11/8/2022
בנק יהב
טבע מעודכן
מופ"ת
סמינר הקיבוצים 12

מנכ"לית משרד פירטה את צעדי ההתייעלות שינקוט משרד החינוך

"הקיצוץ שמבקש האוצר להנהיג בתקציב משרד החינוך בא לממן את הוצאות ההצטיידות הביטחונית ואינו למטרת מימון רפורמת אופק חדש", כך אמרה היום מנכ"לית משרד החינוך, שלומית עמיחי,  בתדרוך עיתונאים בנושא צעדי התייעלות במטה ובמחוזות המשרד.

עמיחי ביקרה בחריפות את הצהרות האוצר על כוונתו לבטל את מינהל החינוך ההתיישבותי-פנימייתי,  והצהירה כי משרד החינוך יתנגד בכל תוקף לתוכנית זו. לדבריה, מינהל החינוך ההתיישבותי-פנימייתי מפעיל את הפנימיות, המשרתות עולים ואוכלוסיות חלשות נוספות,  שמכל העולם באים ללמוד עליהן. עמיחי הוסיפה, כי החינוך ההתיישבותי-פנימיתי מסייע למדינה בכל מצוקותיה ובכל עלייה, ומשמש דוגמה אמיתית לאינטגרציה וגישור על פני פערים. "הפנימיות לא ייסגרו בגלל שמישהו רוצה לחסוך. אני מציעה להוריד את הנושא מסדר היום - אנחנו מתנגדים לכך בגדול", אמרה עמיחי.

גם על הצהרת האוצר על כוונתו לאחד את מחוזות משרד החינוך כדי לחסוך בכוח אדם הייתה למנכ"לית משרד החינוך ביקורת קשה. לדבריה, משרד החינוך בדק ומצא כי איחוד המחוזות יחסוך כ-10 משרות בכל מחוז ולא יותר. לטענתה, במשרות של מפקחים, למשל, אי-אפשר יהיה לחסוך כי גם כך חסרים מפקחים. "לתת למפקחת על גנים להיות אחראית ל-500 גנים הרי אי-אפשר", ציינה עמיחי.

מנכ"לית משרד החינוך פירטה את צעדי ההתייעלות במטה ובמחוזות, שינקוט משרדה בתקופה הקרובה. כתוצאה מצעדים אלה, תצומצם מצבת כוח האדם במטה ובמחוזות בכ-200 עובדים. לדברי המנכ"לית, הממשלה החליטה לפני כשנה וחצי על קיצוץ של כ-250 עובדים במטה ובמחוזות. עד לקיצוץ מוקפאים תקני כוח האדם במשרד. לדבריה, עד כה התנהל תהליך ההתייעלות בעצלתיים - כל עובד שפרש ממשרתו  - התקן שלו חוסל, ולא על פי צרכי המשרד. עד כה פרשו רק כ-50 עובדים.ההתייעלות תחסוך לקופת המשרד כ-40 מיליון ש"ח.

"החלטתי שצריך לפעול בצורה נכונה. לכוון את ההתייעלות ולא להיסחף על פי מה שקורה",  אומרת עמיחי. לדבריה,  משרד החינוך יתייעל באמצעות עידוד פרישה מרצון בתנאים מועדפים של עובדים שמעוניינים בכך, ועל פי סדרי העדיפויות של המשרד. בדרך זו יפרשו כ-180 עובדים ותיקים,  מרביתם עד לסוף חודש דצמבר הקרוב ולכל המאוחר עד חודש אוגסט 2009. "אם ירצו יותר לפרוש, אני מאמינה שידו של האוצר תהיה פתוחה", הוסיפה מנכ"לית משרד החינוך.

צעדי ההתייעלות  יתמקדו במיוחד באגף לחינוך מבוגרים, שיהפוך ליחידה קטנה מאוד ומרביתו יבוזר בין יחידות אחרות של מטה משרד החינוך. חלק מתפקידי האגף יועברו, ללא תקצוב, למשרד לגמלאים. לדברי עמיחי, ביקש משרד החינוך מהמשרד לגמלאים לקחת על עצמו אחריות לניהול הקתדראות ברשויות המקומיות, המעניקות הרצאות וסימינרים בנושאים שונים, בעיקר לגמלאים. הפעילות להשלמת השכלה למבוגרים תעבור לאחריות המינהל הפדגוגי. עמיחי הוסיפה, כי האגף לחינוך מבוגרים ימשיך להפעיל את האולפנים לעולים חדשים, אך פעילותם של אלה כבר צומצה מאוד, וכ-220 מורי אולפנים פרשו לאחרונה מרצון בתנאים מועדפים. פעילויות בנושא הורים וילדים, שהתקיימו בחסות האגף לחינוך מבוגרים, יועברו לשפ"י (השירות הפסיכולוגי ייעוצי).

