24/2/2019
בנק יהב 3=11
טבע מעודכן
מופ"ת
סמינר הקיבוצים 12

עמל ליידי דייויס ועמל שרונים - המצטיינים בפרויקט למען הקשישים של רשת עמל

רשת עמל הכריזה השבוע על הזוכים בפרויקט "דור העתיד מצדיע לדור המייסדים". מדובר בפרויקט לאומי רחב היקף שערכה הרשת לציון 80 שנה להיווסדה ו-60 שנה למדינת ישראל בכל בתיה"ס שלה.
 במסגרת הפרויקט נרתמו אלפי תלמידים מבתיה"ס של עמל לסייע לקשישים ברחבי הארץ.
אל המקום הראשון בתחרות על הצטיינות בפרויקט, העפילו שני בתי"ס - ליידי דייויס תל אביב ועמל שרונים בהוד השרון. כל אחד מבתיה"ס יקבל סך של 75,000 ש"ח. בתיה"ס זכו בפרויקט על פעילותם המיוחדת לרווחת הקשישים בקהילה, תוך הטמעה ויישום ערכים חברתיים חשובים של עזרה לזולת .
מרשת עמל נמסר, כי תלמידי עמל ליידי דייויס התגייסו רובם ככולם לפרויקט, והתמקדו בעשייה קהילתית למען הקשישים. פעילות תלמידי בית הספר כללה ארגון חבילות מזון לחגים, מכירת כרטיסים לערב שירה, שהכנסותיו היו קודש למען ניצולי שואה, שיתוף הקשישים באירועים שקיים בית הספר בימי זיכרון, ופעילות משותפת עם ארגון "עמך" – המרכז הישראלי לתמיכה נפשית וחברתית בניצולי השואה. שכבת י"א של בית הספר אף והתנדבה לסייע לקשישים בירוחם ובדימונה. תלמידי ביה"ס יצאו לפחות פעם בשבוע לבית החולים איכילוב, לבית האבות "משען" ולבתי קשישים, קיימו פעילות חברתית עם הקשישים והדריכו אותם בשימושי מחשב. תלמידי ביה"ס ממשיכים באופן קבוע בפעילותם במסגרת פרויקט זה. בנוסף לכך, קיימו תלמידי ביה"ס מבצע החתמה על אמנה הקוראת להפסיק התעללות ופגיעה בקשישים.
עמל שרונים בהוד השרון, מקיים פעילות התנדבותית למען הקהילה כחלק מהתפישה החינוכית של ביה"ס. עמל שרונים זכה לפני ארבע שנים בפרס מטעם ארגון "בני ברית" בהוד השרון, על התנדבותו למען אוכלוסיית קשישי בית האבות הסיעודי "בית שטראוס". מזה חמש שנים גם מאמץ ביה"ס את מועדון הקשישות "קליק-נווה נאמן". במסגרת פרויקט "דור העתיד מצדיע לדור המייסדים", בית הספר שם השנה דגש גם על קשר עם מייסדים נוספים בהוד השרון, וערך ערב הצדעה ללוחמים ותיקים בשיתוף עם מועדון רוטרי הוד השרון ומועדון הקשישות "קליק–נווה נאמן". תלמידי עמל שרונים ביצעו השנה מגוון פעילויות עם הקשישות במועדון: הנחייה בהפעלת יישומי מחשב ואינטרנט, לימוד השפה העברית, קיום אירועים בית ספריים וטקסים. כמו כן יזם עמל שורנים שיתוף פעולה עם בית האבות "עד 120" ועם הנהלת קניון הוד השרון, וגייס אותם למסע הסברה למניעת התעללות ופגיעה בקשישים.
את המקום השני בתחרות על הצטיינות בפרויקט חולקים שני בתי"ס - עמל מח"ט אשדוד ועמל מח"ט שפרעם. כל אחד מהם יקבל סך של 25,000 ש"ח. בית הספר עמל מח"ט אשדוד ראה בפרויקט "דור העתיד מצדיע לדור המייסדים" פתיחת חלון הזדמנויות לכל תלמיד בהתאם ליכולותיו, כדי להבנותו כאדם מועיל לחברה ולמדינה, תוך גישור על פערים חברתיים . ביה"ס חבר לארבעה מרכזים קהילתיים באשדוד וקיים שורה ארוכה של פעילויות למען הקשישים: סיוע בהתנדבות בבתים, הזמנת הקשישים לחוג את החגים יחד עם תלמידי בית הספר, השתתפות בשיעורי ספורט משותפים ואף הקמת להקה בית ספרית של הקשישים והתלמידים בהנחיית המורים למחול ולמוזיקה. עמך מח"ט אשדוד אימץ את מועדון הקשישים, ותלמידי מגמת עיצוב שיער העניקו לקשישות עיצוב שיער. תלמידי בית הספר ליוו את הקשישים בצאתם לבנק, לקניות או לסידורים אחרים בעיר, כדי להשרות עליהם תחושה של ביטחון אישי, ולשם כך אף נוצר חיבור בין בית הספר למשטרה. 
עמל מח"ט שפרעם, ראה חשיבות עליונה בחיבור הדור הצעיר למורשת הערבית ולוותיקי היישוב. עמל מח"ט שפרעם קיים תערוכה במסגרת "שבוע המורשת הערבית", ורבים מדיירי בית הקשיש ביישוב התארחו במסגרתו בביה"ס. תלמידי ביה"ס והמורים קיימו פעילויות רבות כדי להנעים את זמנם ולשפר את איכות חייהם של דיירי בית הקשיש, כמו צפייה משותפת בסדרות טלוויזיה, הקראת ספרים ועיתונים, בדיקת מזגנים ותיקונם, שיפור חזות בית הקשיש, עיצוב שיער וטיפוח חן לקשישות.
גם את המקום השלישי בתחרות חולקים שני בתי"ס - עמל נופרים בגליל טבריה ועמל מקס פיין בתל אביב. כל אחד מהם יקבל פרס בסך של 15,000 ש"ח.
צוות השופטים של התחרות כלל אנשי חינוך, אנשי תקשורת , נציגי עמותת "כן לזקן" ועוד, דירג את עשרות בתי הספר שלקחו חלק בפרויקט, על פי קריטריונים שנקבעו מראש על ידי ועדת ההיגוי של הפרויקט. מרשת עמל נמסר, כי פרויקט "דור העתיד מצדיע לדור המייסדים", שכלל מגוון פעילויות וסיוע למאות אלפי קשישים בכל רחבי הארץ, מהווה חלק ערכי חשוב בתוכנית האירועים לציון מלאת 80 שנה לרשת עמל.

