14/7/2024
בנק יהב
טבע מעודכן
מופ"ת
סמינר הקיבוצים 12

עושים רוח? האוניברסיטה העברית פועלת למען עתיד מדעי הרוח

האוניברסיטה העברית, שנמצאת בין מאה המוסדות האקדמיים המובילים בעולם בתחום מדעי הרוח לפי דירוגים בין-לאומיים, החליטה להקים ועדת מומחים בין-לאומית, בראשות פרופ' ג'ון גייג'ר מאוניברסיטת פרינסטון, כדי שזו תסייע לה לגבש המלצות באשר לעתיד הפקולטה למדעי הרוח, כך מדוו העיתון קו פנים, עיתון האוניברסיטה העברית, בגיליונו האחרון.
העיתון מציין, כי האוניברסיטה פועלת לאור תפיסת העולם החדשה, שטומנת בחובה זרעים של שינוי, שמעמידה בראש את השאיפה לטפח בין כותלי האוניברסיטה את "האדם המשכיל", איש אשכולות, שידיעותיו רחבות ולא מצטמצמות לתחום התמחות אחד בלבד.

"מדובר במהפכה תפיסתית", מבהיר נשיא האוניברסיטה פרופ' מנחם מגידור, שכינס את הוועדה ומוביל את המהלך. לדבריו, "כמו כל מהפכה, היא לא כל כך מהפכה, שכן זרעי המהפכות נזרעו מזמן. הדברים כבר קורים וצריך רק לתת להם תנופה. האידיאל שלנו בעבר היה החוקר המומחה. עכשיו אנחנו רוצים להיות רלוונטיים לקהל רחב יותר. היום אנו נפתחים ונערכים למתן העשרה אמיתית. אני חושב שלא תהיה תקומה למדעי הרוח אם לא תהיה תפיסת עולם אינטלקטואלית. מגיעים אלינו צעירים עם המון סקרנות, תלמידים נפלאים, ואנו מחויבים לעודד ולגרות את הסקרנות הזו", הוא מסביר.

אחת ההפתעות המעודדות היא שהשנה נרשמו ללימודי הרוח תלמידים רבים מבעבר: הגידול של 20% בפקולטה, ששילמה בשנים האחרונות את מחיר הנהירה אחר מקצועות ההיי-טק, רק מצדיק את ההחלטה לשדרג את לימודי מדעי הרוח ולהגדיל את העניין בהם.

פרופ' מגידור לא יודע להסביר את הקפיצה הפתאומית במספר הסטודנטים במדעי הרוח. החזון שלו הוא פקולטה שמגדירה תרבויות וז'אנרים מרכזיים, ובד בבד מתקיים בה שיח פתוח מאוד המתקיים לא רק בתוך הפקולטה, אלא גם עם פקולטות אחרות באמצעות התלמידים הלומדים בפקולטות שונות. 

"אני מקווה שיישום המלצות דוח גייג'ר ישפיע על הביקוש, כיוון שעתיד להתקבל לימוד בין-תחומי, רחב יותר. לדעתי, הייתה הסתגרות במסגרות קטנות יחסית, והדוח ממליץ לפתוח את הסגירות הזו. לדוגמה, אי אפשר לעסוק במדעי היהדות בלי להתמצא בנצרות או באסלאם. התלמיד היום צריך לקבל תמונה הרבה יותר רחבה", אומר נשיא האוניברסיטה.

 ועדת גייג'ר ממליצה להקים בפקולטה ארבעה מכונים (או מסגרות) גדולים: שפות וספרויות, היסטוריה, תרבויות וכן דרכי חשיבה. ועוד ממליצה הוועדה לבנות בכל מכון "קורסי שער"' שכל סטודנט יחויב להשתתף בהם. פרופ' מגידור מאמץ אימוץ גורף את ההמלצות שעניינן הרחבת אופקים וידע: "אני חושב שההמלצה החשובה ביותר היא לכפות על התלמיד להיחשף למגוון נושאים. יש בכך גם עידוד לאנשי הסגל לקיים שיח רב-תחומי. אני מכיר לא מעט תלמידים שיש להם עניין עמוק ביהדות ובמורשת, אבל כאשר הם נדרשים לבחור בתחום מסוים – דוגמת היסטוריה, תלמוד, תנ"ך, מחשבת ישראל – הם נרתעים  ואומרים "אנחנו עוד לא רוצים להחליט. אנחנו רוצים משהו רחב יותר", ולזה בדיוק אני מתכוון. מגוון "קורסי שער" ותכנית לימודים גמישה יותר, עשויים לענות על משאלה זו".

יתרה מכך, מחדד פרופ' מגידור את כוונתו: "אני לא נבהל מאכיפת לימודי יסוד על כל תלמידי האוניברסיטה, אבל זה תהליך ארוך ומורכב". לימודי הרוח צפויים לשמש מודל, החלוץ לפני המחנה שיוביל את השינוי בכל המערך האוניברסיטאי.

עם זאת, מבקש נשיא האוניברסיטה להדגיש: "אני חושב שאף אחד מהנושאים שאנחנו מלמדים בפקולטה לא ייעלם. המכון ללימודי היהדות יישאר על עומדו, אבל הוא יהיה פתוח בהרבה לשיח רחב עם מחלקות אחרות. אני מאמין שבראיית הקשר רחב יותר, התכנית תהיה אטרקטיבית יותר לסטודנט שרוצה להרחיב את אופקיו".

