14/7/2024
בנק יהב
טבע מעודכן
מופ"ת
סמינר הקיבוצים 12

מרכז אור הלב - טיפול בשיטת לוסקי

שיטת לוסקי היא גישה ייחודית, חינוכית וטיפולית להבנת ואיזון קשרי גוף ונפש.
לפי השיטה, לכל אדם פרופיל אישיות ייחודי המורכב מ-32 אינטליגנציות, או יכולות, בארבעה רבדים – יכולות גופניות, יכולות רגשיות, יכולות שכליות ויכולות רוחניות. אותו פרופיל אישיות הוא שמניע את חיי האדם; יוצר את הזרימה, או את הקושי והמחלה. כל חוסר איזון באינטליגנציה מסוימת יצור חסימה, שיכולה להגיע למחלה ברבדים השונים.
עפ"י לוסקי כל אינטליגנציה ניתנת לאימון כמו שריר ובעזרת אימון האינטליגנציות, ניתן לאזן את החסימה ולהביא לריפוי ובריאות בכל הרבדים.
הטיפול בשיטת לוסקי נעשה תוך אימון ערכי חיים. כך למשל אדם אשר סובל מקושי רגשי, או מחלה גופנית – ניתן להביאו לריפוי דרך שינוי ערכים ודפוסי חשיבה שליליים. הטיפול נעשה תוך שימוש בכלים שונים ובהתאמה למטופל; כלים כמו פסיכותרפיה, דימיון מודרך, מדיטציה, אמנויות שונות, הילינג, פרחי באך, פסיכודרמה ועוד.
שיטת לוסקי מאפשרת הבנה רחבה של ההוויה האנושית וקשרי הגומלין בין ארבעת הרבדים של האדם – גוף, רגש, שכל ורוח, לכדי מהות שלמה אחת.
עפ"י לוסקי לכל אינטליגנציה מגוון הקשרים בגוף ובנפש, החל מאיבר בגוף, תכונה אנושית, ערך חינוכי, ועוד. העוסקים בשיטת לוסקי יכולים לאבחן, לייעץ ולטפל באנשים במגוון תחומי חיים.

שיטת לוסקי מלמדת שהאדם בורא את מציאות חייו באמצעות הרצונות שלו, אשר מהווים בסיס ליצירת עמדות, שיוצרות אמונות ומציאות גשמית, ושהאמת היא שהעולם הוא מרחב ריק המתמלא ברצון החופשי של בני האדם. על כן הדרך ליצור שינוי במציאות היא דרך איזון הרצון לקבל ולתת, שינוי מבנה האישיות, החשיבה, העמדות והאמונות.
כל אחת מ 32 האינטליגנציות מקושרת בדרך כלשהי לערך בעולם השכלי, או לעולם העמדות של האדם, ודרך אימון ושכלול האינטליגנציות אשר יוצרות עמדות בעייתיות ניתן לשנות את המציאות לטובה, בכל נושא שהוא; החל מקשיים רגשיים כמו מערכות יחסים, אינטימיות ופתיחת הלב, מצבים גופניים כמו מחלות כרוניות וכאב, קשיים שכליים כמו בעיות התנהגות, קשב וריכוז, מחשבות טורדניות, או בעיות רוחניות כמו שעמום, חוסר ייעוד, חוסר משמעות לחיים וכו'.

הדרכים לאימון אינטליגנציות ושינוי ערכים חינוכיים הינן רבות, ולמעשה כל טכניקה טיפולית, או פעולה אנושית פשוטה, אשר מכוונת לאמן אינטליגנציה מסויימת הופכת לתרופה – תרופות לוסקי. באמצעות תרופות לוסקי אנו מאמנים את האינטליגנציות לשינוי וכך משנים את מציאות חיינו. כך לדוגמא אם אני חווה בחיי חוסר מתמיד, סביר שיש לי קושי באינטליגנציות ג' פ' ו ש' המקושרות ליכולת להיות שמח בחלקי, לערך עצמי וליכולת לקבל לעצמי על מנת לתת ולהשפיע על אחרים, וכאשר אאמן את אינטליגנציות אלה מצב החוסר בחיי ישתנה לכיוון השפע.