הדפסשלח לחבר הוסף תגובה
גיליון 722 של קו לחינוך

לא מנויים על קו לחינוך? הירשמו עכשיו ללא עלות

        


קו לחינוך, היסמין 1 רמת אפעל. 03-6354484

אחוה תואר שני
באנר שמאל 1 270 125
בנק יהב
חינוך בארץ ובעולם

משרד החינוך יצמצם את ההטבות הניתנות לתלמידים בעלי לקויות למידה
מספרם של התלמידים בעלי לקויות למידה במערכת החינוך עלה בשנים האחרונות בצורה תלולה. בתיכונים לא מעטים, בעיקר ביישובים מבוססים, מגיע מספר התלמידים שאובחנו כלקויי למידה ומקבלים התאמות בבחינות והטבות שונות ל-25% מכלל התלמידים. מסתבר, כי משה"ח לא נערך לעלייה זו. כך, בכנס שהתקיים סמוך לפתיחת שנת הלימודים תשע"ב, אמר מנכ"ל משה"ח היוצא, ד"ר שמשון שושני, כי משה"ח לא צפה את הגידול העצום במספר התלמידים לקויי הלמידה בשנתיים האחרונות, ואינו מסוגל להתמודד עמו בתקציבו הנוכחי. לדבריו, החל מהשנה יפעל המשרד לצמצום מספר בעלי לקויות הלמידה ותלמידים לקויי למידה לא יקבלו תוספת שעות, אלא במקרים החמורים. ואכן בימים אלו מתחיל משה"ח בפעולה לצמצום מספר התלמידים לקויי הלמידה המקבלים תוספת שעות ותגבור. לחילופין מתכוון המשרד להעניק לצוותי המורים בבתיה"ס, שלא תמיד מיומנים בעבודה עם התלמידים לקויי הלמידה, תמיכה לעבודה עמם בתוך המסגרת הרגילה. במשרד מכנים פעולה זו "מתן מענה דיפרנציאלי להכלת תלמידים".

 -  הסחות דעת, חוסר מנוחה והיפראקטיביות הם מאפיינים שיכולים לפגוע בריכוז בלימודים, בחיי החברה ובהתפתחות האישית. קיימות שיטות טיפול בבעיות קשב ואנשים המתמחים בתחום זה עוזרים להתגבר על בעיות ולשפר את התפקוד למי שסובל מהם. עדיף להגיע בשלב גילוי מוקדם כדי למנוע דימוי עצמי נמוך, פגיע בהישגים לימודיים ובעיות התנהגותיות וחברתיות. במקרה של חשש לבעיית קשב וריכוז, מומלץ מאוד לקחת את הילד לאבחון ובמידת הצורך להתאים לו את הטיפול המתאים.

דרונט בניית אתרים
השתלמויות מורים | לימודי חינוך | תוכניות העשרה | הפרעות קשב וריכוז | עיצוב סביבה לימודית | ספרי לימוד | עזרי לימוד | מחשבים בחינוך | ציוד עזרה ראשונה | קורס עזרה ראשונה | טיפול בעזרת בעלי חיים | למידה מתוקשבת | אומנויות הבמה | הצגות לילדים | רפואה משלימה | אימון אישי לילדים | יעוץ כלכלי | טיפול בהפרעת קשב | ספרי לימוד משומשים | אבטחת טיולים | תואר ראשון בחינוך | חינוך