15/6/2024
בנק יהב
טבע מעודכן
מופ"ת
סמינר הקיבוצים 12
מרכז ההזמנות
לשירותים ומוצרים

איך ומתי מספרים לילדים על גירושין

הרגע בו מחליטים להתגרש אינו פשוט. לא פחות קשה ממנו הוא הרגע בו צריכים בני הזוג לבשר על ההחלטה לילדיהם. מה הדרך הנכונה לבשר על ההחלטה להתגרש, ובאיזה עיתוי נכון לעשות זאת?

עושים את הבחירה הנכונה

אין ספק שגירושין הם טלטלה, להורים עצמם ואף לילדיהם. אולם, זו גם אלטרנטיבה לגיטימית ושפויה שמבטאת את חופש הבחירה של אדם. יחד עם זאת, כשההורים מתגרשים יש לכך השפעה רבה ומשמעותית על עולמם הרגשי של ילדיהם, כזו שתעצב אותם גם בבגרותם.

כאשר הורים לילדים מחליטים להתגרש, רצוי לבחור את המועד בסמוך לפרידה הממשית, למשל, לפני שאחד מההורים עוזב את הבית.

חשוב שבשיחה יהיו נוכחים שני ההורים ושההסבר שיתנו לילדים יהיה בעל מסר אחיד בנוגע לפרידה. לכן, מומלץ להורים לשבת ביחד לפני השיחה עם הילדים ולסכם ביניהם מה לומר וכיצד להסביר את הפרידה לילדים.

לא תמיד הדבר אפשרי, במיוחד אם הפרידה היא על רקע של סכסוך מר ותחושות קשות, ובמקרה כזה חשוב שהשיחה תיערך בכל זאת, גם על ידי אחד ההורים בלבד, מאשר לא תיערך כלל.

מה אומרים בשיחה?

ההסברים צריכים להיות מותאמים לגיל הילדים ואת היכולת שלהם להבין את הסיטואציה:

·         הסיבה לפרידה: חשוב שהיא תהיה הגיונית ומובנת לילדים. אין צורך בריבוי פרטים שיקשו על הילדים, למשל מי יזם את הפירוד. האמת חשובה, אולם אין צורך בכולה.

·         מסר אחיד: חשוב להקפיד ולהסביר שאת ההחלטה קיבלו שני ההורים, לאחר מחשבה מעמיקה ולאחר נסיונות למנוע אותה. כמו כן חשוב להעביר את המסר שזו החלטה סופית ואינה ברת שינוי.

·         תוכניות לעתיד: אחד הדברים שמפחידים את הילדים יותר מכל הוא תחושת אי הוודאות "מה יהיה איתנו". לכן, כבר בשלב זה חשוב לספק הסבר ברור בנוגע למעברים, לגבי שמירה על שגרת החיים, למשל בלימודים, בחוגים ובבית, וכל מידע שישפוך אור על אי הוודאות שהם חשים.

·         עידוד שיח פתוח על רגשות: בשיחות מסוג זה יכול להתקיים מנעד רגשות רחב ומשתנה אצל הילדים, החל מעצב וכעס, דרך בכי הלם ואדישות ועד התפרצויות כעס. מומלץ לעודד את הילדים לבטא את רגשותיהם ולשדר אמפתיה, חום ומתן מקום לתחושות אלו.

·         הבטחה לעתיד: חשוב להדגיש בשיחה שהאהבה של שני ההורים נותרה בעינה, כמו גם ההתחייבות לטפל בהם ללא שינוי ודאגה לכל מחסורם.

·         לקיחת אחריות: חשוב לשדר לילדים שאין להם שום חלק בהחלטה להתגרש והם אינם אשמים במצב החדש.

שיחה חשובה ומשפיעה על העתיד

לעתים זוגות המצויים במשבר עמוק, סכסוך ומטען רגשי כבד, מתקשים לשדר חזית אחידה מול הילדים. במקרים כאלו ניתן ואף רצוי להתייעץ עם איש מקצוע, כמו פסיכולוג, מטפל או מגשר משפחתי, כדי לקבל כלים לערוך את השיחה בצורה המיטבית ביותר. כשהמאבקים בין ההורים הוא מר ומתמשך, ויש קושי בשיתוף פעולה ביניהם, הם עלולים למצוא את עצמם מסיתים את הילדים נגד ההורה השני או להפוך את הילדים למתווכים. זהו מצב לא רצוי, בלשון המעטה, יש להמנע ממנו לחלוטין ולזכור שמצב כזה עלול לגרום לילדים מצוקה קשה ועם השלכות עתידיות במישור הרגשי והנפשי.

בשורה התחתונה, רצוי תמיד לבחור באמת, גם אם היא כואבת, ולשתף את הילדים בהחלטה ובדבר השינויים שעומדים להתרחש בשגרת חייהם. גירושין היא חוויה לא פשוטה, להורים ולילדים, וייעוץ מקצועי, זוגי או פרטני, יכול לסייע באופן משמעותי בתקופה כזו של חוסר וודאות רגשית, כלכלית ונפשית.

