28/6/2022
בנק יהב
טבע מעודכן
מופ"ת
סמינר הקיבוצים 12

היום הראשון ללימודים; מקבץ ידיעות מרחבי הארץ

אהוד אולמרט ויולי תמיר יפתחו את שנת הלימודים בבית הספר כסולות בנצרת עילית; ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ושרת החינוך, יולי תמיר, יפתחו את שנה"ל בביה"ס כסולות בנצרת עילית. נמסר כי במשטרה חוששים שתגבור האבטחה לקראת הביקור וריכוזו סביב כסולות יגרע מנוכחותם של שוטרים סביב בתי"ס אחרים באזור.
הנשיא ומנכ"לית משה"ח יפתחו את שנה"ל בביקור בעיר; הביקור יחל עם משמרות הזה"ב בצומת הרחובות יהודה וגד בבקעה, יימשך בבי"ס אפרתה ויסתיים בביה"ס היסודי בבית צפפה.
ועדת החינוך של הכנסת תפתח את שנה"ל בקרב תלמידים יוצאי אתיופיה; ועדת החינוך של הכנסת פותחת את שנה"ל בבתיה"ס של האגודה לקידום החינוך בכפר סבא. האגודה מפעילה את מרכז ההיגוי של יוצאי אתיופיה במערכת החינוך. המרכז פועל להעלאת אחוז הזכאים לבגרות של עולי אתיופיה, המגיע כיום ל-43%. המרכז גם מפעיל 50 מגשרים חינוכיים, הפועלים ב-115 בתי"ס ברחבי הארץ.
בעיות פתיחת שנה"ל בעיקר במגזר הערבי; בלוד, בכבול ובג'דיידה-מכר הוכרזה השבתה כוללת, וכן ישבתו ברהט (למעט החינוך המיוחד), בתיכון שיזף בחיפה, בבית הספר היסודי נאיף קבלן בבית ג'אן ובירכא. מדובר באלפי תלמידים שלא יחלו את שנה"ל.
בחיפה; שני פרויקטים בסכנת סגירה; הארכת שעות השהייה של המורים בבתיה"ס תאפשר גם הארכת יום הלימודים בשיתוף עם חברת המתנ"סים, כך נמסר מעיריית חיפה. הכוונה להעביר חלק מהחוגים שבמתנ"סים לביה"ס בשעות אחה"צ. הבעיה היא חרב סכנת הקיצוצים, שהשלטון המקומי יודע כי היא מונחת על צווארו. פרויקט נוסף, הקלאבים, נמצא אף הוא בסכנה מאותה סיבה. בפרויקט, שיחל בעירוני א' ובחוגים, יצטרכו תלמידי בתיה"ס לבחור להצטרף או להקים קלאב, שיתמקד בנושאים שונים, כמו מדע, טבע, מוסיקה, חקר החלל ועוד.
 ההשתתפות בקלאבים תהיה חובה ומטרתה לעודד את התלמידים לעסוק בפעילויות לימודיות-חברתיות מעבר לשעות הלימודים.
ברעננה חסר מבנה לביה"ס הדמוקרטי; כאשר כמעט כל ילדי רעננה יכנסו לכיתות, תלמידי ביה"ס הדמוקרטי יהיו ברחוב והכול בגלל חוסר הרצון והיכולת של ראש העיר לתת מענה אמיתי ומקצועי לצרכי קהילת הדמוקרטי, כך אומרת עו"ד מלי פולישוק-בלוך, המלווה את בית הספר מיום הקמתו, ומסבירה: " זוהי שערורייה בעיניי. מאז הקמתו לפני חמש שנים, מחפש ביה"ס מבנה ראוי. אולם, עיריית רעננה מסרבת לסייע והוא עובר ממקום למקום, כאשר בכל פעם מסלקים אותם מהמבנה בטענה שאינו מתאים לבי"ס. בפועל, העירייה מזניחה את תלמידיה וזורקת אותם ללמוד ברחוב." עוד מוסיפה פולישוק-בלוך, המועמדת לראשות עיריית רעננה, "גם בתקופת היותי חברת כנסת ויו"ר ועדת החינוך בכנסת  עזרתי להם כל פעם שהיה צורך, ולצערי פעמים רבות אכן הייתה נחוצה עזרה חיצונית. אינני מבינה מדוע מצאו ראשי הערים הסמוכות מקום מכובד וראוי לבי"ס דמוקרטי - בהוד השרון, בכפר סבא, בחדרה ובמקומות רבים נוספים -  ורק ברעננה, עיר של סובלנות ופלורליזם, דווקא החינוך שמרני וקופא על שמריו." ב- 1/9/2008, בשעה 8 בבוקר, תצטרף מלי פולישוק-בלוך, לתלמידי ביה"ס על מדרגות עיריית רעננה, בתקווה לשנות את רוע הגזירה.
בפתח תקוה; ועד ההורים הודיע כי ימנע פתיחת השנה; ועד ההורים העירוני בפ"ת הודיע כי ישבית את הלימודים בעיר בתחילת השנה, למעט החינוך המיוחד, בשל בעיות בטיחות ובעיות נוספות, כמו שיבוץ לא תקין של תלמידים, חוסר טיפול בתלמידים אתיופים ועוד. מהעירייה נמסר כי בשל הבחירות הקרובות לרשויות, מושפע הוועד ממניעים פוליטיים של גורמים שונים בעיר, וכי העירייה תפתח את שנה"ל כסדרה. הבוקר (ב') נודע כי השביתה בפ"ת תבוטל.
בגן יבנה; חוקים במקום לב; 200 תלמידי פנימיית בית אפל לא יוכלו לנסוע בהסעות לבתיה"ס ביישוב כיון שהם לא עומדים בקריטריון שקבע משה"ח למרחק ההסעה. ממשה"ח נמסר בתגובה כי על הפנימייה להגיש בקשה מיוחדת לכל תלמיד בנפרד, והיא תישקל לגופה. בבית אפל תלמידים שהוצאו מבתים קשים במיוחד.
בירושלים; תלמידים חרדים ילמדו בבתי"ס חילוניים; עיריית ירושלים, שרצתה להקים גנים חרדים בקריית יובל, עבור האוכלוסייה החרדית שבה, נתקלה בהתנגדות עזה של התושבים. לפיכך החליטה העירייה להקים את הגנים בבתיה"ס ארגנטינה ודנמרק, שבהם כיתות ריקות בשל הידלדלות האוכלוסייה.
בשדרות; בתיה"ס אינם מוכנים לפתיחת שנה"ל בשל בעיות בתחום כיבוי האש. למרות זאת תיפתח שם השנה כסדרה.

