודיים ובעיות התנהגותיות וחברתיות. במקרה של חשש לבעיית קשב וריכוז, מומלץ מאוד לקחת את הילד לאבחון ובמידת הצורך להתאים לו את הטיפול המתאים.

השתלמויות מורים | לימודי חינוך | תוכניות העשרה | הפרעות קשב וריכוז | עיצוב סביבה לימודית | ספרי לימוד | עזרי לימוד | מחשבים בחינוך | ציוד עזרה ראשונה | קורס עזרה ראשונה | טיפול בעזרת בעלי חיים | למידה מתוקשבת | אומנויות הבמה | הצגות לילדים | רפואה משלימה | אימון אישי לילדים | יעוץ כלכלי | טיפול בהפרעת קשב | ספרי לימוד משומשים | אבטחת טיולים | תואר ראשון בחינוך | חינוך