18/5/2024
בנק יהב
טבע מעודכן
מופ"ת
סמינר הקיבוצים 12
מרכז ההזמנות
לשירותים ומוצרים

הטיפול הרגשי ולקויות למידה


המטרה היא לפתור את הילדים ממצוקתם הנפשית, לעזור להם לפשט ולהבין את המצוקה. הבינו מדוע הילד בודד, הבינו מדוע הילד סובל מכאבים, הבינו מדוע הוא מרמור וכעוס, הבינו מהם הקשיים החברתיים והבינו את מערכות היחסים הרעות עם ההורים. מטפל טוב ידע גם להדריך את ההורים כיצד לטפל בילדם. אחת לכמה שבועות יתקיים פגישה משותפת של ההורים עם המטפל הרגשי. הטיפול יכול להימשך מספר שבועות, מספר חודשים, ובמקרים מסוימים, חמורים יותר, מספר שנים או אפילו מעט מהמקרים, יכול לארוך את מרבית אורך החיים, כל מקרה לגופו.
אל תמהר את המטפל הרגשי לסיים את הטיפולים במהירות האפשרית, לא כך הדברים עובדים. תן לו את כל הזמן והזמן לטפל בילד ולתת לו את כל הכלים האפשריים לדעת להתמודד עם מצוקות, עם תחושות של תסכול מבדידות, עם כאב, עם כעס, הכל כדי לתת לו את הדרך לטובה וחיים מלאים יותר. טיפול מוקדם הוא כה חשוב מכיוון שלאורך השנים הבעיות לא נעלמות, אלא מתעצמות, ולכן אל תזלזלו במצוקת הילדים ואל תחשבו שתוכלו להתמודד איתן לבד. תן לאיש מקצוע מנוסה ומקצועי לטפל בילדך, התוצאות לא יאחרו.
אבחון ליקויי למידההמושג "ליקויי למידה" הוא מושג רחב ולא תמיד מוגדר בבירור לאנשים רגילים, מהסיבה שליקויים מאופיינים בהטרוגניות, והם משפיעים גם על כישורי למידה בהיבטים רחבים. כמו כן, אנשים שונים עשויים להיות בעלי פרופילים שונים של אותה נכות ...

הכלים לאבחון ליקויי למידה שונים


המושג "ליקויי למידה" הוא מושג רחב ולא תמיד מוגדר ומובן מאליו לאנשים רגילים, מהסיבה שליקויים מאופיינים בהטרוגניות, והם משפיעים גם על כישורי למידה בהיבטים רחבים. כמו כן, אנשים שונים עשויים להיות בעלי אותם פרופילים בדיוק של אותה מוגבלות, שעלולים להיות גם כפולים או קומורבידיים, כך שלעתים יש לאדם כמה לקויות למידה שונות. יש להתאים את ליקויי הלמידה לאופי הקשיים המדווחים ולבצע אותם על ידי איש המקצוע המתמחה באבחון וטיפול בקשיים אלו. אבחון ליקויי למידה עשוי להיות דידקטי, פסיכו-דידקטי, נוירו-פסיכולוגי, פסיכולוגי, באמצעות שאלונים או ממוחשבים. אנשי מקצוע צפויים להיות נוירולוג, פסיכיאטר, פסיכולוג ובודק דידקטי, בעזרת אנשי מקצוע אחרים כמו קלינאי תקשורת, מרפאים בעיסוק וכן הלאה.

מהן לקויות למידה?


ליקויי למידה נובעים מגורמים התפתחותיים עצביים ופוגעים משמעותית בכישורי למידה בסיסיים כמו קריאה, כתיבה ומתמטיקה, ומגבילים את היכולת לרכוש ולהביע מיומנויות וידע ברמה המצופה מאנשים באותו גיל, השכלה וחינוך. אנשי מקצוע שמרנים מתייחסים לדיסלקציה, דיסגרפיה ודיסלקסיה בקטגוריית לקות למידה בלבד, בעוד שאנשי מקצוע אחרים כוללים גם תחת המטריה את ליקויי הקשב, הריכוז, הליקויים ההיפראקטיביים והאמפולסיביים, הלשוניים והלא מילוליים, בשל העובדה שמדובר בלקויות לקויות. הבין. ליקויי למידה הינם תורשתיים ומולדים, ולכן הם מלווים אותם לאורך כל חייהם. כישלון הטיפול בליקויים אלה עלול להוביל לקומבידואציות ולפגיעות קשות בכל תחומי החיים. הגשת מועמדות לאבחון וטיפול מתאימים תסייע ללקות הלמידה למצות את הפוטנציאל האישי שלו.

