29/5/2024
בנק יהב
טבע מעודכן
מופ"ת
סמינר הקיבוצים 12

מחקרים ומאמרים בחינוך

בעיתון קו לחינוך מתפרסמים מדי שבוע מבחר מאמרים ומחקרים בולטים בתחום החינוך.
לקריאת גיליון לדוגמה הקש כאן
להרשמה כמנוי הקש כאן

מנהלים ומורים היו זהירים! - אינכם "אחד האדם" במרחב המקוון

לאחרונה הוקם אתר אינטרנט המיועד לאנשי חינוך בשם "מתקוונים לאתיקה - שומרים על האתיקה גם במרחב המקוון".
23/06/2010

הטרדה מינית בתוך בית הספר

בדרך כלל אירועים של פגיעה מינית בין תלמידים במסגרת בית הספר חורגים מגבולות הפוגע והנפגע ומשפיעים על אוכלוסיות נוספות בתוך בית הספר ובקהילה.
30/05/2010

מושגים בכותרות

10/03/2010

שילוב ילדה לקוית שמיעה בגן משלב - הצגת מקרה

אציג כאן סיפור שילוב מוצלח של ילדה. הסיפור המוצג הוא דוגמה אחת מתוך מספר דוגמאות המוצגות בספר. הסיפור מציג כיצד עבודת צוות רב מקצועי משפיעה ומקדמת ילדה לשילוב
1/03/2010

הגן הירוק - על טרנד הגנים האקולוגיים לגיל הרך

"הלהיט התורן", שהולך וצובר לו הורים-מעריצים רבים הוא "הגן הירוק", או "הגן האקולוגי. בגן הירוק עוסקים הילדים במיחזור, לומדים ומתנסים בפעילויות הקשורות לשמירת הטבע, ניקיון ברשות הרבים ושמירה על הסביבה, וגם עושים שימוש בחומרים מתכלים וצעצועים ממוחזרים או ידידותיים לסביבה.

18/02/2010

ציורי עצים – מה אומר העץ שלך?

הבקשה "צייר עץ" מהווה חלק בלתי נפרד כמעט מכל מבדק קבלה לעבודה. ד"ר רמי רחמים, פסיכולוג קליני ומרצה לפסיכולוגיה בקמפוס האקדמי אחוה, מסביר מה ניתן ללמוד האדם מהעץ שצייר.
29/01/2010

את מי עוד צריך המנהל לנהל?

מאמר מאת חיים עמית ובו מספר מחשבות לגבי תפישת ההורים כשותפים למעשה החינוכי בבית הספר.
20/01/2010

האם הגיע הזמן לבטל את שיעורי הבית? הצעה לסדר יום לימודים חדש

"אם נודה על האמת, רב המורים אינם בודקים את הכנת שיעורי בית באופן שיטתי ועקבי", מציינת מחברת המאמר ומציעה לוותר על שיעורי הבית שעוסקים בתרגול החומר שנלמד בכיתה.
31/12/2009

טקס חנוכה בסימן זכויות האדם

הדר, תלמידת כיתה ג' בליאו באק חיפה - "בעבר לא כל הילדים הלכו לבית הספר אלא רק ילדי העשירים וילדי העניים יצאו לעבודה. אין זה מובן מאליו שמדינת ישראל שומרת על זכותנו לחינוך".
22/12/2009

מנהל וגם מנהיג?

מה התכונות הנדרשות ממנהל בי"ס מוצלח? הדה-מרקר כתב על מנהלים בכלל. אנחנו ניסינו לבחון את הרלבנטיות לחינוך
4/11/2009

כל מה שלא רצית לדעת על התוכנית להסבת אקדמאים להוראה

1,500 מועמדים להסבה להוראה פנו למשרד החינוך בשבועיים האחרונים כדי להצטרף לתוכנית. אלו הטבות הם מקבלים? מדוע לא נותן אותן המשרד גם לכאלה שרוצים לעזוב את המערכת כדי שיישארו בה?
16/10/2009

אסטרטגיה שיווקית לבית הספר

האם חשוב לגבש אסטרטגיה שיווקית לביה"ס ומה התועלות שבכך
14/10/2009

יישום המדיניות החדשה של משה"ח

משה"ח פרסם חוזר המגבה את המורים בשטח בנושא המלחמה באלימות ובהתנהגות שאינה הולמת. כיצד מיישמים את ההמלצות - במאמר שלפניכם
4/10/2009

מחקר: עדיף להתחיל ללמוד אנגלית לא לפני כיתה ג'

הישגיהם באנגלית של תלמידים, שהחלו ללמוד אנגלית בכיתות ג' או ד', היו גבוהים משל תלמידים שהחלו ללמוד את השפה בגן או בכיתה א'. כל נמצא במחקר לתואר שני, שערכה נטלי מיינץ ממכללת אורנים.
8/07/2009

כיצד לנצל טוב יותר את ישיבות המורים

מחבר המאמר , שהוא מאמן ספורט מוסמך ומרצה בקורסי הכשרת מדריכים בוינגייט ובקורסי הכשרת מדריכים ומאמני כדורגל של ההתאחדות לכדורגל, מציע כמה תרגילי התעמלות שניתן לבצע במהלך ישיבה מרובת משתתפים, כדי לשמור על ערנות וריכוז.
28/06/2009

למה ילדי ישראל נכשלים במבחנים הבין לאומיים

לכישלון של ילדי ישראל במבחנים הבין לאומיים במתמטיקה ובמדעים יש בסיס משותף והוא הכישלון בקריאה ובהבנת הנקרא.
23/06/2009

מה קרה למשרות הניהול?