הדפסשלח לחבר הוסף תגובה
תקופת הקורונה

לא מנויים על קו לחינוך? הירשמו עכשיו ללא עלות

        


קו לחינוך, היסמין 1 רמת אפעל. 03-6354484

מומלצים באתר
זהבי יעוץ
יעוץ למורים; תנאי עבודה, פנסיה ועוד. ובעיקר; כיצד לעזוב את מערכת החינוך עם כל מה שמגיע באמת.
גאווה ישראלית - הרצאה מיוחדת ליום העצמאות
"הרצאה מיוחדת ליום העצמאות: גאווה ישראלית. פיתוחים וחידושים ישראליים פורצי דרך בעולם".
גמולים
"גמולים – ייעוץ למורה" הוקמה ע"י טל וייס, בעל תואר בכלכלה עם התמחות במימון ומורשה בשיווק פנסיוני. "גמולים - יעוץ למורה" מספקת למגזר עובדי מערכת החינוך בפרט ולמגזרי המשק השונים בכלל, בדיקה אובייקטיבית ומגוון פתרונות פיננסיים להם ולבני ביתם. מאחורינו אלפי שעות ייעוץ פיננסי ופנסיוני לכל מגזרי המשק השונים.
אל הטבע - טיולים, אירועים, ימי גיבוש וסדנאות לארגונים,סדנאות O.D.T
"אל הטבע" מתמחה בהפקת פעילויות שונות בטבע - טיולים, אירועים, ימי גיבוש וסדנאות לארגונים, בתי ספר וקבוצות. אנו מקפידים על איכות בשירות ובביצוע כדי להעניק ללקוחותינו חוויה שתיזכר לאורך זמן. הצוות של "אל הטבע" בשילוב התפאורה של טבע ארצנו מבטיח יציאה מהשגרה וחוויה שתיזכר לזמן רב.
בית ביאליק
לאחרונה, נפתח מחדש מוזיאון בית ביאליק, ביתו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק. לאחר עבודת שיקום ושיחזור יוצאת דופן החושפת ומאירה את רוח האיש והתקופה, מזמין אתכם בית ביאליק להתוודע לאחד מבתיה האותנטיים, המרגשים והמלהיבים של העיר העברית הראשונה, ולעולמו הפרטי והציבורי של המשורר הלאומי
באנר שמאל 1 270 125
בנק יהב
אחוה תואר שני
חינוך בארץ ובעולם

משרד החינוך יצמצם את ההטבות הניתנות לתלמידים בעלי לקויות למידה
מספרם של התלמידים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז במערכת החינוך עלה בשנים האחרונות בצורה תלולה. בתיכונים לא מעטים, בעיקר ביישובים מבוססים, מגיע מספר התלמידים שאובחנו כלקויי למידה ומקבלים התאמות בבחינות והטבות שונות ל-25% מכלל התלמידים. מסתבר, כי משה"ח לא נערך לעלייה זו. כך, בכנס שהתקיים סמוך לפתיחת שנת הלימודים תשע"ב, אמר מנכ"ל משה"ח היוצא, ד"ר שמשון שושני, כי משה"ח לא צפה את הגידול העצום במספר התלמידים לקויי הלמידה בשנתיים האחרונות, ואינו מסוגל להתמודד עמו בתקציבו הנוכחי. לדבריו, החל מהשנה יפעל המשרד לצמצום מספר בעלי לקויות הלמידה ותלמידים לקויי למידה לא יקבלו תוספת שעות, אלא במקרים החמורים. ואכן בימים אלו מתחיל משה"ח בפעולה לצמצום מספר התלמידים לקויי הלמידה המקבלים תוספת שעות ותגבור. לחילופין מתכוון המשרד להעניק לצוותי המורים בבתיה"ס, שלא תמיד מיומנים בעבודה עם התלמידים לקויי הלמידה, תמיכה לעבודה עמם בתוך המסגרת הרגילה. במשרד מכנים פעולה זו "מתן מענה דיפרנציאלי להכלת תלמידים".
מידע נרחב על טיפול הרגשי ולקויות למידה

הסחות דעת, חוסר מנוחה והיפראקטיביות הם מאפיינים שיכולים לפגוע בריכוז בלימודים, בחיי החברה ובהתפתחות האישית. קיימות שיטות טיפול בבעיות קשב ואנשים המתמחים בתחום זה עוזרים להתגבר על בעיות ולשפר את התפקוד למי שסובל מהם. עדיף להגיע בשלב גילוי מוקדם כדי למנוע דימוי עצמי נמוך, פגיע בהישגים לימודיים ובעיות התנהגותיות וחברתיות. במקרה של חשש לבעיית קשב וריכוז, מומלץ מאוד לקחת את הילד לאבחון ובמידת הצורך להתאים לו את הטיפול המתאים.

השתלמויות מורים | לימודי חינוך | תוכניות העשרה | הפרעות קשב וריכוז | עיצוב סביבה לימודית | ספרי לימוד | עזרי לימוד | מחשבים בחינוך | ציוד עזרה ראשונה | קורס עזרה ראשונה | טיפול בעזרת בעלי חיים | למידה מתוקשבת | אומנויות הבמה | הצגות לילדים | רפואה משלימה | אימון אישי לילדים | יעוץ כלכלי | טיפול בהפרעת קשב | ספרי לימוד משומשים | אבטחת טיולים | תואר ראשון בחינוך | חינוך