2/3/2024
בנק יהב
טבע מעודכן
מופ"ת
סמינר הקיבוצים 12

מטפלים בילדים? לרשותכם קלפי סימפוניה של אור

5/01/2010

הקדמה אישית

קלפי סימפוניה של אור הם הזמנה למסע אל עבר העושר הפנימי הטמון בכל אחד ואחת מאיתנו ואל האהבה והקסם שבעולם סביבנו. באמצעות המפגש עם הקלפים, נוכל להתחבר לנשמה הגבוהה שלנו היונקת ממקורות עליונים, להכיר את האמת שבתוכנו וללמוד כיצד להטיב את חיינו.

השימוש בקלפים יכול להיות באמצעות מפגש ישיר של האדם הפרטי עם הקלפים מתוך חיבור אישי לסוגיות מעסיקות כמו: פרידה מקשר, חוסר יכולת להשליט משמעת, קושי ביצירת אינטימיות, חוויה של 'העולם לא רואה אותי' ועוד. 

אני מזמינה כל אחד ואחת מכם להיפגש עם הקלפים הללו במקום שהם פוגשים אתכם במסע החיים שלכם. תוכלו להתבונן בהם כשאתם לבדכם, עם חברים, במסגרת המשפחה, ובמסגרות שונות של הדרכה וטיפול. הקלפים תמיד יחכו להתגלות בעבורכם ולהוביל אתכם למחוזות רצויים עבורכם. תנו את אמונכם בהם ואפשרו להם לסייע לכם לממש עצמכם ולהגשים את החוכמה והיופי האצורים בכם.

הקלפים מתאימים לכל אדם בין אם הוא מטפל, יועצת ארגונית, מנחה קבוצות, מספרת סיפורים, מאמן, מורה, הורה או  ילד. כל אחד מאלו יכול לקחת את הקלפים לשימושו הוא, בין אם הוא פסיכולוג המבקש להעמיק במקורות הרגשיים של האדם ובין אם זו ילדה המבקשת ליהנות מן הציורים ולבנות לה עולם של דמיון עשיר וסיפורי דרך הקלפים.

ניתן גם לעבוד עם הקלפים בקבוצה בין אם בצורה משחקית או בין אם בצורה טיפולית יותר. ישנה אופציה, אחרי שמיציתם את אלו שלכם, להגיע אלי לטיפול, מבוגרים, ילדים או משפחה על פי שיטה שפיתחתי המשלבת את ההיבט הפילוסופי, הפסיכולוגי והרוחני. ניתן גם להזמין אותי להדרכה על העבודה עם הקלפים.

הייתי רוצה לספר לכם איך נוצרו הקלפים. אני זוכרת שכשהייתי ילדה חוויתי את עצמי כביישנית וכחסרת ביטחון. היה לי קשה להביע את עצמי ומקורות העוצמה שלי לא היו נגישים לי. באותה תקופה לדוגמא, התקשיתי לדבר או לענות למורה כשהייתה מבקשת ממני לקרוא את השיעורים. זה היה כאילו פי גוזר על עצמו שתיקה, אך ידעתי בתוכי, במקום נסתר, שבעתיד אוכל לבטא את האני האמיתי שלי. אז, רציתי שתהיה לי כפילה שתדבר בשמי, כאשר גדלתי מצאתי את השיר של המשורר היווני קונסטנטינוס קוואפיס (בין השנים: 1863 – 1933) שביטא את מחשבותיי דאז.

"נסתרות":

מכל אשר עשיתי ומכל אשר אמרתי

אל ינסה איש להסיק מי הייתי.

היה מכשול שבעטיו שובשו

מעשי ואורחות חיי כולם. [...]

בעוד שנים, בחברה נאורה יותר,

יופיע מישהו בצלמי

שיוכל לפעול ולהופיע בגלוי.

(קוואפיס, ק' (1978). שירים. תל-אביב: ספרית פועלים. עמ' 16)

לעיתים נדמה שהקלפים הם ישות שנולדה וכאילו חיה ומדברת בעצמה.

השנים, חברים והזדמנויות חברתיות אחרות אילצו אותי לבחור בין להיות אדם סגור מן העולם או לאתגר עצמי עד כאב ולצאת מן הקונכייה אל העולם ולהיות חשופה עד כלות, עד שאלמד להיות אני בחוץ. טבילת אש זו לקחה שנים של עבודה קשה ושל מאמץ בלתי נלאה עד שהגעתי עד הלום, הלומת קרבות ומאוד מרוצה.