מסימני המצב הכלכלי; כמעט ואין משרות ניהול פנויות בבתיה"ס
18/06/2009

בית הספר הטוב בארה"ב

לביה"ס MSAE שבאיווה ארה"ב מגיעים תלמידים רגילים, אולם ביה"ס עולה בהישגיו על שאר בתיה"ס במדינה. איך זה קורה? בכתבה שלפניכם
19/06/2009

מבחני TIMSS הבינלאומיים – האם יש תקווה לשדרוג במעמדנו במבחן הקרוב?!

רות קופינסקי, מנהלת תיכון רמלה-לוד לשעבר ויו"ר ארגון המנהלים בחטיבות העליונות בהסתדרות המורים, מציעה במאמר למשרד החינוך להכניס לתוכנית הלימודים הקבועה תוכנית אימון בנושא פיתוח החשיבה והלמידה העצמית, לקראת מבחני טימס שייערכו ב-2011.
7/06/2009

יש ספייס בחינוך; מחקר על פרויקט לאומי

תוכנית ספייס מיועדת לתלמידים יוצאי אתיופיה ומטרתה לסייע להם לממש את הפוטנציאל הטמון בהם
31/05/2009

נתונים נבחרים מדו"ח ה-OECD; ישראל עדיין בתחתית

אחוז ההשקעה בחינוך מתוך התמ"ג הוא הגבוה ביותר בישראל מבין המדינות המפותחות. לעומת זאת, השכר לשעה של מורה הוא הנמוך ביותר וצפיפות הכיתות - מהגבוהות ביותר.
17/05/2009

מחקר; המורים בארה"ב לא רוצים להיות מנהלים

מערכת החינוך בארה"ב נתונה בשנים האחרונות במשבר מנהיגות קשה, על כך מדווח מאמר שהתפרסם במגזין Teachers College Record, של ביה"ס להוראה באוניברסיטת קולומביה.
10/05/2009

חינוך וכמה זה שווה

לשם שינוי – בואו נדבר על חינוך. שימו לב – חינוך, לא הוראה. לדעת דברים, להשכיל, זה חשוב אבל זה לא הנושא כרגע. אני רוצה לדבר על אותו דבר חמקמק שנקרא חינוך ואולי אפילו להרחיק לכת ולומר – חינוך לערכים.

19/04/2009

דו"ח: מערכת החינוך בישראל - אתמול, היום ולקראת המחר

הדו"ח עוסק בסקירת מערכת החינוך על כל היבטיה וההשלכות שיש לכך על עתידה.
10/04/2009

איך מארחים ילד עם צרכים מיוחדים בארוחת חג

פזית חקק, מאמנת מוסמכת להורים לילדים בעלי מוגבלויות ולאנשים בעלי צרכים מיוחדים ואם לילדה בעלת צרכים מיוחדים, מעניקה עצות כיצד להכין את הילדים לקראת השתתפותו של ילד בעל מוגבלויות בארוחת חג
5/04/2009

בית הספר: מארגון שרק מלמד לארגון שגם לומד

ד"ר אמנון גלסנר, מהמכללה האקדמית לחינוך אחוה ומאוניברסיטת בן גוריון , מציע לבתיה"ס לערוך שינוי תפיסתי-ארגוני. בבסיס שינוי זה עומד הרעיון שמוסדות חינוך צריכים להפוך מארגונים שרק מלמדים לארגונים שגם לומדים.
1/04/2009

סיכום כהונתה של יולי תמיר כשרת החינוך: "אופק חדש על חשבון כל היתר"

המבחן של הרפורמה יהיה שיפור בהישגים ובאקלים בתיה"ס. אם לא יירשם שיפור כזה, יישאר מהרפורמה רק הסכם שכר, שאף אחד לא ממש מרוצה ממנו.
11/04/2009

לבחור את בית הספר המתאים ביותר

כיצד לבחור את בית הספר המתאים ביותר? מערכת חינוך נכון ריכזה עבורכם את כל השאלות שעל תלמידים והורים לשאול כדי להגיע להחלטה מהו בית הספר המתאים להם ביותר

23/03/2009

מחקר: השפעתה של סביבה לימודית מתוקשבת מבוססת סרטוני אנימציה על מיומנויות חשיבה מסדר גבוה ומוטיבציה ללימוד מדע

שורה של מחקרים הראו כי לסרטוני אנימציה ממוחשבים פוטנציאל גבוה ללמידה של מושגים או מערכות מורכבות, בהשוואה ללמידה מסורתית הנוקטת בהסברים וורבאליים. המחקר הנוכחי בוחן השפעות של למידה משולבות סרטוני אנימציה על מיומנויות חשיבה, בדגש על פיתוח העברת ידע.
8/03/2009

הקשר בין לקות שפה ולקות למידה

ילדים רבים הסובלים מקשיי שפה בגילאי טרום-בית ספר - קשיים בהבעת השפה או בהבנה של השפה, מפגינים קשיי למידה עם הכניסה לבית הספר.
2/03/2009

העתיד כבר כאן!

