16/6/2024
בנק יהב
טבע מעודכן
מופ"ת
סמינר הקיבוצים 12

מנהלי בתי הספר היסודיים במכתב תגובה ליו"ר הסתדרות המורים

16/12/2012

ט"ו כסלו תשע"ג

29/11/12לכבוד מר יוסי וסרמן

מזכ"ל הסתדרות המורים

 

שלום רב,

 

אנו מנהלי בתי הספר מבקשים להודות לך על האיגרת המפורטת שכל כך הרבה מנהלים ציפו וחיכו לה!


להלן התייחסותנו למפורט במכתבך:

 

לגבי ההישגים שלך:

 

1:אחזקת הרכב: בעולם הישן זכו בכך גם מנהלים משנה 5 ! כך שמדובר בהישג רק עבור מנהלים חדשים מהשנה הראשונה עד לשנה החמישית המהווים להשערתנו כ10%-15% מהמנהלים בלבד! אין כאן הישג ליותר מ80% מהמנהלים! כמו כן נעיר ונאמר שהיו גם מנהלים חדשים בתוך 5 שנים שקיבלו אחזקת רכב באופן חריג.

2:קופות גמל: יש להדגיש שהטבה זו חלה גם על המורים. לגופו של עניין: מדובר ב2.5%+ התרגום של זה בכסף הינו שקלים בודדים ובסה"כ כמה עשרות שקלים בשנה!

3: שעות נוספות: גם כאן מדובר על הטבה שחלה על המורים, רק שהמורים קיבלו אותה בתחילת ההסכם והמנהלים נאבקו על ההטבה הזו במשך כמעט 3 שנים ולא קיבלו אותה רטרואקטיבית למרות שהמנהלים עובדים בפועל הרבה יותר מ - 18 שעות נוספות בכל חודש! [ולא במחצית] בסה"כ מדובר בהטבה ששוויה מזערי.

 

4: טלפון נייד: משלמים עבור השיחות מעבר לחבילה! מדובר על כיסוי רק עבור מספרים מהמשרד... דובר על כך במשך שנים רבות והנושא הושג בקושי לפני פחות משנה. לידיעתך, מנהלים עדיין משלמים סכומים גדולים עבור שיחות טלפון במסגרת עבודתם! תנאי הטלפון שלהם אינו דומה לשל המפקחים למרות שלמנהלים קהילת חינוך בד"כ הרבה יותר רחבה משל המפקח. [כמות המורים, ההורים וגורמי החוץ]

 

5: בקרת תקן: נוהל שלכאורה ההתייחסות אליו מוצדקת רק ש:

א. אי אפשר להסכים לבקרות התקן המעיקות הללו במיוחד כאשר המנהלים לא מקבלים משוב על הבקרה!

ב. מנהלים בשנתם הראשונה או השנייה מקבלים בקרת תקן!

ג. כאשר מכריחים אותנו למלא מנבסנ"ט [המפרט את כל השעות בביה"ס, המקצועות והמורים] למה צריך בקרה נוספת? שיבדקו את המנבסנ"ט! [מישהו מההסתדרות ראה פעם מה זה?]

ד. האם זהו "ההישג" היחיד של הסתדרות המורים בנושא תנאי העבודה!?

 

6:הערכת מורים: הסתדרות המורים שוב סידרה כאן את המורים ו"סידרה" את המנהלים: מנהלים שלא מעריכים את מוריהם "נתקעים" עם מורים שמקבלים קביעות. המשרד כופה את ההערכה על מנהלים ויש הערכות למורים בכל בתי הספר! גם אם לא מדובר בכולם הרי לפעמים מדובר ב5-13 מורים בשנה!! [זה היה תפקיד עקרי של המפקחים]. שוב האם אתם מודעים לכמות מורי סטאג' יש במערכת שחייבים הערכה? למה אנחנו צריכים לעשות את זה?

 

 

לסיכום "ההישגים" שפירטת ואלו שהתעלמת מהם:

א. בהתייחס לתנאים "בעולם הישן" מדובר "בהישגים" מזעריים ולא משמעותיים המסתכמים בכמה מאות שקלים תוספת למנהלים חדשים המהווים כ-10% מהמנהלים ובפחות מכך לכל שאר המנהלים במדינת ישראל!

ב. הנך מתייחס לזוטות במקום להבין שיש כאן צורך במהפך של ממש!! משכורת המנהלים צריכה לעלות באופן יחסי בין 4000 ₪ - 6500 ₪ ! מנהלי בתי הספר צריכים לקבל לפחות משכורת גבוהה יותר מהמורים בבתי הספר! לדעתנו צריכה להיות גבוהה באופן משמעותי! להזכירך, מאות מנהלים בבתי הספר מקבלים שכר נמוך מחלק מהמורים שלהם.