ניתן לאמן את האינטליגנציות באמצעות תרופות לוסקי, או באמצעות טכניקות טיפוליות המותאמות למטופל על פי מבנה האישיות שלו, הרובד החזק יותר והחלש יותר שלו. ניתן לתרגל ולאמן את האינטליגנציות באופן עצמאי. בעזרת המודעות אנו יכולים לבחור לאמן את עצמנו לחיובי, להתפתחות, לצמיחה ולשכלול האינטליגנציות שלנו.
ניתן באופן עצמאי להשתמש בתרופות לוסקי, שהינן פעולות אנושיות פשוטות המכוונות לאמן אינטליגנציה מסוימת, כמו חיבוק, הודיה, מקלחת, ציור, תנועה, שינוי מסלול הליכה ועוד ועוד.
כמו כן ניתן לתרגל מדיטציית לוסיוגה לאימון כל 32 האינטליגנציות בדגש על הרצון החופשי, ובכלל סוגים שונים של מדיטציות ודימיון מודרך בהתאמה לאינטליגנציות שרוצים לאמן. בספר התהליכים בשיטת לוסקי מופיעים עשרות תרגילים בשפות שונות (שירים, דמיון מודרך, מדיטציה, תהליכים, סיפורים וכו') לאימון ייחודי של אינטליגנציות.

ניתן גם לעסוק בהתבוננות דרך המשוב באופן יומיומי, בקריאה של עקרונות השיטה ותכניה ופיתוח המודעות העצמית.
ניתן להשתמש בכלים משיטת לוסקי כמו כוח ההתנגדות, הצבת יעדים, מעגל המטפלים – לשם יצירת שינוי בחיים.
באתר אור הלב מגוון מאמרים, קטעי וידאו, הקלטות של מדיטציות ודמיונות מודרכים, אשר נועדו להגדיל ולהעמיק את המודעות והתרגול האישי.

שיטת לוסקי שמה את המטופל במרכז התהליך הטיפולי וזה היתרון הגדול שלה. המטפל בשיטת לוסקי מבין שלכל אדם פרופיל אישיות ייחודי, אשר מצריך גישה טיפולית אחרת. בשיטת לוסקי אנו עובדים על עקרון ההעצמה – עובדים עם האינטליגנציות החזקות כדי לחזק את החלשות יותר. התהליך הטיפולי מלווה במידה גבוהה של הכלה, אהבה ורצון חופשי – את יכולה לגלות את מי שאת באמת, ללא צורך להתאים את עצמך לסביבה הטיפולית. היא תתאים את עצמה אליך. כך שאם את מחוברת יותר לעולמך הרגשי המטפל בשיטת לוסקי יעבוד איתך באמצעות כלים רגשיים וכך תחזקו ותעצימו את הרבדים והאינטליגנציות הנוספות שלך.
יתרון נוסף של שיטת לוסקי הנו, שהתהליך הטיפולי בתחום אחד תמיד ישפיע באופן דרמטי על תחומי חיים אחרים, היות וכאשר מאמנים אינטליגנציה, או מקבץ אינטליגנציות, לשם שיפור התקשורת בזוגיות למשל, כל שאר המשתנים הקשורים לאותן אינטליגנציות יושפעו גם הם, אז אם בתהליך הטיפולי אינטליגנציה ו' (חוש השמיעה) שלך התרחבה והתעצמה, לא רק שתוכלי לשמוע את בן זוגך באמת, תוכלי גם לשמוע את עצמך, לייצר יותר משמעת עצמית, ואפילו מערכת העיכול (מיצי המרה) שלך תתפקד טוב יותר (כי כאשר מאמנים את אחד המשתנים הקשורים לאינטליגנציה הדבר משפיע על כל שאר המשתנים באותה אינטליגנציה).

שיטת לוסקי יעילה לטיפול ברוב אתגרי החיים, היות וכל קושי שבא לידי ביטוי אצל האדם קשור לאינטליגנציה, או מקבץ אינטליגנציות חסומות. לדוגמא אצל אנשים שונים שאינטליגנציה של אהבה נמצאת בחוסר משמעותי יכולות להתעורר תופעות ברבדים שונים, האחד ילקה בבעיות לב, ואילו השני באסטמה, והשלישי בעצב ובדידות כרונית. שיטת לוסקי מלמדת שהמחלה, או התקלה אינן אלא סימפטום, אשר מופיע בהתאם לנקודת החולשה של האדם, והטיפול צריך להיות משולב בין הרבדים השונים על מנת להגיע לרפואה שלמה. כל חוסר איזון גופני, יש לו גורם רגשי. לכל חוסר איזון רגשי יש גורם שכלי, ולכל חוסר איזון שכלי יש גורם רוחני. הרפואה השלמה תגיע רק לאחר טיפול בכל הרבדים, בכלים המתאימים.

השתלמויות מורים | לימודי חינוך | תוכניות העשרה | הפרעות קשב וריכוז | עיצוב סביבה לימודית | ספרי לימוד | עזרי לימוד | מחשבים בחינוך | ציוד עזרה ראשונה | קורס עזרה ראשונה | טיפול בעזרת בעלי חיים | למידה מתוקשבת | אומנויות הבמה | הצגות לילדים | רפואה משלימה | אימון אישי לילדים | יעוץ כלכלי | טיפול בהפרעת קשב | ספרי לימוד משומשים | אבטחת טיולים | תואר ראשון בחינוך | חינוך