 

הדפסשלח לחבר הוסף תגובה
ספקי שרותים מומלצים
ועדת החינוך: הסטודנטים במכללת אשקלון רשאים למעמד דומה לסטודנטים בספיר ותל-חי
סקר קובע: מצוקה נפשית בקרב רוב הילדים עד גיל 12 בעקבות המלחמה
איך לאבחן קשב וריכוז בצורה יעילה?
לכודים ברשת
CHAT GPT ומערכת החינוך - היילכו שניהם יחדיו?
"שביל החמלה" ספר חובה ליועצות, מחנכות ותלמידות
עמותת יעלים השמים הם הגבול
בתי ספר פרטיים
חושבים על מעבר לבתי ספר פרטיים?
תואר שני בחינוך
תקופת הקורונה

לא מנויים על קו לחינוך? הירשמו עכשיו ללא עלות

        


קו לחינוך, היסמין 1 רמת אפעל. 03-6354484

מומלצים באתר
זהבי יעוץ
יעוץ למורים; תנאי עבודה, פנסיה ועוד. ובעיקר; כיצד לעזוב את מערכת החינוך עם כל מה שמגיע באמת.
גאווה ישראלית - הרצאה מיוחדת ליום העצמאות
"הרצאה מיוחדת ליום העצמאות: גאווה ישראלית. פיתוחים וחידושים ישראליים פורצי דרך בעולם".
גמולים
"גמולים – ייעוץ למורה" הוקמה ע"י טל וייס, בעל תואר בכלכלה עם התמחות במימון ומורשה בשיווק פנסיוני. "גמולים - יעוץ למורה" מספקת למגזר עובדי מערכת החינוך בפרט ולמגזרי המשק השונים בכלל, בדיקה אובייקטיבית ומגוון פתרונות פיננסיים להם ולבני ביתם. מאחורינו אלפי שעות ייעוץ פיננסי ופנסיוני לכל מגזרי המשק השונים.
אל הטבע - טיולים, אירועים, ימי גיבוש וסדנאות לארגונים,סדנאות O.D.T
"אל הטבע" מתמחה בהפקת פעילויות שונות בטבע - טיולים, אירועים, ימי גיבוש וסדנאות לארגונים, בתי ספר וקבוצות. אנו מקפידים על איכות בשירות ובביצוע כדי להעניק ללקוחותינו חוויה שתיזכר לאורך זמן. הצוות של "אל הטבע" בשילוב התפאורה של טבע ארצנו מבטיח יציאה מהשגרה וחוויה שתיזכר לזמן רב.
בית ביאליק
לאחרונה, נפתח מחדש מוזיאון בית ביאליק, ביתו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק. לאחר עבודת שיקום ושיחזור יוצאת דופן החושפת ומאירה את רוח האיש והתקופה, מזמין אתכם בית ביאליק להתוודע לאחד מבתיה האותנטיים, המרגשים והמלהיבים של העיר העברית הראשונה, ולעולמו הפרטי והציבורי של המשורר הלאומי
בנק יהב
באנר שמאל 1 270 125
אחוה תואר שני
חינוך בארץ ובעולם

משרד החינוך יצמצם את ההטבות הניתנות לתלמידים בעלי לקויות למידה
מספרם של התלמידים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז במערכת החינוך עלה בשנים האחרונות בצורה תלולה. בתיכונים לא מעטים, בעיקר ביישובים מבוססים, מגיע מספר התלמידים שאובחנו כלקויי למידה ומקבלים התאמות בבחינות והטבות שונות ל-25% מכלל התלמידים. מסתבר, כי משה"ח לא נערך לעלייה זו. כך, בכנס שהתקיים סמוך לפתיחת שנת הלימודים תשע"ב, אמר מנכ"ל משה"ח היוצא, ד"ר שמשון שושני, כי משה"ח לא צפה את הגידול העצום במספר התלמידים לקויי הלמידה בשנתיים האחרונות, ואינו מסוגל להתמודד עמו בתקציבו הנוכחי. לדבריו, החל מהשנה יפעל המשרד לצמצום מספר בעלי לקויות הלמידה ותלמידים לקויי למידה לא יקבלו תוספת שעות, אלא במקרים החמורים. ואכן בימים אלו מתחיל משה"ח בפעולה לצמצום מספר התלמידים לקויי הלמידה המקבלים תוספת שעות ותגבור. לחילופין מתכוון המשרד להעניק לצוותי המורים בבתיה"ס, שלא תמיד מיומנים בעבודה עם התלמידים לקויי הלמידה, תמיכה לעבודה עמם בתוך המסגרת הרגילה. במשרד מכנים פעולה זו "מתן מענה דיפרנציאלי להכלת תלמידים".
מידע נרחב על טיפול הרגשי ולקויות למידה

הסחות דעת, חוסר מנוחה והיפראקטיביות הם מאפיינים שיכולים לפגוע בריכוז בלימודים, בחיי החברה ובהתפתחות האישית. קיימות שיטות טיפול בבעיות קשב ואנשים המתמחים בתחום זה עוזרים להתגבר על בעיות ולשפר את התפקוד למי שסובל מהם. עדיף להגיע בשלב גילוי מוקדם כדי למנוע דימוי עצמי נמוך, פגיע בהישגים לימודיים ובעיות התנהגותיות וחברתיות. במקרה של חשש לבעיית קשב וריכוז, מומלץ מאוד לקחת את הילד לאבחון ובמידת הצורך להתאים לו את הטיפול המתאים.

השתלמויות מורים | לימודי חינוך | תוכניות העשרה | הפרעות קשב וריכוז | עיצוב סביבה לימודית | ספרי לימוד | עזרי לימוד | מחשבים בחינוך | ציוד עזרה ראשונה | קורס עזרה ראשונה | טיפול בעזרת בעלי חיים | למידה מתוקשבת | אומנויות הבמה | הצגות לילדים | רפואה משלימה | אימון אישי לילדים | יעוץ כלכלי | טיפול בהפרעת קשב | ספרי לימוד משומשים | אבטחת טיולים | תואר ראשון בחינוך | חינוך