כיצד באים לידי ביטוי לקויות למידה בתחומי החיים השונים?


באופן תיאורטי, לקויות למידה צריכות להיות בעלות השפעה ישירה על למידה אקדמית וכישורים אקדמיים בלבד, כאשר אדם ללא ליקויי למידה סובל מקשיים נוספים שאמורים לתפקד ממש כמו כל האנשים האחרים בכל הפעילויות הלא אקדמיות. בפועל התמונה הפכה פחות ורודה. ילדים הסובלים מלקויות למידה בלתי מוסברות מטופלים בסביבה כבעוינים עיניהם, כולל הורים, מורים וחברים. מתוך נקודת הנחה כי אין ילד שלא רוצה להצליח בבית הספר, לרצות את הוריו ואת עצמו, אנו יכולים להבין כמה קשה ותסכול ההשלכות יכולות להיות לילד בהיבט הרגשי, החברתי וההתנהגותי. הצטברות חוויות שליליות וניסיונות התמודדות לא יעילים הנובעים מהנכות, יוצרים לרוב כדור שלג של כישלונות ותסכול העשויים לעצב ולעצב את אישיותו של התלמיד כאדם בוגר.

יעדי אבחון של ליקויי למידה


המטרות העיקריות של אבחון לקות הלמידה הן מיפוי הקשיים והיכולות להטמעת תוכנית טיפול המותאמת באופן אישי לצרכי לקות הלמידה וכן הכרה על ידי גורמים רשמיים כמו משרד החינוך, על מנת לקבל מבחן. התאמות וזכאות לסיוע. חשוב להדגיש כי הכרה של משרד החינוך מותנית באבחון הרשמי של איש מקצוע שהוסמך לאבחן על פי חוק. לפיכך, לפני שניגשים לאבחון, יש לוודא כי איש המקצוע העוסק באבחון אכן מוכר על ידי משרד החינוך. שתי האבחנות המוכרות והנפוצות ביותר על ידי משרד החינוך הן האבחנה הדידקטית לשלוש שנים, והאבחנה הפסיכו-דידקטית, התקפה עד גיל שביעי, תקפה עד גיל 25. המשמעות היא כי האבחנה הפסיכו-דידקטית תקפה גם בלימודים אקדמיים. ליקויי למידה הם רק הצעד הראשון בהתמודדות עם ליקויי למידה, כשלעצמו אין די בכדי לספק תשובות מספקות. יחד עם זאת, אבחנה טובה עשויה לתרום משמעותית להצלחת הטיפול, ולשיפור ההישגים האקדמיים, מניעת קומורבידיות ומימוש אופטימלי של לקות למידה בצורה מיטבית.

על קשב, ליקויי למידה ושיטות הדרכה

הפרעות קשב וריכוז, ריכוז והיפראקטיביות הן הפרעות מולדות המתפתחות מאי ספיקת גידול עצבית כלשהי. ההפרעה משפיעה על עשירית מבין הדרכים והעוצמות השופעות, ומלווה קשר לאורך חייו. התסמינים העיקריים הם החסר במיקוד הקשב והריכוז והמחסור להתמיד בתשומת לב לאורך זמן. הכרחי לחלוטין לדעת על ההפרעה בשלבים בשלבים אלה, בהתחשב בכך שסיפק ההיבט הלימודי, ההפרעה פוגעת בנתיבי חיים רבים, גורמת להפרעה בתוך ההפרעה בשל דפוסי התנהגות שגויים, פוגעת בדימוי העצמי שלה ומונעת ממנה לממש עצמה,