לימים, גיליתי בתוכי את המתנות היפות שקיבלתי מהורי ומסביבתי ושיעודי בחיים הוא להעניקם לאחרים. כאשר הכרתי כי זכיתי במתנת החינוך ובמידה של הענקה לאחרים התחלתי לטפל באנשים וללמד. פיתחתי שיטה המתייחסת לאדם כשלם ובה אני משלבת שלושה היבטים: ההיבט השכלי (הפילוסופי), ההיבט הרגשי (הפסיכולוגי) וההיבט הרוחני. בעזרת היבטים אלה אני נפגשת עם מבוגרים וילדים כדי לפענח עימם את סוד הקושי שבחייהם, כדי לקלף את הקליפות ולהגיע אל התוך המאפשר לחיות טוב ולטוות חלומות. בתהליך הזה אנו הופכים מאגו לכלי שיכול להתמלא באור כדי להעניקו לאחרים. דרך חיים כזאת יכולה לאפשר לנו ליצור דיאלוגים משמעותיים, לפתח מערכות המבוססות על כבוד הדדי, לשפר את מערכות היחסים שלנו, ולהגדיל את ההקשבה, את החשיבה ואת גיבוש הערכים בחיינו.

כאשר הגעתי לתובנות אלו כתבתי את הספר “סימפוניה של אור – מסעותיי בעץ החיים” (בהוצאת נוצה וקסת) שהביא לביטוי את המסע האישי שלי בעקבות הספירות של הקבלה, כתיבה שהביאה הרבה הנאה ואור לחיי. הנני אדם מאמין גם אם איני חיה את חיי בצורה ההלכתית המקובלת. אני חיה על פי רוח הקבלה בדרך שאני מבינה אותה ולכן הקלפים בעיני יכולים להתאים לכל אדם, בין אם הוא דתי או חילוני. כל אחד יכול לפגוש דרכם את המהויות העמוקות שלו ודרך שיח עימם להטיב עצמו כאדם.

אחרי שכתבתי את הספר, היה לי חלום, להעניק ביטוי ויזואלי לערכים שפיתחתי בספר כמו: אהבה, נתינה, גבולות, אחריות, ביטחון, מנהיגות ועוד. היום, בשמחה גדולה, אני מגישה לכם אותם, את הקלפים המצוירים, כדי שתוכלו ליהנות מהם, כפי שאני נהניתי מן המסע עימם.

לתפיסתי, הקבלה היא ביטוי למחשבה היהודית העתיקה, הכוללת את הסודות של האדם כיצד לשפר את חייו ביום יום. כאשר האדם מתחבר לשפע האור שמסביבו הוא יכול לזכות בהבנה מדויקת המאפשרת הכרת האמת והטוב בחייו כדי לחיות חיים מאושרים יותר. המערכת המרכזית של הקבלה היא הספירות המסייעות להכרת האלוהות ושל מה שמעבר לנו. עשר הספירות: כתר, חוכמה, בינה, חסד, גבורה, תפארת, נצח, הוד, יסוד, מלכות, אם כן, מייצגות את היסודות הגבוהים מאיתנו שיש בידם לתרום לשיפור חיינו. הספירות יכולות להיתפס גם כאבני יסוד פסיכולוגיים היוצרים את מבנה אישיותנו.

52 הקלפים מחולקים לעשר סדרות, על פי הספירות. כל ספירה מופיעה בצבע אחר ובצירוף שם הספירה. חלוקת הקלפים היא כדלהלן במספר סידורי על פי סדר הקלפים מ כתר ועד מלכות:

א. כתר (סגול עדין)

1. נס – להקשיב לניצוצות הנס !

2. מעבר לטוב ולרע – לראות מעבר לדברים המוכרים !

3. אלוהים ומלאכים – לזכור את המלאך שלי !

4. הנשגב - לצעוד בשבילים מפתיעים אל האור !

5. רצון – להניח לרצון להיות !

6. תענוג – לתת לבועות התענוג להתגלות !

7. נשמה – להחזיק בקצה הנשמה שלי !

8. מקדש – לפגוש את המקדש בתוכי ובחיי !

