17/6/2024
בנק יהב
טבע מעודכן
מופ"ת
סמינר הקיבוצים 12
מרכז ההזמנות
לשירותים ומוצרים

על אבחון הפרעות קשב וריכוז

הפרעות קשב וריכוז בילדיםהפרעות קשב וריכוז הן הפרעות הקשורות במערכת העצבים ותפקוד המוח. זה המקום לדבר על הפרעות נוירו התפתחותיות. הרעיון לעסוק במערכות המעורבות בויסות וטיפול בתפקודים הנמוכים. הפרעות קשב וריכוז אינן בעיות שניתן להחלים מהן או לחילופין לחלות בהם. הפרעות קשב וריכוז הן הפרעות השכיחות ביותר אצל ילדים אך לא רק. שכיחות הבעיה באה לידי ביטוי בכ 10 אחוז ילדים בבתי ספר יסודיים. הפרעות קשב וריכוז פוגעות במיקוד הריכוז, בעיות של היסח הדעת ואפילו חוסר יכולת לבצע כמה דברים בו זמנית. קושי בישיבה ממושכת או לחילופין היפראקטיביות, הן בעיות המעידות  על תסמיני  קשב וריכוז . כיצד בא לידי ביטוי אבחון הפרעות קשב וריכוז? להלן כמה דברים שיסייעו לכם להשלים את החסר אודות אבחון הפרעות קשב וריכוז.

לזהות את הבעיה- הפרעות קשב וריכוז

 

להפרעות קשב וריכוז יש תחושות ותופעות נלוות. לרוב, ילדים יעידו כי הם מתקשים להתקדם בחומר הנלמד בכיתה ולא יגלו מסוגלות להכין את עצמם למבחן לרבות הצלחות בנושאים אחרים. כאן למעשה יפתחו הילדים תחושה של תסכול ומכאן גם ינבע הערך העצמי הנמוך, הכעס,העצב וכמובן הפרעות סביבתיות אשר ירחיקו מהם את כל השאר. בין יתר הבעיות, יתגלה קושי לבצע כמה משימות בו זמנית. הסובלים מבעיות אלו, לא יצליחו לשאוף או לגעת בהישגיות, דבר שיגרום להם להרגיש "פחות טובים" ללא  הבנה. הם יחושו מדוכאים וחסרי יעילות לעצמם, מכאן הדרך לדיכאון תהיה קצרה מדי. ראוי לציין כי אנשים הלוקים בהפרעות קשב לא בהכרח יתגלו כחסרי אינטליגנציה. כאשר קיים חשש של בעיה כזו או אחרת, מגיע עניין של אבחון מקצועי על ידי המטפלים הנכונים.


 

אבחון הפרעות קשב – לדעת לפני כולם

אבחון הפרעות קשב וריכוז הינו חלק בלתי נפרד מאבחון פסיכו דידקטי העוסק בתפקודי למידה שהם גם מבחנים נוירו פסיכולוגים. מטרת המבחנים לבדוק תפקודים הקשורים בקשב. תפקודי קשב עוסקים בנישה של יכולת למידה, פיצול קשב וכד'. אבחנה הנחשבת סופית מועברת באמצעות רופא נירולוגי לילדים או מבוגרים לרבות פסיכיאטר. בכדי להעביר את האבחנה על הצד הטוב ביותר, מקבלים הרופאים מידעים מההורים ואנשי צוות חינוכי. בין היתר, נעזרים הרופאים במבדקים שונים הכוללים מבדקי tove  או לחילופין moxo. לאחר קבלת האבחון המדויק, יועברו המלצות לנטילת תרופות כמו ריטלין, אדרל ועוד. תרופות אלו תפקידן לגבור על מערכת העצבים אשר לוקחת חלק בנישה של תפקודי הקשב. בין שאר הטיפולים, קיימת גם שיטת טיפול המאמנת ומשפרת את השליטה וההקשבה באופן התנהגותי בלבד. אלו הם למעשה כמה מרכיבים אשר משמשים את המטפלים בהשגת תוצאת המבדק והשלכות של טיפול מרגע קבלת התוצאות של הבדיקה בפועל.

הדפסשלח לחבר הוסף תגובה
ספקי שרותים מומלצים
ועדת החינוך: הסטודנטים במכללת אשקלון רשאים למעמד דומה לסטודנטים בספיר ותל-חי
סקר קובע: מצוקה נפשית בקרב רוב הילדים עד גיל 12 בעקבות המלחמה
איך לאבחן קשב וריכוז בצורה יעילה?
לכודים ברשת
CHAT GPT ומערכת החינוך - היילכו שניהם יחדיו?
"שביל החמלה" ספר חובה ליועצות, מחנכות ותלמידות
עמותת יעלים השמים הם הגבול
בתי ספר פרטיים
חושבים על מעבר לבתי ספר פרטיים?
תואר שני בחינוך
תקופת הקורונה

לא מנויים על קו לחינוך? הירשמו עכשיו ללא עלות

        


