15/6/2024
בנק יהב

בית ביאליק - הדרכות לילדים, הצגות ילדים, הדרכת קבוצות, פעילות יצירתית, מתחם ביאליק, אירועי חנוכה במוזיאון

                                                                

לאחרונה, נפתח מחדש מוזיאון בית ביאליק, ביתו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק.
לאחר עבודת שיקום ושיחזור יוצאת דופן החושפת ומאירה את רוח האיש והתקופה, מזמין אתכם בית ביאליק להתוודע לאחד מבתיה האותנטיים, המרגשים והמלהיבים של העיר העברית הראשונה, ולעולמו הפרטי והציבורי של המשורר הלאומיפעילויות בבית ביאליק

מחלקת החינוך וההדרכה של בית ביאליק מציעה מגוון עשיר של סיורים ופעילויות המותאמים לקבוצות הגיל השונות, החל מגן חובה ועד לביה"ס התיכון.

 

לגילאי הגן עד כיתה ב'- 'מעשה ילדות'
"מעבר לים, מעבר לים,- התדעו, ציפורים, הדרך לשם?" ("מעבר לים". ח.נ ביאליק)

שיריו הרבים של ביאליק הפונים לגילאים הצעירים, מבטאים התייחסות מעמיקה ומקיפה לעולם הילדים, לתחומי העניין ולסדר היום שלהם. בביקור נפגשים הילדים עם שירי הילדים הידועים של ביאליק ונחשפים גם לצדדים המוכרים
להם פחות, כמו יצירת ספר האגדה, סיפורים מ"ספיח" ועוד.
תוך כדי הסיור בבית  מתוודעים הילדים
לעולמו האישי והיצירתי של ביאליק . הילדים נחשפים למקורות השראתו ולפועלו בתחום התרבות העברית דרך פעילות חווייתית ומגוונות: תיאטרון צלליות, מוסיקה, משחקי אותיות ומילים, המחזה של אגדה, שיחה על יצירה וכתיבת שירים והיכרות עם מאיירים שונים שעבדו עם ביאליק. בהדרכה יושם דגש על העשרת עולם הדמיון של

הילדים וחשיפתם לפיתוח השפה העברית המתחדשת.

 

 

לכיתות ג' עד ו'-  'חפצים מספרים'
הבית והחפצים שבתוכו, שוזרים את סיפור חייו של ביאליק.  במהלך הסיור, הילדים יגלו ויחקרו את החפצים  ומתוכם יתוודעו למקורות השראתו ופועלו בתחום התרבות העברית, תוך עידוד שימוש בחושים ובדמיון.

 


בהדרכה יושם דגש על פיתוח השפה העברית והמקורות המשולבים בשירתו של ביאליק: תנ"ך,מקרא, משנה והלכה בסיפוריו ובאגדות לילדים. הילדים נחשפים ליצירותיו המוכרות של ביאליק לילדים, כמו גם ל"אל הציפור", לשירי הטבע ולעולם "הטובע באור ובשיר"...
הפעילות תועבר דרך תיאטרון צלליות, כתיבה יוצרת בזוגות, משחקי לשון והמחזה בימתית.

 

 לכיתות ז'-ט' - 'לא זכיתי באור מן ההפקר'
הסיור יתחיל בסיפור ההסטורי של העיר העברית הראשונה, החלטתו של ביאליק לבנות דווקא כאן את ביתו והחשיבות של תהליך השימור שהבית עבר.
במהלך ההדרכה נעסוק בשאלת תפקידו של "המשורר הלאומי" בחברה בה הוא יוצר ובקונפליקטים איתם התמודד ביאליק בנושאי זהות יהודית וערכיה של התרבות העברית.
נתבונן באמנות השירה ובכוחן של מילים המביאות לפעולה דרך קריאה ביצירותיו, מכתביו ונאומיו של ביאליק, דיונים ומשחקי תפקידים ונבחן יחד את מידת הרלוונטיות של ביאליק גם בימינו.


 
לכיתות י'-יב' -'מה זאת אהבה?'
מהו תפקידו של "המשורר הלאומי" בחברה בה הוא יוצר?  
התכנית תתמקד בסוגיות המורכבות עמן התמודד ביאליק בנושאי שירה ואמנות, כתיבה בין הפרטי ללאומי, זהות יהודית ותרבות עברית מתחדשת.
במהלך ההדרכה נאיר את תהליכי היצירה ומקורות השראתו של ביאליק מבעד ליופי המילים והשפה, נקרא ממכתביו וציטוטיו ונתמקד ביצירות: "הכניסיני תחת כנפך", "הלילה ארבתי", "המתמיד", "בעיר ההרגה", "ספיח" ועוד.
"דק ביותר הוא עניין היצירה... החוטים שמהם נארגת היצירה הם לפעמים דקים מקורי עכביש, ולפעמים דקים מן הדקים..." (מפי ביאליק/ מ. עובדיהו)


- כל הפעילויות הותאמו לדרישות תוכנית הליבה של משרד החינוך.  
- הסיורים נעשים בקבוצות קטנות המאפשרות קשר אישי בין המדריך לתלמידים. 

- עלות ביקור לתלמיד בקבוצה מאורגנת: 15 ₪
- משך הסיור: כשעה ורבע.

 

עבור הילדים בגילאי גן ובי"ס יסודי אפשר להזמין את הצגת הילדים 'ביאליק- פרח חי', בנוסף לפעילות בבית. השחקנית והזמרת אסתי ניסים (סבידנסקי) מציגה בליווי גיטרה את סיפור חייו של ילד בודד וחולמני שהופך למשורר גדול...
בימוי: מאשה נמירובסקי.
עלות ההצגה 1200 ₪.
כמות המשתתפים – עד 80 ילדים.


