16/6/2024
בנק יהב
טבע מעודכן
מופ"ת
סמינר הקיבוצים 12

ידיעות מהמחוזות: מחוז צפון - יסייע; מחוז חיפה - "באתי לקדם"; מחוז ירושלים- לא ייסגר; מחוז מרכז - מודל; מחוז תל אביב- קוד עירוני

11/03/2010

מחוז צפון - יסייע - מנהלת המחוז, אורנה שמחון, קיימה בשבוע שעבר ישיבת עבודה עם מנהלי בתיה"ס בקריית שמונה, הנהלת העירייה ומפקחי היישוב.

בפגישה ציינה מנהלת המחוז, כי התוכנית הפדגוגית הרשותית, שמגבשת עיריית קריית שמונה בשנה האחרונה בשיתוף עם המנהלים והמפקחים, תזכה לתמיכה משמעותית מהמחוז. התוכנית מתמקדת בשלושה יעדים עיקריים; קידום הישגי התלמידים - בשלב הראשון במתמטיקה ועברית ואחר כך גם באנגלית ובמדעים, פיתוח מקצועי של עובדי ההוראה וחיזוק הקשר של בתיה"ס והקהילה, כולל העצמת מנהיגות ההורים. התוכנית הרשותית גם כוללת שינויים ארגוניים ומבניים במערכת החינוך ביישוב. התוכנית תופעל החל משנת הלימודים הבאה, תשע"א.

מהמחוז נמסר, כי בישיבה הובע רצון להעניק ייחודיות לכל בי"ס בעיר. מנהלת המחוז תמכה ברעיון, והנחתה את הגורמים המקצועיים במחוז להתוות תוכנית לביצועו ולתקצובו.

 

מחוז חיפה - "באתי לקדם" - שר החינוך, גדעון סער, ביקר לאחרונה בעוספיה. אל הביקור נלוו; יו"ר המזכירות הפדגוגית, ד"ר צבי צמרת, סגן מנהל המינהל הפדגוגי, ד"ר משה דקלו, הממונה על החינוך הדרוזי והצ'רקסי, מהנא פארס, ומנהל המחוז, אהרון זבידה. במהלך הביקור קיים שר החינוך פגישת עבודה עם ראש מועצת עוספיה, ווגיה כיוף. "באתי לכאן במטרה לקדם את החינוך הדרוזי", אמר סער בפגישה. עם זאת הוסיף שר החינוך, כי קידום החינוך ביישוב מחייב נטילת אחריות בכל הרמות, ובמיוחד על ידי מנהלי בתיה"ס. לדבריו, גם מהתלמידים יש לדרוש לקחת אחריות אישית ולשפר את הישגיהם.

במהלך הביקור נמסר, כי משה"ח אישר להקים בי"ס יסודי נוסף ביישוב. עוד נמסר, כי משה"ח יקצה 800 אלף ש"ח לשיפוץ חטיבת הביניים ביישוב ו-300 אלף ש"ח לשיפוץ אולם הספורט בביה"ס. כמו כן יוסיף משה"ח שעות לימוד במקצועות הליבה ויועצים לבתיה"ס ביישוב.

לאחר הישיבה ביקר שר החינוך בחטיבת הביניים עוספיה, שבה נפגש עם המנהל, פוזאת חמדאן, ועם תלמידי כיתת מופ"ת למצוינות במתמטיקה ובפיזיקה, וצפה במספר שיעורים.

בהמשך היום ביקר סער בביה"ס יסודי ג' לתקשורת בדלית אל כרמל והשתתף, ביחד עם השר לענייני מיעוטים, פרופ' אבישי ברורמן, בטקס חלוקת מלגות לסטודנטים דרוזים מצטיינים.

 

מחוז ירושלים - לא ייסגר - ביה"ס הממלכתי "שפות ותרבויות" בבית שמש לא ייסגר בשנת הלימודים הבאה. על כך הודיע שר החינוך, גדעון סער, במהלך סיור שערך בשבוע שעבר בביה"ס. אל הסיור נלוו ראש עיריית בית שמש, משה אבוטבול, ובכירים ממשה"ח. סער הודיע, כי רישום התלמידים לביה"ס ייפתח מייד.

כזכור, הודיע ראש עיריית בית שמש לפני  כחודשיים, כי בשנת הלימודים הבאה לא ייפתחו בביה"ס כיתות חדשות. אבוטובול גם הכריז על כוונתו להקים במקום בי"ס חרדי. שפות ותרבויות הוא ביה"ס החילוני היחיד בשכונת רמת בית שמש, שמרבית תושביה הם חרדים.

בעקבות הודעת ראש העיר, נקט ועד ההורים של ביה"ס בצעדי מחאה, שאף הובילו לדיון בנושא זה בוועדת החינוך של הכנסת. גם משה"ח התנגד להודעה של ראש עיריית בית שמש. משה"ח אף הזהיר את אבוטבול, כי אם לא ייפתח את הרישום לביה"ס, יועברו סמכויות הרישום לבתיה"ס בעיר מהעירייה למחוז ירושלים.

