20/6/2024
בנק יהב
טבע מעודכן
מופ"ת
סמינר הקיבוצים 12
מרכז ההזמנות
לשירותים ומוצרים

מה הם הצעדים שחשוב שינקטו הורים לילדים חוסים?

כל הורה דואג לעתיד ילדיו. כשמדובר בילדים חוסים הדאגה היא רבה עוד יותר וחשוב להיערך מבעוד מועד כדי להבטיח לילדים אלו עתיד רגוע, כשההורים לא יוכלו יותר לתת להם מענה כזה.
כיצד תבטיחו תמיכה כלכלית ורגשית לילדים חוסים כשכבר לא תוכלו לדאוג לענייניכם ועניינם?

לחשוב על העתיד, בהווה

הרצון להבטיח את רווחתם ועתידם של הילדים קיי אצל כל הורה, והופך להיות מורכב יותר כשמדובר בילדים עם צרכים מיוחדים, למשל ילדים המצויים בספקטרום האוטיזם, ילדים הלוקים בפיגור שכלי, או מחלות נוספות שגורמות להם להיום חסרי בשלות קוגניטיבית או רגשית, באופן שימנע מהם להתנהל עצמאית בכל הנוגע לעניינים רכושיים, ועלולים להיות פגיעים וחשופים לניצול כלכלי מצד אחרים.

כשההורה עצמו נקלע למצב בו הוא עצמו אינו מסוגל לדאוג לענייניו, למשל כשהוא סובל מתהליכים דמנטיים, או אחרים, הוא לא יוכל להמשיך ולתמוך כלכלית בילדיו, מאחר וככל הנראה ימונה לו אפוטרופוס , והליך התמיכה בילדיו החוסים יהפוך לארוך ומסורבל.

על מנת לנמנע מתרחיש כזה, וכדי להבטיח לילד החוסה את התמיכה הכלכלית הנדרשת, ומבלי להיות תלוי בבית המשפט, יכול ההורה לחתום מבעוד מועד על מסמך משפטי, למשל ייפוי כוח מתמשך, ובו יגדיר בפירוט את האופן בו יובטח העתיד הכלכלי של ילדו החוסה.

עם מסמך ייפוי כוח מתמשך, ניתן גם לקבוע את האפוטרופוס, האדם שיחליף את ההורה וישמש לילד מעין הורה שני. ניתן לעשות זאת באמצעות חתימה על מסמך משפטי "מסמך הבעת רצון". במסמך זה יצוין האפוטרופוס שיחליף את ההורה. כמו כן יכול ההורה להכין צוואה ולקבוע בה מי ינהל את ענייניו של ילדו החוסה לאחר מותו.

באמצעות צוואה, או ייפוי כוח מתמשך (או שניהם), יכול ההורה למנות אדם, צד שלישי, עליו הוא סומך ובו הוא בוטח. אפשר לקבוע שכלל הנכסים אותם מעוניין ההורה להעביר לילדו, יירשמו על שמם של אותו צד שלישי, שישמש כנאמן עבור ילדו. במסמך אפשר לתת הוראות מדויקות בנוגע לאופן השימוש בנכסים, כדי שיבטיחו את רווחת הילד החוסה, למשל מימון צרכים שוטפים, טיפול פסיכולוגי, ורפואי, מטפל לילד, תשלום למוסד בו שוהה הילד, ועוד.

שומרים על טובת הילד

מסמך הוראות מקדימות לפי חוק הכשרות המשפטית הוא אחד הכלים, אשר השימוש בו נדרש כאשר מוצתה כל דרך אחרת והמוצא האחרון הוא מינוי אפוטרופוס על אדם.

לא תמיד מתאימה אפוטרופסות של אדם שלישי על ילד חוסה. הדעה הרווחת היא שאותו אפוטרופוס ישמש לילד כתחליף הורה, אולם לא כל אדם שיעיל במתן חום, אהבה ומילוי צרכים רגשיים, הוא גם מוכשר לנהל  כספים ונכסים. מסיבה זו ניתן למנות באמצעות יפוי כוח מתמשך, אדם אחד שיהיה ממונה על טיפול בגוף, ואדם אחר ימונה כנאמן על הכסף והרכוש.

שאיפתו של כל הורה היא ליצור מרחב מוגן עבור הילד עם הצרכים המיוחדים. עם מינוי נאמן, עליו ההורים סומכים ובוטחים, ניתן להיות בטוחים שטובת הילד עומדת לנגד עיניו וכי יהיה מטופל כראוי.

במסמך ייפוי כוח מתמשך ניתן לתת הוראות מדויקות מה יהיו סמכויות הנאמן שמינו, כיצד ישמור על הרכוש והנכסים, בהתאם לצרכים הייחודיים של הילד, והיכן מסתיימות סמכויותיו של הנאמן, בהתאם למצב הילד בעתיד.

