4/3/2024
בנק יהב
טבע מעודכן
מופ"ת
סמינר הקיבוצים 12

יו"ר ועדת החינוך של הכנסת: יש להפסיק את החנק האיטי של המכללות להוראה

ועדת החינוך של הכנסת קיימה לאחרונה ישיבה שעסקה במוסדות להכשרת מורים. בין הנושאים שהועלו בדיון: הקיצוץ במספר שעות ההכשרה והעבודה המעשית במהלך לימודי ההוראה - מדובר בקיצוץ של כ-113 מליון ש"ח בארבע השנים האחרונות; הצורך לייעל את מערכת הכשרת המורים, הכוללת כיום מספר עצום של 28 מכללות, על ידי איחוד חלק מהן; העברת המכללות להוראה לחסות הות"ת (הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה). יו"ר ועדת החינוך ח"כ הרב מיכאל מלכיאור, אמר בישיבה, כי יש להפריד בין הנושאים של התקצוב ומכסות התלמידים ובין החלטות אסטרטגיות שבראשן שאלת העברתן של המכללות לחסות הות"ת. לדבריו צריך להסדיר את מעמד המוסדות להכשרת מורים על כל סוגיהם, אך בינתיים הצורך הדחוף יותר הוא להכשיר מורים."אני חושש שמשרדי הממשלה מנצלים את אי הבהירות, לצורך ייבוש המכללות. הם טוענים: עד שהעניינים לא יסתדרו, לא תקבלו תקציבים לבינוי ופיתוח אפילו שעות ההכשרה שקיימות כיום, קוצצו", אמר מלכיאור. לדבריו, כיום מתבצע למעשה חנק של המכללות להוראה והרס איטי שלהן. מלכיאור הוסיף, כי הנהלת משרד החינוך צריכה להחליט לאן פניה מועדות – האם להעביראת המכללות לות"ת או לא, ולפעול על פי ההחלטה. לטענתו במצב הנוכחי כשהעתיד אינו ברור, לא יפנו אנשים ברמה גבוהה ללימודי הוראה. סגן מנהל האגף לעובדי הוראה במשרד החינוך, יהודה בדיחי, הבטיח לוועדה, כי לתקציב המכללות בתשס"ח יוחזרו 30 מליון ש"ח שאמורים היו להיות מקוצצים. לדבריו התקציב אינו מיועד להרחבת מכסות מורים, אלא להרחבת לימודי התואר השני, הרחבת מקצועות נדרשים כמו אנגלית ומתמטיקה, מעורבות חברתית, וסכום חד פעמי לתשתיות פדגוגיות. בדיחי הסביר, כי יש קושי ביישום דו"ח תומר המציע את איחוד המכללות והעברתן לות"ת. היבה לכך - ביצועה דורש תוספת תקציבית של 300 מליון לש"ח. לדבריו במהלך תשס"ח תיבדק מחדש האפשרות להעביר את המכללות להוראה לות"ת .
נשיא מכללת אורנים, פרופ' יאיר קארו, טען בישיבה, כי יש קיצוץ סמוי במכללות. לדבריו הסגל הצעיר פוטר, והסגל הוותיק מזדקן. יש שחיקה מתמדת. אין בינוי חדש והציוד הקיים התיישן. ראש מכללת חמדת הדרום שליד נתיבות, ד"ר אבי לוי, אמר, כי מחד משרד החינוך לא נותן למכללתו לגדול, אך מאידך, לאחר מכן משרד החינוך טוען כנגד המכללה: "לא גדלתם, אז אין לכן זכות קיום". לטענתו אין למדינה תכנון של כוח אדם בהוראה, והקיצוץ היום עלול להתברר כטעות. ראש המכללה להוראת הטכנולוגיה, ד"ר רבקה ודמני, אמרה בישיבה, כי לא רק שאסור שיהיה קיצוץ במכללות, אלא שצריכה להיות להן תוספת תקציבית. לדבריה בספטמבר הקרוב תתאחד המכללה להוראה הטכנולוגיה עם מכללת סמינר הקיבוצים. לדבריה, על אף האיחוד ממשיך משרד החינוך לקצץ בתקציב מכללתה. ריקי ארמן, רפרנטית חינוך במשרד האוצר אמרה בישיבה, כי על משרד החינוך וות"ת להביא בפני האוצר תוכנית המסבירה לאן מועדים פני המכללות להוראה. בסיכום הישיבה החליטה ועדת החינוך לדרוש מהממשלה לבטל את הקיצוץ המתוכנן לשנה הקרובה במכסות הסטודנטים במכללות להכשרת מורים. הוועדה גם דרשה ממשרד החינוך להציג בפניה תוך חודשיים מיפוי של צרכי המדינה במורים לעשור הקרוב.
הדפסשלח לחבר
תקופת הקורונה

לא מנויים על קו לחינוך? הירשמו עכשיו ללא עלות

        