ויש גם נקודות אור;
בחולון; חמישה מנהלים חדשים נכנסים לתפקידם, בי"ס שקוף אחד נפתח - בי"ס שמיר החדש, שנבנה בטכנולוגיות חדשות, יחל לפעול עם תחילת שנה"ל עם 33 תלמידים בכיתה. ביה"ס זכה כבר לכינוי השקוף בשל המבנה המיוחד עם החלונות הרחבים, שמכניסים אליו אור.
תלמידי כיתה י' מקרית ים יוכלו להתגייס לצה"ל עם תואר ראשון; פרויקט במימון אורט העולמי והעירייה יאפשר לתלמידי הקרייה ללמוד באוניברסיטת חיפה מדעים ומתמטיקה. גם תלמידי י"א יוכלו להצטרף לפרויקט ולדחות את הגיוס בשנה. אוניברסיטת חיפה הקצתה 100 מקומות לתלמידים העיר, אשר יבקשו להצטרף לתוכנית, וכל אחד מהמשתתפים יזכה במלגה מלאה למימון לימודיו. הקריטריון היחיד לקבלה הוא ציונים גבוהים במקצועות המתמטיקה ומדעי המחשב וכן מוטיבציה גבוהה, כיון שהלימודים מחייבים השקעה עצומה, הרבה מעבר ללימודים הרגילים.
באילת; השקעות מאסיביות בשיפוצים בבתיה"ס; עיריית אילת השקיעה כ-4.5 מיליון שקלים בשיפוצי קיץ ובהכנת מוסדות החינוך לקראת פתיחת שנת הלימודים. בבי"ס בגין מנגנוני דלתות והותקנו משתנות. בתיכון גולדווטר הותקנו מערכת צלצולים וגלאי עשן, והוחלפה צנרת כיבוי אש. בתיכון רבין הוחלפו ידיות וסורגים. באורים'הוכשרה מדרכה חדשה לנכים, והוחלפו החלונות. כמו כן הוחלפו בכמה בתי"ס קווי מים, הושלמו אביזרי בטיחות, בוצעה הדברה והותקנו ספסלים.