אימונים קוגניטיביים התנהגותיים להפרעות קשב וריכוז

הפרעות קשב וריכוז, ריכוז והיפראקטיביות הן הפרעות מולדות המתפתחות מאי ספיקת צורה פיזית כלשהי. ההפרעה פוגעת בעשירית מהאנשים במספר דרכים וחוזקות, ומלווה את האדם לאורך חייו. התסמינים העיקריים הם היעדר מיקוד הקשב והריכוז והעדר להתמיד בקשב לאורך זמן. מומלץ לגלות את ההפרעה המסופקת בשלבים מהסיבה שהיבט למידה טוב בהרבה, ההפרעה פוגעת בהיבטים רבים בחיים, גורמת להפרעה לדפוסי התנהגות שגויים, פוגמת בדימוי העצמי שלה ומונעת ממנה לממש את יכולתה, היכולות והיכולות העומדות לרשות הטובות ביותר. ישנן אינספור טיפול בהוראות, החל מטיפול שמרני בקלונופין וכלה בברלין לטיפולים אלטרנטיביים, שרובם הוכח כמומלצים וכדומה שלא הוכחו כיעילים. אחת השיטות המוכחות מדעית היא קשב ושיטת אימון זרקור, כאשר אימוני קשב וריכוז כוללים גם מגוון אפשרויות המוצעות עצמן שתי קטגוריות עיקריות, שהם אימוני קשב ואימון ריכוז נוירו-קוגניטיבי, ואימון ריכוז התנהגותי קוגניטיבי.

מאפייני אימונים קוגניטיביים אישיים לקשב וריכוז


אימונים אישיים סטנדרטיים הם תהליך חסר אמנות המסייע ללקוחות למצות את הפוטנציאל שלהם, הן בחיים המקצועיים והן האישיים. המאמנים הלא-ציבוריים לאפשר שותפות שהומצאה לשיפור ההישרדות והביצועים ללא קשר למאמנים. האימונים הפרטיים אינם מתרכזים בתוצאת המאמנים לשעבר אלא בהווה ובזמינות של כלים בכל הקשור לעתיד. אימון קשב וריכוז קוגניטיבי התנהגותי הוא אימון אישי באזור חדש, וגם מטרתו לעזור לסובלים מהפרעות קשב לרכוש מיומנויות וטכניקות תוך מתן תמיכה וסיוע למתאמנים להישאר ממוקדים ושמירה על מטרותיהם, לסייע בהתמודדות. עם מכשולים האופייניים להפרעות קשב וריכוז הדומות לארגון וניהול. אימונים התנהגותיים קוגניטיביים נערכים בשלושה מישורים מקבילים המשנים הרגלי חשיבה, שינוי התנהגותי ותגובות פיזיולוגיות ורכישת שיטות הרפיה.

אימוני קשב כתרופה לשמירה על מיקוד וגירוי


אנשים עם הפרעת קשב וריכוז רואים את זה ממש קשה לדבוק ביעדים שיוצרים את הקודמים בעצמם. זה חיוני לשותפות שלנו יחד עם מאמן אישי בזמן השימוש במאומנים. אחת המשימות שעומדות בפני המאמן האישי היא להכין מוטיבציה ולהישאר בתוכה כדי להשיג יעדים מוצהרים. תפקידו של המאמן הוא פיתוח תוכנית עבודה, בשיתוף פעולה בעת השימוש במאמן, וגם לתת את התכונות כדי לעמוד בלוח הזמנים שנקבע בתהליך. תפקידו של המאמן האישי יכול להיות מניעת ליגת מיקוד וגירוי של הפרעת הקשב. לעיתים קרובות קורה שלמרות היכולת של הלקוחות לשמור על מיקוד וריכוז במשימות בהן הם מציבים ללא סייעה, הם נכשלים בכל הקשור למוטיבציה התת-סטנדרטית. לעיתים קרובות, הפרעות קשב וריכוז מרגישים חסרי אונים כשמתמודדים עם משימה מאתגרת, ובשל ייצורם של קשיים, אסטרטגיות עבודה לקויות וחסימות דרכים שקובעות סדרי עדיפויות, הוא חש פחד וימנע אותה לחלוטין. תפקיד בכל פעם שיש מאמן רציני למקד את המאמן על ידי הבאתו לנושא בו הוא מוכן להתחייב למשימה גדולה ולהתפלל למשימות קטנות שהוא יכול לנהל, ושאותו הוא אינו רואה כבלתי אפשרי. מתוכו, המאמן האישי מעניק חיזוק חיובי ומכוון את המאמן בהתאם, במאמץ לשמור על מוטיבציה, מיקוד וגירוי של הפרעת הקשב.