קו לחינוך, היסמין 1 רמת אפעל. 03-6354484

מומלצים באתר
זהבי יעוץ
יעוץ למורים; תנאי עבודה, פנסיה ועוד. ובעיקר; כיצד לעזוב את מערכת החינוך עם כל מה שמגיע באמת.
גאווה ישראלית - הרצאה מיוחדת ליום העצמאות
"הרצאה מיוחדת ליום העצמאות: גאווה ישראלית. פיתוחים וחידושים ישראליים פורצי דרך בעולם".
גמולים
"גמולים – ייעוץ למורה" הוקמה ע"י טל וייס, בעל תואר בכלכלה עם התמחות במימון ומורשה בשיווק פנסיוני. "גמולים - יעוץ למורה" מספקת למגזר עובדי מערכת החינוך בפרט ולמגזרי המשק השונים בכלל, בדיקה אובייקטיבית ומגוון פתרונות פיננסיים להם ולבני ביתם. מאחורינו אלפי שעות ייעוץ פיננסי ופנסיוני לכל מגזרי המשק השונים.
אל הטבע - טיולים, אירועים, ימי גיבוש וסדנאות לארגונים,סדנאות O.D.T
"אל הטבע" מתמחה בהפקת פעילויות שונות בטבע - טיולים, אירועים, ימי גיבוש וסדנאות לארגונים, בתי ספר וקבוצות. אנו מקפידים על איכות בשירות ובביצוע כדי להעניק ללקוחותינו חוויה שתיזכר לאורך זמן. הצוות של "אל הטבע" בשילוב התפאורה של טבע ארצנו מבטיח יציאה מהשגרה וחוויה שתיזכר לזמן רב.
בית ביאליק
לאחרונה, נפתח מחדש מוזיאון בית ביאליק, ביתו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק. לאחר עבודת שיקום ושיחזור יוצאת דופן החושפת ומאירה את רוח האיש והתקופה, מזמין אתכם בית ביאליק להתוודע לאחד מבתיה האותנטיים, המרגשים והמלהיבים של העיר העברית הראשונה, ולעולמו הפרטי והציבורי של המשורר הלאומי
באנר שמאל 1 270 125
בנק יהב
אחוה תואר שני
חינוך בארץ ובעולם

משרד החינוך יצמצם את ההטבות הניתנות לתלמידים בעלי לקויות למידה
מספרם של התלמידים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז במערכת החינוך עלה בשנים האחרונות בצורה תלולה. בתיכונים לא מעטים, בעיקר ביישובים מבוססים, מגיע מספר התלמידים שאובחנו כלקויי למידה ומקבלים התאמות בבחינות והטבות שונות ל-25% מכלל התלמידים. מסתבר, כי משה"ח לא נערך לעלייה זו. כך, בכנס שהתקיים סמוך לפתיחת שנת הלימודים תשע"ב, אמר מנכ"ל משה"ח היוצא, ד"ר שמשון שושני, כי משה"ח לא צפה את הגידול העצום במספר התלמידים לקויי הלמידה בשנתיים האחרונות, ואינו מסוגל להתמודד עמו בתקציבו הנוכחי. לדבריו, החל מהשנה יפעל המשרד לצמצום מספר בעלי לקויות הלמידה ותלמידים לקויי למידה לא יקבלו תוספת שעות, אלא במקרים החמורים. ואכן בימים אלו מתחיל משה"ח בפעולה לצמצום מספר התלמידים לקויי הלמידה המקבלים תוספת שעות ותגבור. לחילופין מתכוון המשרד להעניק לצוותי המורים בבתיה"ס, שלא תמיד מיומנים בעבודה עם התלמידים לקויי הלמידה, תמיכה לעבודה עמם בתוך המסגרת הרגילה. במשרד מכנים פעולה זו "מתן מענה דיפרנציאלי להכלת תלמידים".
מידע נרחב על טיפול הרגשי ולקויות למידה

הסחות דעת, חוסר מנוחה והיפראקטיביות הם מאפיינים שיכולים לפגוע בריכוז בלימודים, בחיי החברה ובהתפתחות האישית. קיימות שיטות טיפול בבעיות קשב ואנשים המתמחים בתחום זה עוזרים להתגבר על בעיות ולשפר את התפקוד למי שסובל מהם. עדיף להגיע בשלב גילוי מוקדם כדי למנוע דימוי עצמי נמוך, פגיע בהישגים לימודיים ובעיות התנהגותיות וחברתיות. במקרה של חשש לבעיית קשב וריכוז, מומלץ מאוד לקחת את הילד לאבחון ובמידת הצורך להתאים לו את הטיפול המתאים.

השתלמויות מורים | לימודי חינוך | תוכניות העשרה | הפרעות קשב וריכוז | עיצוב סביבה לימודית | ספרי לימוד | עזרי לימוד | מחשבים בחינוך | ציוד עזרה ראשונה | קורס עזרה ראשונה | טיפול בעזרת בעלי חיים | למידה מתוקשבת | אומנויות הבמה | הצגות לילדים | רפואה משלימה | אימון אישי לילדים | יעוץ כלכלי | טיפול בהפרעת קשב | ספרי לימוד משומשים | אבטחת טיולים | תואר ראשון בחינוך | חינוך