20/5/2024
בנק יהב
טבע מעודכן
מופ"ת
סמינר הקיבוצים 12

ידיעות מהמחוזות: חינוך התיישבותי - עובד מצטיין; מחוז צפון - דיאלוג מתמיד; מחוז מרכז - הפחתת האלימות; מחוז תל אביב - עבודה מעמיקה; מחוז דרום - אלימות מקוונת

28/01/2010

חינוך התיישבותי - עובד מצטיין - מנהל ביה"ס העל יסודי בכפר הנוער הדתי הודיות שליד טבריה, יחיאל שטרית, זכה החודש בפרס "העובד המצטיין" לשנת 2009 של עיתון ידיעות אחרונות.

בנימוקים להענקת הפרס מצוין, בין היתר; "שטרית מבצע תפקידו במסירות, מצליח להביא  את תלמידיו להישגים לימודיים, חינוכיים וערכיים גבוהים, ומכשיר את חניכיו לקראת שירות משמעותי בצה"ל מתוך אהבת העם והמולדת".

שטרית החל לעבוד בהודיות לפני 37 שנה כמדריך. לאחר מספר שנים התמנה שטרית למנהל פנימיית הכפר ומזה 25 שנה הוא משמש כמנהל ביה"ס.

שטרית הוא חבר צוות כפר הנוער הודיות הרביעי הזוכה בפרס העובד המצטיין; בפרס זכו במהלך השנים העובדת הסוציאלית, לייקה קופלוביץ', ואקונומית הכפר, אסתר לנגל, שפרשו מאז לגמלאות, ומרכז המשק ורכז מגמת מדעי החיים, שמואל סבג.

 

מחוז צפון - דיאלוג מתמיד - ביה"ס היסודי אלנואר במסעדה זכה בפרס החינוך הארצי למוסדות חינוך לשנת 2009. על כך הודיעה לאחרונה ועדת השיפוט של הפרס למנהלת המחוז, אורנה שמחון. את ביה"ס, השייך למגזר הדרוזי, מנהלת נעימה ספדי.

בנימוקי הוועדה להענקת הפרס מצוין, כי בביה"ס קיימת תרבות ארגונית המבוססת על תהליכים של דיאלוג מתמיד, למידה משותפת והבניית ידע. כמו כן מציינת הוועדה את שיתוף הפעולה בין המורים בביה"ס, שמפתחים ביחד תוכניות לימודים רב תחומיות. הוועדה גם משבחת את שיתוף הפעולה של ביה"ס עם ההורים והקהילה.

 

 

 מחוז מרכז - הפחתת האלימות - באשכול הפיס בטירה נערך ביום חמישי שעבר יום עיון בנושא הפחתת האלימות בבתיה"ס במגזר הערבי. יום העיון נערך במסגרת יוזמה משותפת של מחוז מרכז, ראשי הרשויות המקומיות במגזר הערבי במחוז ומשטרת ישראל. מטרת היוזמה היא להפחית את אירועי האלימות במגזר הערבי בכלל ובבתיה"ס בפרט.

בכנס השתתפו מנהלת המחוז, סולי נתן, והנהלת המחוז, ראשי הרשויות המקומיות במגזר הערבי וראשי הרשויות המקומיות שבהן מתגוררת אוכלוסייה מעורבת במחוז, נציגי משטרת ישראל ומנהלי בתיה"ס. 

בכנס נשאו דברים מנהלת המחוז, ראש עיריית טירה, עו"ד מאמון עבד אלחי, מפקד מחוז מרכז במשטרת ישראל, ניצב ניסים מור, מרכז הפיקוח על המגזר הערבי במחוז, טארק אבו חג'לה, ומפקדי תחנות המשטרה ביישובים הערביים במחוז.
כמו כן הרצו ביום העיון עו"ד לואי מנסור, בנושא "התייחסות ההלכה המוסלמית לתופעת האלימות", ומנהל מכון מסאר למחקר חברתי, ד"ר חאלד אבו עסבה, בנושא "תופעת האלימות בבתיה"ס הערביים". ביום העיון גם התקיימו פאנל בהשתתפות ראשי היישובים הערביים והמעורבים, שדן במניעת אלימות במוסדות החינוך במגזר הערבי, וישיבות בנושא זה של צוותי עבודה יישוביים.

 

מחוז תל אביב - עבודה מעמיקה - הנהלת תיכון אלון ברמת השרון קיבלה בשבועות האחרונים מכתבים רבים ממפמ"רים, המציינים לשבח את הישגי תלמידי ביה"ס בבחינות הבגרות בשנת תשס"ט. על כך נמסר מביה"ס.