אימוני קשב כטיפול לשליטה ווויסות רגשות


בהחלט אחת מההשפעות שנובעות כתוצאה מלקות היא הרגשות השליליים המתבטאים בפחד, מחסור בביטחון עצמי, רגשות אשם כתוצאה מהיעדר לעמוד בפעילויות הספציפיות שלגבי רבים יש דימוי עצמי פשוט וחסכוני לכאורה. הנובעות מההשלכות לא משנה מההפרעה עליהן. רגשות אלה פשוט אופייניים לאנשים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, והם מייצרים נטל רגשי מדהים ועמוק, שיכול להפוך לאותם הפרעות מדרך של חיים פרודוקטיביים, פרודוקטיביים ומגשימים את עצמם, ולהסיט אותם מהיעד ואפילו לגרום ל מצב של תפקוד לקוי או חוסר תפקוד בסיסי. תפקידו של המאמן הוא לסייע למאמנים לעמוד ברגשות השליליים ולעזור להם למצוא אפשרויות מועילות להתמודד עם רגשות שליליים אלה.

באימוני המיינדפולנס, המאמן מסייע למאמן להכין ולסנן מידע מורכב, להפריד ולקבל את הדבר העיקרי ולמנוע הסחות דעת שיחבלו בביצועים. לחלקו של המאמן באימוני קשב וריכוז יש קווים ברורים. לעיתים קרובות תגלו שמצבים שהמאמן המושלם מבקש מהסיוע של המאמן שלו להיות החלטות עבורו. יהיה עליכם לנתח כי ההוראה מנוסחת כדי להשאיר למטופל כלים אסטרטגיים ולהכשיר אותו להפעלת ציוד זה בצורה יעילה, על מנת שהבחירות שבחרו הן ככל הנראה ההחלטות הנכונות ביותר שקשורות לאותן נסיבות. באימון קשוב, ייעודו של המאמן פשוט לא מוגדר כשופט, והוא גם לא בוחר את מקומו של האדם או שופט אותו כדי לקבל החלטה שגויה, אך זה יכול להיות מדריך רוחני שיכול לתת את הדעת להפרעה הקשובה כלים אסטרטגיים להתנהלות ושפיטה נכונה .

הדפסשלח לחבר הוסף תגובה
ספקי שרותים מומלצים
ועדת החינוך: הסטודנטים במכללת אשקלון רשאים למעמד דומה לסטודנטים בספיר ותל-חי
סקר קובע: מצוקה נפשית בקרב רוב הילדים עד גיל 12 בעקבות המלחמה
איך לאבחן קשב וריכוז בצורה יעילה?
לכודים ברשת
CHAT GPT ומערכת החינוך - היילכו שניהם יחדיו?
"שביל החמלה" ספר חובה ליועצות, מחנכות ותלמידות
עמותת יעלים השמים הם הגבול
בתי ספר פרטיים
חושבים על מעבר לבתי ספר פרטיים?
תואר שני בחינוך
תקופת הקורונה

לא מנויים על קו לחינוך? הירשמו עכשיו ללא עלות

        