הדפסשלח לחבר הוסף תגובה
תקופת הקורונה

לא מנויים על קו לחינוך? הירשמו עכשיו ללא עלות

        


קו לחינוך, היסמין 1 רמת אפעל. 03-6354484

באנר שמאל 1 270 125
בנק יהב
אחוה תואר שני
חינוך בארץ ובעולם

משרד החינוך יצמצם את ההטבות הניתנות לתלמידים בעלי לקויות למידה
מספרם של התלמידים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז במערכת החינוך עלה בשנים האחרונות בצורה תלולה. בתיכונים לא מעטים, בעיקר ביישובים מבוססים, מגיע מספר התלמידים שאובחנו כלקויי למידה ומקבלים התאמות בבחינות והטבות שונות ל-25% מכלל התלמידים. מסתבר, כי משה"ח לא נערך לעלייה זו. כך, בכנס שהתקיים סמוך לפתיחת שנת הלימודים תשע"ב, אמר מנכ"ל משה"ח היוצא, ד"ר שמשון שושני, כי משה"ח לא צפה את הגידול העצום במספר התלמידים לקויי הלמידה בשנתיים האחרונות, ואינו מסוגל להתמודד עמו בתקציבו הנוכחי. לדבריו, החל מהשנה יפעל המשרד לצמצום מספר בעלי לקויות הלמידה ותלמידים לקויי למידה לא יקבלו תוספת שעות, אלא במקרים החמורים. ואכן בימים אלו מתחיל משה"ח בפעולה לצמצום מספר התלמידים לקויי הלמידה המקבלים תוספת שעות ותגבור. לחילופין מתכוון המשרד להעניק לצוותי המורים בבתיה"ס, שלא תמיד מיומנים בעבודה עם התלמידים לקויי הלמידה, תמיכה לעבודה עמם בתוך המסגרת הרגילה. במשרד מכנים פעולה זו "מתן מענה דיפרנציאלי להכלת תלמידים".
מידע נרחב על טיפול הרגשי ולקויות למידה

הסחות דעת, חוסר מנוחה והיפראקטיביות הם מאפיינים שיכולים לפגוע בריכוז בלימודים, בחיי החברה ובהתפתחות האישית. קיימות שיטות טיפול בבעיות קשב ואנשים המתמחים בתחום זה עוזרים להתגבר על בעיות ולשפר את התפקוד למי שסובל מהם. עדיף להגיע בשלב גילוי מוקדם כדי למנוע דימוי עצמי נמוך, פגיע בהישגים לימודיים ובעיות התנהגותיות וחברתיות. במקרה של חשש לבעיית קשב וריכוז, מומלץ מאוד לקחת את הילד לאבחון ובמידת הצורך להתאים לו את הטיפול המתאים.

דרונט בניית אתרים
השתלמויות מורים | לימודי חינוך | תוכניות העשרה | הפרעות קשב וריכוז | עיצוב סביבה לימודית | ספרי לימוד | עזרי לימוד | מחשבים בחינוך | ציוד עזרה ראשונה | קורס עזרה ראשונה | טיפול בעזרת בעלי חיים | למידה מתוקשבת | אומנויות הבמה | הצגות לילדים | רפואה משלימה | אימון אישי לילדים | יעוץ כלכלי | טיפול בהפרעת קשב | ספרי לימוד משומשים | אבטחת טיולים | תואר ראשון בחינוך | חינוך