מביה"ס נמסר, כי המפמ"רית לכימיה, ד"ר ניצה ברנע, כתבה במכתבה שההישגים הגבוהים בבגרות בכימיה מעידים על עבודה מעמיקה ורצינית של המורים ושל התלמידים כאחד.

מכתבי הערכה דומים התקבלו גם מהמפמ"רים לערבית, מדעי המחשב, פסיכולוגיה, סוציולוגיה, ספרות, צרפתית וגיאוגרפיה.

 

מחוז דרום - אלימות מקוונת - בגיליון 498 של קו לחינוך התפרסמה כתבה שעסקה בבעיית הפוגענות המקוונת באינטרנט, שהפכה לאחרונה שכיחה בקרב ילדים ובני נוער.  על חומרת הבעיה מעיד אירוע אלימות שהתרחש החודש באילת, שבו היו מעורבים תלמידים מתיכון גולדווטר. מעיריית אילת נמסר, כי במהלך האירוע תקפו שני תלמידים מביה"ס תלמיד מתיכון רבין סמוך לביתו. התלמידים צילמו את התקיפה והעלו את הסרטון לאינטרנט. התלמיד שהותקף נזקק לטיפול רפואי בבית החולים. התלמידים התוקפים הושמו במעצר בית. בתגובה למעשה החליט "פורום אירועי אלימות חריגים במערכת החינוך" בעירייה, בראשותו של ראש מינהל שח"ק, ד"ר דרורי גניאל, להפסיק את הלימודים בשלושת התיכונים בעיר למשך שעה אחת.

"מדובר באלימות חמורה ורב ממדית - אלימות מקוונת שהפכה לאלימות פיזית קשה, ומהווה אירוע חריג ברמה העירונית", ציין ד"ר גניאל. מסתבר, כי התלמידים התוקפים קיימו עם התלמיד הנתקף קשר ברשת חברתית באינטרנט, ואף פרסמו באתר אינטרנט סרטונים שבהם פירטו כיצד הם מתכננים לפגוע בו. במהלך השעה שבה הופסקו הלימודים, קיימו צוותי התיכונים פעילות הסברה שעסקה באלימות, בכללי הגלישה באינטרנט ובשימוש נאות בטלפון סלולארי. בפעילות הוסבר, בין היתר, כי צילום של תלמידים או מורים ללא רשות והעלאת הסרטונים לאינטרנט הם פגיעה בזכויות הפרט.

 

מחוז דרום - מצוינות - פרס החינוך המוסדי לשנת הלימודים תשס"ט יוענק לשני מוסדות חינוך במחוז דרום; גן שמח במועצה האזורית מרחבים וביה"ס היסודי ניצני אשכול במועצה אזורית אשכול. על כך החליטה ועדת הפרס הארצית.

מנימוקי ועדת הפרס עולה, כי בי"ס ניצני אשכול שם דגש על טיפוח האיכויות האנושיות של כל תלמיד, תוך התייחסות ליצירה ואומנות כערך תרבותי, וטיפוח מורשת ישראל ואהבת הארץ. עוד מציינת הוועדה, כי ביה"ס פועל לצמצום פערים לימודיים, ומציג תוכנית עבודה איכותית לשילוב תלמידי החינוך המיוחד בכיתות הרגילות. כמו כן, מטפח בית הספר את תחום המצוינות בקרב התלמידים והמורים ואף זכה במספר תחרויות ארציות בתחום המצוינות. את ביה"ס מנהלת אושרה שלייפר.

הוועדה מציינת, כי גן שמח משמש סביבה לימודית עשירה ומטופחת, המעודדת חשיבה, סקרנות ויצירתיות בקרב התלמידים. בחצר הגן הוקמה סביבה אקולוגית, שבה מבצעים ילדי הגן תהליכים מדעיים. בגן גם מתקיימת פעילות ענפה עם ההורים והקהילה.

הדפסשלח לחבר
בנק יהב
באנר שמאל 1 270 125
אחוה תואר שני
השתלמויות מורים | לימודי חינוך | תוכניות העשרה | הפרעות קשב וריכוז | עיצוב סביבה לימודית | ספרי לימוד | עזרי לימוד | מחשבים בחינוך | ציוד עזרה ראשונה | קורס עזרה ראשונה | טיפול בעזרת בעלי חיים | למידה מתוקשבת | אומנויות הבמה | הצגות לילדים | רפואה משלימה | אימון אישי לילדים | יעוץ כלכלי | טיפול בהפרעת קשב | ספרי לימוד משומשים | אבטחת טיולים | תואר ראשון בחינוך | חינוך