קו לחינוך, היסמין 1 רמת אפעל. 03-6354484

מומלצים באתר
זהבי יעוץ
יעוץ למורים; תנאי עבודה, פנסיה ועוד. ובעיקר; כיצד לעזוב את מערכת החינוך עם כל מה שמגיע באמת.
גאווה ישראלית - הרצאה מיוחדת ליום העצמאות
"הרצאה מיוחדת ליום העצמאות: גאווה ישראלית. פיתוחים וחידושים ישראליים פורצי דרך בעולם".
גמולים
"גמולים – ייעוץ למורה" הוקמה ע"י טל וייס, בעל תואר בכלכלה עם התמחות במימון ומורשה בשיווק פנסיוני. "גמולים - יעוץ למורה" מספקת למגזר עובדי מערכת החינוך בפרט ולמגזרי המשק השונים בכלל, בדיקה אובייקטיבית ומגוון פתרונות פיננסיים להם ולבני ביתם. מאחורינו אלפי שעות ייעוץ פיננסי ופנסיוני לכל מגזרי המשק השונים.
אל הטבע - טיולים, אירועים, ימי גיבוש וסדנאות לארגונים,סדנאות O.D.T
"אל הטבע" מתמחה בהפקת פעילויות שונות בטבע - טיולים, אירועים, ימי גיבוש וסדנאות לארגונים, בתי ספר וקבוצות. אנו מקפידים על איכות בשירות ובביצוע כדי להעניק ללקוחותינו חוויה שתיזכר לאורך זמן. הצוות של "אל הטבע" בשילוב התפאורה של טבע ארצנו מבטיח יציאה מהשגרה וחוויה שתיזכר לזמן רב.
בית ביאליק
לאחרונה, נפתח מחדש מוזיאון בית ביאליק, ביתו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק. לאחר עבודת שיקום ושיחזור יוצאת דופן החושפת ומאירה את רוח האיש והתקופה, מזמין אתכם בית ביאליק להתוודע לאחד מבתיה האותנטיים, המרגשים והמלהיבים של העיר העברית הראשונה, ולעולמו הפרטי והציבורי של המשורר הלאומי
בנק יהב
באנר שמאל 1 270 125
אחוה תואר שני
חינוך בארץ ובעולם

משרד החינוך יצמצם את ההטבות הניתנות לתלמידים בעלי לקויות למידה
מספרם של התלמידים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז במערכת החינוך עלה בשנים האחרונות בצורה תלולה. בתיכונים לא מעטים, בעיקר ביישובים מבוססים, מגיע מספר התלמידים שאובחנו כלקויי למידה ומקבלים התאמות בבחינות והטבות שונות ל-25% מכלל התלמידים. מסתבר, כי משה"ח לא נערך לעלייה זו. כך, בכנס שהתקיים סמוך לפתיחת שנת הלימודים תשע"ב, אמר מנכ"ל משה"ח היוצא, ד"ר שמשון שושני, כי משה"ח לא צפה את הגידול העצום במספר התלמידים לקויי הלמידה בשנתיים האחרונות, ואינו מסוגל להתמודד עמו בתקציבו הנוכחי. לדבריו, החל מהשנה יפעל המשרד לצמצום מספר בעלי לקויות הלמידה ותלמידים לקויי למידה לא יקבלו תוספת שעות, אלא במקרים החמורים. ואכן בימים אלו מתחיל משה"ח בפעולה לצמצום מספר התלמידים לקויי הלמידה המקבלים תוספת שעות ותגבור. לחילופין מתכוון המשרד להעניק לצוותי המורים בבתיה"ס, שלא תמיד מיומנים בעבודה עם התלמידים לקויי הלמידה, תמיכה לעבודה עמם בתוך המסגרת הרגילה. במשרד מכנים פעולה זו "מתן מענה דיפרנציאלי להכלת תלמידים".
מידע נרחב על טיפול הרגשי ולקויות למידה

הסחות דעת, חוסר מנוחה והיפראקטיביות הם מאפיינים שיכולים לפגוע בריכוז בלימודים, בחיי החברה ובהתפתחות האישית. קיימות שיטות טיפול בבעיות קשב ואנשים המתמחים בתחום זה עוזרים להתגבר על בעיות ולשפר את התפקוד למי שסובל מהם. עדיף להגיע בשלב גילוי מוקדם כדי למנוע דימוי עצמי נמוך, פגיע בהישגים לימודיים ובעיות התנהגותיות וחברתיות. במקרה של חשש לבעיית קשב וריכוז, מומלץ מאוד לקחת את הילד לאבחון ובמידת הצורך להתאים לו את הטיפול המתאים.

השתלמויות מורים | לימודי חינוך | תוכניות העשרה | הפרעות קשב וריכוז | עיצוב סביבה לימודית | ספרי לימוד | עזרי לימוד | מחשבים בחינוך | ציוד עזרה ראשונה | קורס עזרה ראשונה | טיפול בעזרת בעלי חיים | למידה מתוקשבת | אומנויות הבמה | הצגות לילדים | רפואה משלימה | אימון אישי לילדים | יעוץ כלכלי | טיפול בהפרעת קשב | ספרי לימוד משומשים | אבטחת טיולים | תואר ראשון בחינוך | חינוך