ג. שחיקת שכר: חלה שחיקה של אלפי שקלים בשכר המנהלים! פגיעה ישירה באקדמאים בעלי תואר שני ושלישי [האחרונים לא זוכים לשום תוספת! האם נושא ההשכלה לא חשוב במשרד החינוך? אנו מעריכים שהאוצר לא התנגד לסעיף זה מאחר ואתם בכלל לא העליתם אותו לדיון! על כל המשתמע מכך!].

ד. מקדם המרה: [15%] מגוחך! נמוך משל המורים! זאת כאשר לענ"ד למנהל ביה"ס אמורים היו לחשב לפחות פי 2 מהמורים בנוסחת מקדם ההמרה על מנת לפצות על כל העומס והדרישות המוטלות עלינו בעשור האחרון!

- זוהי לדעתנו הנקודה החשובה ביותר לשינוי שכן היא המשפיעה ישירות על גובה השכר. ההמרה חייבת להיות מעל 40% !

ה. תקשי"ר: פגיעה בזכויות בסיסיות עפ"י התקשי"ר כגון: המנהלים לא מקבלים תוספת של  1% כל שנה כמו כל עובדי המדינה! או גם החזר נסיעות מלא לעובדי מדינה בפריפריה ואזורי עדיפות לאומית. במקום זאת מנהל מקבל עד 350 ק"מ בחודש! מנהלים בפריפריה נוסעים 350 ק"מ במסגרת שני כנסים בלבד! [מגזר המנהלים הינו המגזר היחיד שלא מקבל את הזכויות הללו]

ו. גמול ניהול: למה גמול הניהול למנהל פורש לפנסיה בוטל? כ"כ למה למפקח שפורש מחושבת לו הפנסיה לפי שנת עבודתו האחרונה ולמנהל חישוב לאורך כל השנים? אסור לטעות מנהלים בפנסיה שמקבלים גמול ניהול- מקבלים זאת עבור שנות הניהול שלהם עבור השנים ב"עולם הישן" מתברר שב"אופק החדש" אין אופק כל כך מזהיר!

ז. שעות גיל: למה מורידים את שעות הגיל דווקא משעות הניהול כנ"ל לגבי שעות אם למנהלות?! האם המנהלים סופרים בדיוק 32 או 33 שעות ניהול בשבוע" ?! האם בגלל אותה סיבה הם צריכים גם להדפיס נוכחות?!.

ח. פירוט מרכיבי השכר: אנו דורשים פירוט של מרכיבי השכר ולא אחיזת עיניים עם שכר משולב הנראה באחיזת עיניים כגבוה ומכיל בתוכו: פיצולים, גמול ניהול[שבניגוד לעולם הישן נעלם בסוף תקופת הניהול גם למי שהופך להיות מורה/מדריך, גמול לנפגעי רפורמה [אולי זה בוטל!?] גמולי ההשתלמות וכו'.

ט. חוזה אישי: התמריץ לפריפריה קוצץ בעשרות אחוזים! חמור מזה גם ממה שנשאר, מדוע אחוז התמריץ למנהלים קטן ב50% משל המורים?

י. תחומי אחריות: מדובר על הרבה סעיפים [לא נפרט הכל כגון: תכניות מתערבות מיל"ת, קרב וכו'] ומכרז טרכטנברג.

- יש עוד נקודות רבות שיובאו בפני מי שצריך בהמשך [לא כאן המקום לפרט המחדלים נמצאים בכל התחומים].

לגבי מטרותיך:

  1. שיפור השכר והמורכבות: מדוע אינך מפרט?! למה התייחסת רק למורכבות של בתי הספר [זו התחלה טובה] אבל לא התייחסת גם לדרגות המנהלים? 4 דרגות לעומת 9 דרגות שיש למורים. [המשמעות: יותר פרק זמן בכל דרגה – אין קידום בפרקי זמן ארוכים יותר. לדוגמא: מנהל עם 17 ש' ותק 11 שנה בניהול דרגה דוקטור = דירוג א] חשוב ביותר: האם אתה מתכוון לדון במקדם ההמרה מחדש? האם יהיה פיצוי רטרואקטיבי למנהלים?
  2. ביטול שעות הוראה למנהלים: נדגיש שנושא זה קשור לתנאי עבודה! הפחתה או ביטול? לא ברור! יש מנהלים מנהיגים פדגוגיים שמעדיפים להמשיך ללמד! צריך להשאיר זאת להחלטת כל מנהל אם ללמד או לא! לענ"ד זה תלוי במטרות החינוכיות והפדגוגיות שהמנהל מציב לעצמו בכל שנה.
  3. "תגמול" על עבודה בחופשה: באמת תודה רבה! אנו מעדיפים לקרוא לזה משכורת עבור עבודה קשה מאוד בקיץ ללא תגמול וללא ביטוח! אנו גם נשמח שתכיר לנו עוד נציגות עובדים של עובדי מדינה או חברה פרטית שהסכימה או העלימה עין מהעובדה שהעובדים שהיא מייצגת יעבדו במשך שנים רבות ללא שכר בימי החופשה שלהם?
  4. תוספת ותק: למי שלא יודע מנהלים מקבלים עבור הותק 50₪ לשנה במקום שנת ותק עם כל התוספות לפנסיה וכו' כמו המורים. כ"כ אבסורד שמנהלים בעלי תואר שני מקבלים תוספת של 5% בלבד. ובעלי תואר שלישי לא קיבלו תוספת בכלל!! מדובר בהפסד מתמשך של אלפי שקלים למנהלים בעוד שכל תארי המורים חושבו בטבלאות השכר! [עיין בהרחבה לעיל סעיף ג']