קו לחינוך, היסמין 1 רמת אפעל. 03-6354484

מומלצים באתר
זהבי יעוץ
יעוץ למורים; תנאי עבודה, פנסיה ועוד. ובעיקר; כיצד לעזוב את מערכת החינוך עם כל מה שמגיע באמת.
גאווה ישראלית - הרצאה מיוחדת ליום העצמאות
"הרצאה מיוחדת ליום העצמאות: גאווה ישראלית. פיתוחים וחידושים ישראליים פורצי דרך בעולם".
גמולים
"גמולים – ייעוץ למורה" הוקמה ע"י טל וייס, בעל תואר בכלכלה עם התמחות במימון ומורשה בשיווק פנסיוני. "גמולים - יעוץ למורה" מספקת למגזר עובדי מערכת החינוך בפרט ולמגזרי המשק השונים בכלל, בדיקה אובייקטיבית ומגוון פתרונות פיננסיים להם ולבני ביתם. מאחורינו אלפי שעות ייעוץ פיננסי ופנסיוני לכל מגזרי המשק השונים.
אל הטבע - טיולים, אירועים, ימי גיבוש וסדנאות לארגונים,סדנאות O.D.T
"אל הטבע" מתמחה בהפקת פעילויות שונות בטבע - טיולים, אירועים, ימי גיבוש וסדנאות לארגונים, בתי ספר וקבוצות. אנו מקפידים על איכות בשירות ובביצוע כדי להעניק ללקוחותינו חוויה שתיזכר לאורך זמן. הצוות של "אל הטבע" בשילוב התפאורה של טבע ארצנו מבטיח יציאה מהשגרה וחוויה שתיזכר לזמן רב.
בית ביאליק
לאחרונה, נפתח מחדש מוזיאון בית ביאליק, ביתו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק. לאחר עבודת שיקום ושיחזור יוצאת דופן החושפת ומאירה את רוח האיש והתקופה, מזמין אתכם בית ביאליק להתוודע לאחד מבתיה האותנטיים, המרגשים והמלהיבים של העיר העברית הראשונה, ולעולמו הפרטי והציבורי של המשורר הלאומי
באנר שמאל 1 270 125
בנק יהב
אחוה תואר שני
חינוך בארץ ובעולם

משרד החינוך יצמצם את ההטבות הניתנות לתלמידים בעלי לקויות למידה
מספרם של התלמידים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז במערכת החינוך עלה בשנים האחרונות בצורה תלולה. בתיכונים לא מעטים, בעיקר ביישובים מבוססים, מגיע מספר התלמידים שאובחנו כלקויי למידה ומקבלים התאמות בבחינות והטבות שונות ל-25% מכלל התלמידים. מסתבר, כי משה"ח לא נערך לעלייה זו. כך, בכנס שהתקיים סמוך לפתיחת שנת הלימודים תשע"ב, אמר מנכ"ל משה"ח היוצא, ד"ר שמשון שושני, כי משה"ח לא צפה את הגידול העצום במספר התלמידים לקויי הלמידה בשנתיים האחרונות, ואינו מסוגל להתמודד עמו בתקציבו הנוכחי. לדבריו, החל מהשנה יפעל המשרד לצמצום מספר בעלי לקויות הלמידה ותלמידים לקויי למידה לא יקבלו תוספת שעות, אלא במקרים החמורים. ואכן בימים אלו מתחיל משה"ח בפעולה לצמצום מספר התלמידים לקויי הלמידה המקבלים תוספת שעות ותגבור. לחילופין מתכוון המשרד להעניק לצוותי המורים בבתיה"ס, שלא תמיד מיומנים בעבודה עם התלמידים לקויי הלמידה, תמיכה לעבודה עמם בתוך המסגרת הרגילה. במשרד מכנים פעולה זו "מתן מענה דיפרנציאלי להכלת תלמידים".
מידע נרחב על טיפול הרגשי ולקויות למידה

הסחות דעת, חוסר מנוחה והיפראקטיביות הם מאפיינים שיכולים לפגוע בריכוז בלימודים, בחיי החברה ובהתפתחות האישית. קיימות שיטות טיפול בבעיות קשב ואנשים המתמחים בתחום זה עוזרים להתגבר על בעיות ולשפר את התפקוד למי שסובל מהם. עדיף להגיע בשלב גילוי מוקדם כדי למנוע דימוי עצמי נמוך, פגיע בהישגים לימודיים ובעיות התנהגותיות וחברתיות. במקרה של חשש לבעיית קשב וריכוז, מומלץ מאוד לקחת את הילד לאבחון ובמידת הצורך להתאים לו את הטיפול המתאים.

השתלמויות מורים | לימודי חינוך | תוכניות העשרה | הפרעות קשב וריכוז | עיצוב סביבה לימודית | ספרי לימוד | עזרי לימוד | מחשבים בחינוך | ציוד עזרה ראשונה | קורס עזרה ראשונה | טיפול בעזרת בעלי חיים | למידה מתוקשבת | אומנויות הבמה | הצגות לילדים | רפואה משלימה | אימון אישי לילדים | יעוץ כלכלי | טיפול בהפרעת קשב | ספרי לימוד משומשים | אבטחת טיולים | תואר ראשון בחינוך | חינוך