עבור התלמידים בעל-יסודי ניתן להזמין סיור ברחוב ביאליק :
סיור מרתק בעקבות האיש שעל שמו נקרא הרחוב. הסיפורים והמפגשים עם מכריו ודיירי הרחוב בעיר שבה חי ויצר.
המסלול יעבור דרך בתיו המסוגננים של הרחוב שהיה מרכזה הרוחני והפוליטי של העיר בשנותיה הראשונות: החל מבתי הקפה שהיו מוסדות התרבות התוססים והלא רשמיים של העיר, דרך הסיפורים שמאחורי הבתים,סגנונם האדריכלי המייצג את תהליכי הבנייה בתל אביב המתפתחת ועד לבית עירייה הישן והכיכר העגולה שבקצה הרחוב. 
* עלות הסיור: 15 ₪ לתלמיד. 
* עם יצירת הקשר תיעשה התאמה של התכנים לאופי הקבוצה המזמינה, בתיאום עם מארגני הביקור.

   

צרו קשר:

בית ביאליק פתוח למבקרים:
בימים ב'-ה' בין השעות 17:00-11:00
שישי-שבת בין השעות 14:00-10:00 

פעילויות קייטנות קיץ לילדים
מתחם ביאליק 2012

 
מוזאון בית ביאליק, ביתו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק  ומוזאון בית העיר מוזאון לתרבות אורבנית של תל- אביב- יפו.  מזמינים אתכם לבלות איתנו יום שכולו תרבות!   

בוקר במתחם ביאליק, לקבוצות גיל שונות, בשעות: 14:30-10:30. ( לשים לב לכיוונים ימין 10:30 שמאל 14:30)  הפעילות כוללת: סיור פעיל וחוויתי בבית ביאליק ובבית העיר, סדנת יצירה והצגה.
 
סיורים לבחירה:


לילדים בגיל הגן עד כיתה א'

בית ביאליק - "התדע מאין נחלתי את שירי?"
בטיול בין חדרי ביתו של ח"נ ביאליק, המלווה במשחקי אותיות, בשירים שונים ובתאטרון צלליות, יפגשו הילדים את חבריו של המשורר הלאומי ואת יצירותיו.
בית העיר – מסע בזמן אל בכוריה של העיר העברית הראשונה  
בסיור יחזרו הילדים בזמן, יפגשו את ילדיה הראשונים של העיר תל– אביב – יפו , יתחפשו  לראש עיר ויגלו סודות והפתעות מחייה של העיר העברית הראשונה.
 
לכיתות  ב' עד ד'
 בית ביאליק – אגדות אגדות אגדות
בואו לפגוש דמויות שונות ומיוחדות מאוסף האגדות והסיפורים, שכתב ביאליק במהלך חייו. בכל אגדה מסתתרת חידה, שאותה יפתרו הילדים ויאספו את הסיפורים לספר אגדה גדול ומיוחד.
בית העיר – חברים מכל מיני ספרים
לאה גולדברג מחפשת בבית העיר רעיון לספר חדש - ספר על ילדי העיר. בסיור יצאו הילדים לעזרתה ויאספו רעיונות לסיפור חדש המורכב כולו מחוויות הילדים בעיר!


לכיתות ה' עד ו' 

בית ביאליק - על ספרים, סיפורים ומה שביניהם
זה זמן רב שח"נ ביאליק עובד על סיפור חדש. דרך מסע, שזור בחידות ובמשימות, יגלו הילדים מה נחוץ לסופר בכדי להוציא ספר אל האור.
בית העיר -  בין קליפות תפוזים וחבורות ילדים
בעליית הגג של בית העיר מתחבאת מגילה נדירה, המספרת על אירוע גדול ושמח בתל- אביב - יפו. במסע יפגשו הילדים דמויות, יפתרו חידות, ויגלו מהו האירוע המסתתר במגילה הסודית.
 
סדנת ציור על אריחים
בסיור במתחם ביאליק יכירו הילדים את אוסף הסגנונות והרעיונות של האריחים המצוירים בתל -אביב. בסדנה יצור כל ילד אריח מצויר משלו.
           
הצגה - "חנות של חיות"
תאטרון הבובות הבלעדי של בית העיר, יקח את הילדים אל אחד מן הרגעים הקסומים שהתרחשו בתל - אביב. הצגה בחרוזים, שזורה בהומור וברגש, פותחת בפני הילדים את סיפור הקמתו המופלא והמשעשע, של גן החיות העברי הראשון. בימוי ועיצוב: שמוליק שוחט.
משך ההצגה: 45 דק'

פרטים והזמנות , רותי אמנו

טלפונים:03-5254530   , 03-5253403

מייל:    amano_r@mail.tel-aviv.gov.il
 
הערות: פעילות מתקיימת עם מינימום 50 ילד והלאה.
 

 

 

לחצו למידע נוסף על בית ביאליק

 

שלח דואר
הראה טלפון
כתובת: רח' ביאליק 22,תל אביב,

השתלמויות מורים | לימודי חינוך | תוכניות העשרה | הפרעות קשב וריכוז | עיצוב סביבה לימודית | ספרי לימוד | עזרי לימוד | מחשבים בחינוך | ציוד עזרה ראשונה | קורס עזרה ראשונה | טיפול בעזרת בעלי חיים | למידה מתוקשבת | אומנויות הבמה | הצגות לילדים | רפואה משלימה | אימון אישי לילדים | יעוץ כלכלי | טיפול בהפרעת קשב | ספרי לימוד משומשים | אבטחת טיולים | תואר ראשון בחינוך | חינוך