רק נעיר ונאמר: מר וסרמן, לצערנו אתה רחוק מהמציאות באופן קיצוני! אתה לא מעודכן בפרטים! נשללו מאתנו זכויות בסיסיות עפ"י חוק ועפ"י התקשי"ר! שעל זה לא צריך מו"מ אלא רק שהאיגוד המקצועי ידרוש זאת עבורנו! נשללו מאתנו תנאים שנלחמתם עליהם עבור המורים שלנו! וכן נשללו מאתנו תנאים שזכינו להם ב"עולם הישן" ועכשיו נעלמו! ומעל הכל למרות עומס המשימות במסגרת "אופק" לא קיבלנו תוספת ראויה מותאמת והוגנת! לצערנו, הגענו למסקנה שהאיגוד לא מייצג אותנו! לצערנו יתכן וגם אינו כזה מקצועי!

 

מר וסרמן, אנו מבקשים לשאול 3 שאלות בלבד להבהרת עמדותיך:

  1. האם המנהלים הרבים במדינת ישראל הפסידו עשרות אלפי שקלים [כל מנהל/ת] במסגרת ההסכם הזה בשל חוסר מקצועיות? רשלנות? או שזה היה בכוונת זדון מצדכם?
  2. האם אתה וצוות המו"מ שלך מתכוון לפצות את המנהלים רטרואקטיבית בדרך כלשהי? או ש"הפסדנו"?
  3. האם אתה מודע לפער העצום בין עמדתך לקראת ההסכם שייחתם, לבין הדרישות הבסיסיות, המוצדקות והאמתיות שלנו המנהלים? [ורק בשל חוסר היריעה אין הם מובאים במלואם.]

 

לסיכום:

מר וסרמן, לאחר מכתבך הפכת אותנו ליותר מודאגים ממצבנו ולכן אנחנו יותר נחושים במטרותינו! [למרות סתימת הפיות!]. לצערנו לא התייחסת למרכיבים הקריטיים בתלושי המשכורת שלנו! לידיעתך, אנחנו נדרוש כבסיס למו"מ פיצוי רטרואקטיבי על חלק גדול מהנושאים שהזכרנו! נושאים שאנו המנהלים נפגענו מהם בשל ההסכם שאתה חתמת עליו! זהו מחדל עצום שאין לו אח ורע כלפי קבוצת עובדי מדינה במדינת ישראל!

אנו מבקשים לציין כי על המכתב חתמו מאות מנהלים ממחוז ירושלים, מחוז דרום, מחוז צפון ומחוז חיפה. מנהלים המשמשים כמנהיגים חינוכיים של עשרות אלפי מורים במדינת ישראל. מנהלים המובילים את כל התכניות במערכת החינוך למען ילדי ישראל באהבה ובמסירות.

אנו מצפים לתגובתך העניינית בהקדם האפשרי, אפשר לשלוח תגובה למיילmenahalim1000@gmail.com ואנו נפיץ.

 

בכבוד רב

 

יוזמי המהלך- מנהלים בשנות האלפיים.

 

הדפסשלח לחבר
השתלמויות מורים | לימודי חינוך | תוכניות העשרה | הפרעות קשב וריכוז | עיצוב סביבה לימודית | ספרי לימוד | עזרי לימוד | מחשבים בחינוך | ציוד עזרה ראשונה | קורס עזרה ראשונה | טיפול בעזרת בעלי חיים | למידה מתוקשבת | אומנויות הבמה | הצגות לילדים | רפואה משלימה | אימון אישי לילדים | יעוץ כלכלי | טיפול בהפרעת קשב | ספרי לימוד משומשים | אבטחת טיולים | תואר ראשון בחינוך | חינוך