בנייר עמדה, שהוגש למושב "טכנולוגיות אינטרנט בישראל - חשיבה לעתיד" בכנס השנתי של איגוד האינטרנט הישראלי 2009. עונה ד"ר חנן גזית לשאלה "למה חייב כל אחד לדעת מהן המגמות העתידיות של תעשיית העולמות הווירטואליים התלת ממדיים.
1/03/2009

אפס סובלנות לאלימות או אפס סובלנות לתלמידים

מחברי המאמר מסבירים מדוע שיטת "אפס סובלנות לאלימות" אינה יעילה לטווח ארוך למיגור האלימות בבתי הספר, ומציעים פתרון חלופי לבעיה זאת.
9/02/2009

סרט תדמית - הדרך הקלה להציג את בית הספר

איך תציגו את העשייה החינוכית המוצלחת שלכם להורים, לתורמים ולמשרד החינוך?
1/02/2009

לבני ד'יג'י והחשבון בקלי קלות

הדרך לארגון וייצוג מספרים במבנה העשורי היא הרבה יותר מסתם סימון. למעשה, עם המרכיב העיקרי שלו, " מושג האפס", נחשב המבנה העשורי לאחת ההמצאות הגדולות ביותר של האנושות.
1/02/2009

אישיותו של המחנך ככלי חינוכי רב עוצמה

ד"ר יעקב ראובן; "אני מייחס חשיבות רבה לקשר המשולש שבין התלמיד, המחנך וקבוצת השווים ולאווירה במוסד החינוכי ככלים טיפוליים. גישה זו מעמידה במרכז את המעורבות האישית העמוקה של המחנך, ומתמקדת בהטלת אחריות אישית של התלמיד על מעשיו".
8/02/2009

על הצגת ממצאי מחקר כמבטאים סיבתיות במקום קשר בין משתנים

ד"ר אבי קפלן, מהחוג לחינוך באוניברסיטת בן גוריון, מגיב לכתבה שהתפרסמה בגיליון קו לחינוך (465) בכותרת "הישגים נמוכים בכיתה א' גורמים לדימוי עצמי נמוך בגיל ההתבגרות". התגובה מתארת כיצד הצגת ממצאי מחקר כמבטאים סיבתיות (שלא הוכחה למעשה במחקר), עלולה להטעות את מקבלי ההחלטות בתחום החינוך. מצורפת גם הכתבה המקורית שהתפרסמה בקו לחינוך.
26/01/2009

הגינה הטיפולית

על השילוב בין עולם החינוך לעולם הטיפול והפסיכותראפיה המתאפשר בגינה הטיפולית.
2/01/2009

כיצד להתמודד עם חרדות וקשיים של בני נוער מהדרום

אילה צודיקר, מנהלת תחום ייעוץ ברשת עמל ויועצת ראשית ברשת החברתית הייעוצית "דרומנט" שפתחה בשבוע שעבר הרשת, מציגה את השאלות והבעיות המרכזיות שמעלים בני הנוער הפונים לאתר, והדרכים לסייע להם להתמודד עמן.
1/01/2009

המסע לפולין

המסע לפולין של משלחות התלמידים מחטיא את מטרותיו, המוצהרות בחוזרי מנכ"ל של משרד החינוך, כך טוען מחבר המאמר יאיר רובין. רובין מציע מספר שינויים שיש לערוך בהכנה ובמבנה המסע.

נורת אזהרה לחינוך הממלכתי

כך מגיב ראש מינהל החינוך בעיריית חולון, אבינועם גרנות, על הכוונה לפתוח תיכון פרטי אליטיסטי בשרון.
Next Page 
השתלמויות מורים | לימודי חינוך | תוכניות העשרה | הפרעות קשב וריכוז | עיצוב סביבה לימודית | ספרי לימוד | עזרי לימוד | מחשבים בחינוך | ציוד עזרה ראשונה | קורס עזרה ראשונה | טיפול בעזרת בעלי חיים | למידה מתוקשבת | אומנויות הבמה | הצגות לילדים | רפואה משלימה | אימון אישי לילדים | יעוץ כלכלי | טיפול בהפרעת קשב | ספרי לימוד משומשים | אבטחת טיולים | תואר ראשון בחינוך | חינוך