גם אגף שח"ר - שירותי חינוך ורווחה, המציין 20 שנים להקמתו, יפסיק למעשה להתקיים כתוצאה מתהליך ההתייעלות של משרד החינוך. לדברי עמיחי, האגף ימשיך להתקיים, אך במודל אחר של עבודה. לדבריה, ימונה בקרוב סמנכ"ל לקידום השיוויון במערכת החינוך, השתלמויות והכשרה, שיהיה אחראי לנושא מניעת נשירה וצמצום פערים במערכת החינוך. הסמכויות של אגף שח"ר יחולקו בין אגפים אחרים של משרד החינוך.
המנכ"לית טוענת, כי נוצרה במשרד החינוך תרבות שלפיה רק אגף שח"ר פותר בעיות של אי-שיוויון, מה שפטר את האגפים האחרים מלעסוק בנושא זה. תפקידי אגף שח"ר כיום יבוזרו בין המינהל הפדגוגי, האגף לחינוך על יסודי והאגף לחינוך יסודי. לטענת עמיחי, ביזור זה יגרום לכך שאגפים אלו יפנו משאבים בראש ובראשונה לאוכלוסיות החלשות של התלמידים ורק לאחר מכן לאוכלוסיות חזקות יותר.

חרב ההתייעלות/קיצוץ תונף גם על מינהל חברה ונוער. לדברי עמיחי, חלק מהעבודה של המינהל הפכה במהלך השנים  לחופפת לעבודתם של מינהלים ואגפים אחרים במשרד החינוך. לדבריה, במינהל חברה ונוער נעשית בימים אלה חשיבה  על היערכות מחודשת, תוך צמצום תקנים משמעותי. התוכנית להיערכות החדשה תוגש להנהלת המשרד בימים הקרובים.

קיצוץ נוסף ייעשה בכוח העזר במטה המשרד ובמחוזות. לדברי עמיחי, לאחר הקיצוץ בכוח האדם, המשרד יתבע מהאוצר תקנים חדשים לצרכים מיוחדים ומתפתחים, שהוקפאו עד כה, כמו תקנים להובלת רפורמת אופק חדש עבור צוות של עד 10 עובדים, עיבוי אגף מינהל ותכנון  ש"נעלם בשנים האחרונות", ועיבוי אגף הגזברות, שתפקודו , לדבריה, לקוי בשל מחסור בכוח אדם.

הדפסשלח לחבר הוסף תגובה
תקופת הקורונה

לא מנויים על קו לחינוך? הירשמו עכשיו ללא עלות

        


קו לחינוך, היסמין 1 רמת אפעל. 03-6354484

בנק יהב
באנר שמאל 1 270 125
אחוה תואר שני
חינוך בארץ ובעולם

משרד החינוך יצמצם את ההטבות הניתנות לתלמידים בעלי לקויות למידה
מספרם של התלמידים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז במערכת החינוך עלה בשנים האחרונות בצורה תלולה. בתיכונים לא מעטים, בעיקר ביישובים מבוססים, מגיע מספר התלמידים שאובחנו כלקויי למידה ומקבלים התאמות בבחינות והטבות שונות ל-25% מכלל התלמידים. מסתבר, כי משה"ח לא נערך לעלייה זו. כך, בכנס שהתקיים סמוך לפתיחת שנת הלימודים תשע"ב, אמר מנכ"ל משה"ח היוצא, ד"ר שמשון שושני, כי משה"ח לא צפה את הגידול העצום במספר התלמידים לקויי הלמידה בשנתיים האחרונות, ואינו מסוגל להתמודד עמו בתקציבו הנוכחי. לדבריו, החל מהשנה יפעל המשרד לצמצום מספר בעלי לקויות הלמידה ותלמידים לקויי למידה לא יקבלו תוספת שעות, אלא במקרים החמורים. ואכן בימים אלו מתחיל משה"ח בפעולה לצמצום מספר התלמידים לקויי הלמידה המקבלים תוספת שעות ותגבור. לחילופין מתכוון המשרד להעניק לצוותי המורים בבתיה"ס, שלא תמיד מיומנים בעבודה עם התלמידים לקויי הלמידה, תמיכה לעבודה עמם בתוך המסגרת הרגילה. במשרד מכנים פעולה זו "מתן מענה דיפרנציאלי להכלת תלמידים".
מידע נרחב על טיפול הרגשי ולקויות למידה

הסחות דעת, חוסר מנוחה והיפראקטיביות הם מאפיינים שיכולים לפגוע בריכוז בלימודים, בחיי החברה ובהתפתחות האישית. קיימות שיטות טיפול בבעיות קשב ואנשים המתמחים בתחום זה עוזרים להתגבר על בעיות ולשפר את התפקוד למי שסובל מהם. עדיף להגיע בשלב גילוי מוקדם כדי למנוע דימוי עצמי נמוך, פגיע בהישגים לימודיים ובעיות התנהגותיות וחברתיות. במקרה של חשש לבעיית קשב וריכוז, מומלץ מאוד לקחת את הילד לאבחון ובמידת הצורך להתאים לו את הטיפול המתאים.

דרונט בניית אתרים
השתלמויות מורים | לימודי חינוך | תוכניות העשרה | הפרעות קשב וריכוז | עיצוב סביבה לימודית | ספרי לימוד | עזרי לימוד | מחשבים בחינוך | ציוד עזרה ראשונה | קורס עזרה ראשונה | טיפול בעזרת בעלי חיים | למידה מתוקשבת | אומנויות הבמה | הצגות לילדים | רפואה משלימה | אימון אישי לילדים | יעוץ כלכלי | טיפול בהפרעת קשב | ספרי לימוד משומשים | אבטחת טיולים | תואר ראשון בחינוך | חינוך