9. נאמנות – לחוש את עומק הנאמנות שלי !

10. אמונה –  לגעת בדברים הסמויים מן העין !

ב. חוכמה (כחול)

11. אופק – לנוע אל מרחבי האופק שלי !

12. סוד – להאזין לסוד הבריאה !

13. יצירה – להתחבר עם כוח היצירה !

14. מחשבה – להכיר את המחשבות המרחפות סביבי !

ג. בינה (בורדו)

15. תבונה – אשרי הבינה להבדיל בין הדברים !

16. איזון – גילוי עצמי בנקודת האיזון !

17. התבוננות – להתבונן עד שיתגלה משהו חדש !

18. חשיבה – לשוט עם הגלים בדרך החשיבה !

19. הבנה – לחוש את קצות ההבנה !

ד. חסד (תכלת)

20. חסד – לפתוח את הלב אל רגעי החסד !

21. אהבה – להכיר את האהבה – בשקט !

22. נדיבות – למצוא נדיבות בתוכי !

23. נתינה – להיות נכון לתת !

ה. גבורה (צהבהב)

24. גורל – להקשיב לשעון הזמן הפועם !

25. צדק – מי צודק – אני או היקום?

26. יראה – לשמוע את קול הכבוד !

27. אחריות – לנוע אל מרחבי המוכר והאחראי !

28. גבולות – להתרגע ברווח של הגבול !

ו. תפארת (סגול כהה)

29. אור וחושך – להיות לצד יתרון האור והחושך !

30. שלום – למצוא את שלום הבית !

31. אצילות – לצאת לדרך האצילות !

32. דרך האמת – להדליק את אור האמת !

33. שביל הזהב – להפתיע את האוצר שבדרך !

34. חמלה – לחבק כל יצור חי בחמלה !

ז. נצח (חום)

35. נדר – להתמסר לנצח חיי !

36. עוצמה – לפרוץ אל עוצמת חיי !

37. ביטחון – להתמלא באישור לחיים !

38. כושר עמידות – לחרוט עמידה איתנה !

39. ניצחון – לחיות ושוב לחיות !

ח. הוד (ורוד)

40. ברכה – להקשיב להד הרוח הטובה !

41. תום – להיזכר באיכות הטהורה !

42. יופי – להינשא על אדוות היופי !

43. ענווה – להשתחוות לנוכחותי !

44. הכרת תודה – לרקום שיר הלל !

ט. יסוד (כתום)

45. תיקון עולם – יגעת ומצאת – תיקנת !

46. צדיקות – להיות צדיק יסוד עולם !

47. אסתטיקה אנושית – לתת יד לטוב הקיים !

48. כף זכות – לזכות אחרים מן השפע !

י. מלכות (ירוק)

49. מן הכוח אל הפועל – להגשים את תכלית הרוח !

50. מנהיגות – אפשרות להיות מנהיג !

51. שורשיות – למצוא את המיקום שלי !

52. מודעות – לצפות בעצמי !

לכל קלף מצורף משפט המרמז על איכות המתגלמת בקלף.

בהמשך הספרון מוצע מידע על הקלפים שיאפשר להכיר את המורכבות שלהם על המשמעויות הסימבוליות והצבעוניות שבהם. כמו כן, יוצעו משמעויות פילוסופיות ופואטיות של הקלפים והצעות למימוש הקלפים בחיים.

וכעת, הביאו בעיקר את יכולת ראיית העולם כפלא אל הקלפים וצאו למסע שלכם.

 

לפרטים נוספים, לחצו כאן

הדפסשלח לחבר הוסף תגובה
בנק יהב
באנר שמאל 1 270 125
אחוה תואר שני
השתלמויות מורים | לימודי חינוך | תוכניות העשרה | הפרעות קשב וריכוז | עיצוב סביבה לימודית | ספרי לימוד | עזרי לימוד | מחשבים בחינוך | ציוד עזרה ראשונה | קורס עזרה ראשונה | טיפול בעזרת בעלי חיים | למידה מתוקשבת | אומנויות הבמה | הצגות לילדים | רפואה משלימה | אימון אישי לילדים | יעוץ כלכלי | טיפול בהפרעת קשב | ספרי לימוד משומשים | אבטחת טיולים | תואר ראשון בחינוך | חינוך