הדפסשלח לחבר הוסף תגובה
ספקי שרותים מומלצים
ועדת החינוך: הסטודנטים במכללת אשקלון רשאים למעמד דומה לסטודנטים בספיר ותל-חי
סקר קובע: מצוקה נפשית בקרב רוב הילדים עד גיל 12 בעקבות המלחמה
איך לאבחן קשב וריכוז בצורה יעילה?
לכודים ברשת
CHAT GPT ומערכת החינוך - היילכו שניהם יחדיו?
"שביל החמלה" ספר חובה ליועצות, מחנכות ותלמידות
עמותת יעלים השמים הם הגבול
בתי ספר פרטיים
חושבים על מעבר לבתי ספר פרטיים?
תואר שני בחינוך
תקופת הקורונה

לא מנויים על קו לחינוך? הירשמו עכשיו ללא עלות

        


קו לחינוך, היסמין 1 רמת אפעל. 03-6354484

מומלצים באתר
זהבי יעוץ
יעוץ למורים; תנאי עבודה, פנסיה ועוד. ובעיקר; כיצד לעזוב את מערכת החינוך עם כל מה שמגיע באמת.
גאווה ישראלית - הרצאה מיוחדת ליום העצמאות
"הרצאה מיוחדת ליום העצמאות: גאווה ישראלית. פיתוחים וחידושים ישראליים פורצי דרך בעולם".
גמולים
"גמולים – ייעוץ למורה" הוקמה ע"י טל וייס, בעל תואר בכלכלה עם התמחות במימון ומורשה בשיווק פנסיוני. "גמולים - יעוץ למורה" מספקת למגזר עובדי מערכת החינוך בפרט ולמגזרי המשק השונים בכלל, בדיקה אובייקטיבית ומגוון פתרונות פיננסיים להם ולבני ביתם. מאחורינו אלפי שעות ייעוץ פיננסי ופנסיוני לכל מגזרי המשק השונים.
אל הטבע - טיולים, אירועים, ימי גיבוש וסדנאות לארגונים,סדנאות O.D.T
"אל הטבע" מתמחה בהפקת פעילויות שונות בטבע - טיולים, אירועים, ימי גיבוש וסדנאות לארגונים, בתי ספר וקבוצות. אנו מקפידים על איכות בשירות ובביצוע כדי להעניק ללקוחותינו חוויה שתיזכר לאורך זמן. הצוות של "אל הטבע" בשילוב התפאורה של טבע ארצנו מבטיח יציאה מהשגרה וחוויה שתיזכר לזמן רב.
בית ביאליק
לאחרונה, נפתח מחדש מוזיאון בית ביאליק, ביתו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק. לאחר עבודת שיקום ושיחזור יוצאת דופן החושפת ומאירה את רוח האיש והתקופה, מזמין אתכם בית ביאליק להתוודע לאחד מבתיה האותנטיים, המרגשים והמלהיבים של העיר העברית הראשונה, ולעולמו הפרטי והציבורי של המשורר הלאומי
בנק יהב
באנר שמאל 1 270 125
אחוה תואר שני
חינוך בארץ ובעולם

משרד החינוך יצמצם את ההטבות הניתנות לתלמידים בעלי לקויות למידה
מספרם של התלמידים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז במערכת החינוך עלה בשנים האחרונות בצורה תלולה. בתיכונים לא מעטים, בעיקר ביישובים מבוססים, מגיע מספר התלמידים שאובחנו כלקויי למידה ומקבלים התאמות בבחינות והטבות שונות ל-25% מכלל התלמידים. מסתבר, כי משה"ח לא נערך לעלייה זו. כך, בכנס שהתקיים סמוך לפתיחת שנת הלימודים תשע"ב, אמר מנכ"ל משה"ח היוצא, ד"ר שמשון שושני, כי משה"ח לא צפה את הגידול העצום במספר התלמידים לקויי הלמידה בשנתיים האחרונות, ואינו מסוגל להתמודד עמו בתקציבו הנוכחי. לדבריו, החל מהשנה יפעל המשרד לצמצום מספר בעלי לקויות הלמידה ותלמידים לקויי למידה לא יקבלו תוספת שעות, אלא במקרים החמורים. ואכן בימים אלו מתחיל משה"ח בפעולה לצמצום מספר התלמידים לקויי הלמידה המקבלים תוספת שעות ותגבור. לחילופין מתכוון המשרד להעניק לצוותי המורים בבתיה"ס, שלא תמיד מיומנים בעבודה עם התלמידים לקויי הלמידה, תמיכה לעבודה עמם בתוך המסגרת הרגילה. במשרד מכנים פעולה זו "מתן מענה דיפרנציאלי להכלת תלמידים".
מידע נרחב על טיפול הרגשי ולקויות למידה

הסחות דעת, חוסר מנוחה והיפראקטיביות הם מאפיינים שיכולים לפגוע בריכוז בלימודים, בחיי החברה ובהתפתחות האישית. קיימות שיטות טיפול בבעיות קשב ואנשים המתמחים בתחום זה עוזרים להתגבר על בעיות ולשפר את התפקוד למי שסובל מהם. עדיף להגיע בשלב גילוי מוקדם כדי למנוע דימוי עצמי נמוך, פגיע בהישגים לימודיים ובעיות התנהגותיות וחברתיות. במקרה של חשש לבעיית קשב וריכוז, מומלץ מאוד לקחת את הילד לאבחון ובמידת הצורך להתאים לו את הטיפול המתאים.

השתלמויות מורים | לימודי חינוך | תוכניות העשרה | הפרעות קשב וריכוז | עיצוב סביבה לימודית | ספרי לימוד | עזרי לימוד | מחשבים בחינוך | ציוד עזרה ראשונה | קורס עזרה ראשונה | טיפול בעזרת בעלי חיים | למידה מתוקשבת | אומנויות הבמה | הצגות לילדים | רפואה משלימה | אימון אישי לילדים | יעוץ כלכלי | טיפול בהפרעת קשב | ספרי לימוד משומשים | אבטחת טיולים | תואר ראשון בחינוך | חינוך