במפגש עם שר החינוך הציג ראש עיריית בית שמש את בעיית המחסור הגדול במבני חינוך לתלמידים החרדים בעיר. שר החינוך הבטיח, כי בימים הקרובים תוקם ועדה, בהשתתפות בכירים ממשה"ח, שתבחן את צורכי מערכת החינוך בבית שמש. לדבריו, בהתאם למסקנות הוועדה תגובש תוכנית אב לטווח ארוך למערכת החינוך בעיר.מחוז מרכז -
מודל - מנכ"ל קבוצת עמל, שמעון כהן, ובכירי הקבוצה ביקרו לאחרונה בביה"ס הרב תחומי בטייבה. מקבוצת עמל נמסר, כי מטרת הביקור הייתה לחזק את ידי צוות המורים והמנהל, יוסף חאג' יחיא, על קידום רווחת התלמידים בביה"ס בשנה האחרונה, באמצעות מספר פרויקטים חדשניים. בין הפרויקטים; פתיחת מגמת ביוטכנולוגיה, הקמת מעבדות מתקדמות לביוטכנולוגיה ולמחשבים, הרחבת אולם הספורט ופתיחת חדר כושר. כמו כן נפתחו השנה בביה"ס כיתת מב"ר במסלול בגרות רגיל וכיתת אתג"ר.

מנכ"ל עמל בירך את המנהל והצוות ביה"ס על העלייה, בכ-10%, בשיעור הזכאות לבגרות בקרב בוגרי ביה"ס בתשס"ט. לדבריו, ביה"ס הרב תחומי טייבה מהווה מודל לבתי"ס רבים ברחבי הארץ, לא רק במגזר הערבי, בשל הישגיו הגבוהים והאקלים החינוכי החיובי.

מקבוצת עמל נמסר, כי בשבועות הקרובים ייפתח בביה"ס הרב תחומי טייבה בי"ס קהילתי לחוגים. בביה"ס יוצעו לתלמידים חוגי העשרה במוסיקה, מחול ואומנות ושיעורי עזר ותגבור במתמטיקה ואנגלית.

 

מחוז תל אביב- קוד עירוני - בחולון נחשף השבוע "הקוד העירוני לכבוד הדדי, משמעת והצבת גבולות במערכת החינוך". הקוד גובש במשך כשנה וחצי בעבודת צוותים ובסדנאות. הקוד הוצג בבתיה"ס בעיר בטקסים מיוחדים, שעסקו בסובלנות והצבת גבולות. מהעירייה נמסר, כי בתהליך גיבוש הקוד השתתפו 400 תלמידים, 120 מורים, כל מנהלי בתיה"ס בעיר וסגניהם, מועצת ההורים העירונית וועדי ההורים של בתיה"ס.

המטרה העיקרית של הקוד העירוני של חולון היא ליצור אקלים חיובי בבתיה"ס, הדוחה התנהגות לא מכבדת מצד תלמידים, מורים והורים.

הקוד העירוני, מציג נורמות של התנהגות נאותה, ומפרט את התגובה שתינתן בבתיה"ס בכל מקרה שיופרו. כך, למשל, מפורטות בקוד התגובות לביטויי אלימות מצד תלמידים. מעיריית חולון נמסר עוד, כי הקוד העירוני גובש בהלימה להנחיות משה"ח ולחוזר המנכ"ל בנושא.

לדברי ראש מינהל החינוך, אבינועם גרנות, הקוד מחייב את התלמידים גם מחוץ לכותלי בתיה"ס. לדבריו, מקרים חריגים של התנהגות אלימה של תלמידים מחוץ לביה"ס, יטופלו על ידי הצוות החינוכי של ביה"ס, בנוסף לטיפול במשטרה.

על יישום הקוד תפקח ועדה מרכזת עירונית. בוועדה חברים נציגים ממועצת העיר, ממינהל החינוך וממועצות התלמידים והנוער, מפקחים, מנהלי בתי"ס והורים.

הדפסשלח לחבר
באנר שמאל 1 270 125
בנק יהב
אחוה תואר שני
השתלמויות מורים | לימודי חינוך | תוכניות העשרה | הפרעות קשב וריכוז | עיצוב סביבה לימודית | ספרי לימוד | עזרי לימוד | מחשבים בחינוך | ציוד עזרה ראשונה | קורס עזרה ראשונה | טיפול בעזרת בעלי חיים | למידה מתוקשבת | אומנויות הבמה | הצגות לילדים | רפואה משלימה | אימון אישי לילדים | יעוץ כלכלי | טיפול בהפרעת קשב | ספרי לימוד משומשים | אבטחת טיולים | תואר ראשון בחינוך | חינוך